بسم الله الرحمن الرحیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بسم الله)
پرش به: ناوبری، جستجو
اولین آیه قرآن به خط نسخ عربی
سوره الاخلاص قرآن کریم به خط احمد شمس‌الدین قره‌حصاری
احمد شمس‌الدین قره‌حصاری خوشنویس اهل عثمانی (ترکیه) بود. او زاده افیون قره‌حصار واقع در غرب ترکیه است. بر خلاف دیگر خطاطان هم عصر خود او گرایشی به سبک شیخ حمدالله نداشت و در عوض از شیوه یاقوتی (Yakut-ı Mustasımi) پیروی می‌کرد. او در زمینه خط ثلث و خط نسخ آثاری از خود به جای گذاشته است.

آیه بسم الله الرحمن الرحیم یا آیه تسمیه آیه ی اول سوره ی الفاتحه قرآن است که در اول هر سوره به استثنای سوره برائت (توبه) نیز تکرار شده است.

ترجمه‌های فارسی[ویرایش]

 • «امید»: به نام خداوند بخشایندهٔ مهربان
 • «طاهری»: به نام خدای رحمان رحیم
 • «فولادوند»: به نام خداوند رحمتگر مهربان
 • «امامی»: به نام خداوند مهرگستر مهربان
 • «کبیری»: به نام خداوند بخشنده مهربان
 • «بهرام پور»: به نام خداوند بخشندهٔ بخشایشگر
 • «انصاریان»: به نام خدا که رحمتش بی اندازه است و مهربانی اش همیشگی
 • «سید سلمان علوی»: بسم الله الرحمن الرحیم (ایشان بر این باور است که این آیه قابل ترجمه نیست).[۱]
 • سید محمد جواد غروی: به نام ایزد صاحب رحمت عام و رحمت خاص[۲]
 • محمد صادقی تهرانی: به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان[۳]

واژه‌شناسی[ویرایش]

 • اسم: برخی از اهل لغت گفته‌اند اصل آن را وسم به معنای علامت است.
 • الرحمن: ۵۶ بار در اثناء آیات ذکر شده‌است، رحمن صیغه مبالغه رحمت است که دلالت بر کثرت دارد (غیر خدا با آن توصیف نمی‌شود).
 • الرحیم: از صفات خداوند است که بر غیرخدا هم اطلاق می‌شود، رحیم چون بر خدا اطلاق می‌شود مراد از آن نعمت‌دهنده و احسان‌کننده‌است و چون بر غیرخدا گفته شود مقصود مهربانی و رقت قلب است و تاثر و انفعال در خداوند محال است.

آیا بسم الله الرحمن الرحیم جزء آیات سوره است؟[ویرایش]

بر سر اینکه آیا این آیه جزء هر سوره‌است یا نه، اختلاف وجود دارد.[۴] برخی از اهل تسنن آن را جزء هیچ سوره‌ای نمی‌دانند و شروع هر سوره را با بسم الله از قبیل شروع هر کار دیگر با بسم الله می‌شمارند. از این رو در نماز، سوره حمد یا هر سوره‌ای را بدون بسم الله می‌خوانند.[نیازمند منبع] شیعیان به پیروی از اهل بیت با این مسئله مخالفت دارند.[۴] شیعیان در این موضوع اتفاق نظر دارند؛ ولی میان اهل تسنن اختلاف نظر است. بعضی با نظر شیعه موافقند و بعضی سخت مخالف و بعضی قائل به تفصیلند.

ابن عباس، ابن مبارک، عاصم، کسائی، ابن عمر، ابن زبیر، ابن هریره عطاء، طاووس و نیز امام فخر رازی در تفسیر کبیر و جلال الدین سیوطی در اتقان که مدعی تواتر روایاتند، از طرفداران نظریه جزئیتند. بعضی مانند مالک و ابو عمرو و یعقوب می‌گویند که جزء هیچ سوره‌ای نیست و فقط برای اوائل سوره‌ها تیمناً نازل گشته و نیز برای فواصل سوره‌هاست؛ ولی بعضی از پیروان مسلک شافعی و حمزه قائل به تفصیلند که می‌گویند فقط در سورهٔ حمد جزء سوره‌است و در سوره‌های دیگر نیست.[نیازمند منبع]

تفسیر بسم الله الرحمن الرحیم از دیدگاه علماء[ویرایش]

 • سید محمد جواد غروی : خداوند معنای فارسی الله نیست و درست آن ایزد است و بخشنده ترجمه وهّاب است نه رحمان. رحمان و رحیم هر دو صفتند و معنای هر دو یکی است جز آن که هر یک یاز این دو بیانگر بخشی از رحمت الهی است زیرا رحمت بر دو نوع است یکی رحمت عام بلا شرط و دیگری رحمت خاص مع الشرط. رحمت عام بلا شرط رحمتی است که مشروط به هیچ شرطی نیست و رحمت خاص مع الشرط رحمتی است که منوط به عمل است اعم از مادیات و معنویات.[۵]

نظر عرفاء[ویرایش]

به عقیده برخی مسلمانان از جمله عرفاء و عالمان علم حروف در حدیثی از قول پیامبر اسلام گفته شده‌است که: هر چه در کتاب‌های آسمانی است در قرآن است و هر چه در قرآن است در الفاتحه‌ است و هر چه در فاتحه‌ است در بسم الله الرحمن الرحیم است و هر چه در بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحیم است در باء است و هر چه در باء است در نقطه‌ای است که در زیر آن است.[۶]

مبحث معانی رمزی اعداد[ویرایش]

بسم الله الرحمن الرحیم از نوزده حرف تشکیل شده‌است و مقدار عددی یا ابجدی آن ۷۸۶ می‌باشد که این عدد بیشتر، توسط مسلمانان کشور هندوستان و پاکستان، به عنوان جایگزین بسم‌الله به کار می‌رود تا به باور آنان از نوشتن نام خداوند یا آیه قرآن بر کاغذهای معمولی و در نتیجه قرار گرفتن در معرض آلودگی و تماس اجسام ناپاک و نجس با آن خودداری شود.[نیازمند منبع] از این عدد در دعا نویسی و علم حروف یا همان جفر بسیار استفاده می شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

روابط ریاضی بسم الله در قرآن

منابع[ویرایش]

 1. سید سلمان علوی گنابادی، درسهای تفسیر موضوعی قرآن . ایراد شده در دانشگاه فردوسی .1391.
 2. سید محمد جواد غروی، آدم از نظر قرآن، جلد سوم، 1384، نشر نگارش، تهران، فصل سوم:تفسیر بسم الله الرحمن الرحیم، صفحه 441
 3. «ترجمه و تفسیر آنلاین قرآن کریم از آیت‌الله صادقی تهرانی». 
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ «اختلاف نظر بین شیعه و سنی درباره جزئیت آیه بسم الله الرحمن الرحیم». کتابخانه طهور. بازبینی‌شده در ۱۷ دی ۱۳۸۶. 
 5. سید محمد جواد غروی، آدم از نظر قرآن، جلد سوم، 1384، نشر نگارش، تهران، فصل سوم:تفسیر بسم الله الرحمن الرحیم، صفحه 434
 6. اسرار حروف ص ۲۲۳

 • شیخ احمد العلوی. اسرار حروف. ترجمهٔ محمد حسن ناصر. تهران: وزارت فرهنگ و آموزش عالی، ۱۳۴۹.