طاووس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

طاووس
طاووس، Peafowl
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: ماکیان‌سانان
تیره: قرقاولان
سرده: طاووس (سرده)
گونه: سبز،هندی،آسیایی
نام دوبخشی
طا ووس

طاووس یا تاووس (به یونانی: ταὧς) (نام علمی: Pavo) نام یک گونه از سه سردهٔ طاووس و تیرهٔ قرقاولان و وابستگان به آن‌ها است. طاووس پرنده خیلی زیبایی است و پرهای رنگارنگی دارد. او دارای ۱۵۰ پر است و در بیشتر فرهنگ‌ها با نام زیباترین پرنده و نماد تجلل به‌شمار رفته‌ است. طاووس سبز پرنده‌ای در حال نابودی است. این پرندگان به خاطر پرهای رنگین‌کمانی که جنس نر آن به نمایش می‌گذارد شناخته شده‌اند. این پرها می‌توانند تا ۲ متر رشد کنند پس از این روی است که یکی از بزرگ‌ترین پرندگان در جهان بشمار می‌آیند. آمیختگی رنگ‌بندی تَن و دم در طاووس نر بسیار گوناگون و رنگارنگ است درحالی که تَن طاووس ماده قهوه‌ای و خاکستری است.[۱]

گونه‌های طاووس[ویرایش]

این پرنده که جنس نر آن پرهای بسیار زیبایی به ویژه در بخش پایانی دم دارد به دو گونه بخش می‌شود: یکی هندی و دیگری جاوه. طاووس هندی بومی هند، سری‌لانکا و پاکستان است و پرنده ملی هند به‌شمار می‌رود. نرها پرهایشان را برای زیبایی خود دورشان می‌گسترانند تا در برابر ماده خودنمایی کنند زیرا ماده این جانور زیبایی چندانی ندارد. یکی از ویژگیهای درخورِ این پرنده این است که صدای بلند و گوش‌خراشی دارد. خوراک این پرنده دانه و میوه است. از آنجایی که طاووس زمانی‌که پرهایش را باز می‌کند روی دمش نگارهایی مانند چشم دارد به آن لقب هزار چشم داده‌اند. طاووس‌ها جانوران اجتماعی هستند و اگر در یک جا با هم زندگی کنند توانایی سازش و کنار هم زیستن را دارند و تنها در زمان جفتگیری نرها گاه با هم درگیر می‌شوند.

طاووس با پرهای گسترانیده
طاووس با پرهای جمع‌شده
طاووس نر هندی لیوسیسم با پرهای گسترانیده (راست) و طاووس با پرهای جمع‌شده (چپ)

زاد آوری[ویرایش]

این جانور زیبا سالی یکبار تخم می‌گذارد و شمارِ تخم‌ها معمولاً حدود ده دانه حتی بیشتر هم می‌تواند باشد. رنگ تخم‌ها سفید رو به نارنجی است و رویشان لکه‌های خاکستری دارند. سنگینی تخم‌ها حدود ۱۵۰ گرم می‌باشد. شمار تخم‌های این جانور بسته به آب و هوا دارد در هوای گرم شمارشان بیشتر می‌شود. مادر می‌بایست سی روز روی تخم‌ها بنشینند تا جوجه‌ها بیرون بیایند.

آواز خواندن[ویرایش]

آواز خواندن طاووس‌ها معمولاً قبل یا بعد از جفت گیری و یا گاهی اوقات در هنگام تلاقی، اتفاق می‌افتد.


نگارخانه[ویرایش]

تخم طاووس
جوجه طاووس نوزاد
سر طاووس نر بالغ
طاووس نر


منابع[ویرایش]

  1. «طاووس یک پرندهٔ فوق‌العاده زیبا و حیرت‌انگیز». ۹ آبان ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷.