طاووس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
طاووس
Paonroue.JPG
طاووس، Peafowl
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: ماکیان‌سانان
تیره: قرقاولان
سرده: طاووس (سرده)

طاووس یا تاووس (به یونانی: ταὧς) (نام علمی: Pavo) نام یک گونه از سه سردهٔ طاووس و تیرهٔ قرقاولان و وابستگان به آن‌ها است. طاووس در بیشتر فرهنگ‌ها به‌عنوان زیباترین پرنده و مظهر تجلل به‌شمار رفته‌است. طاووس سبز پرنده‌ای در حال انقراض است. این پرندگان به خاطر پرهای رنگین‌کمانی که جنس نر آن به نمایش می‌گذارد شناخته شده‌اند. این پرها می‌توانند تا ۲ متر رشد کنند که به این ترتیب یکی از بزرگ‌ترین پرندگان در جهان محسوب می‌شوند. ترکیب رنگ‌بندی بدن و دم در طاووس نر بسیار گوناگون و رنگارنگ می‌باشد درحالی که بدن طاووس ماده قهوه‌ای و خاکستری است.[۱]

انواع طاووس[ویرایش]

این پرنده که جنس نر آن پرهای بسیار زیبایی به ویژه در ناحیه دم دارد به دو گونه تقسیم می‌شود: یکی هندی و دیگری جاوه. طاووس هندی بومی هند، سری‌لانکا و پاکستان است و پرنده ملی هند به‌شمار می‌رود. نرها پرهایشان را برای زیبایی خود دورشان می‌گسترانند تا در برابر ماده خودنمایی کنند زیرا ماده این حیوان فاقد این زیبایی است. یکی از خصوصیات جالب این پرنده این است که صدای بلند و گوش‌خراشی دارد. از لحاظ تغذیه‌ای دانه و میوه می‌خورد. از آنجایی که طاووس زمانی‌که پرهایش را باز می‌کند روی دمش طرح‌هایی مانند چشم دارد به آن لقب هزار چشم داده‌اند. طاووس‌ها حیوانات اجتماعی هستند و اگر در یک جا با هم زندگی کنند قادرند در صلح با هم زندگی کنند و تنها در زمان جفتگیری نرها ممکن است با هم درگیر شوند.

طاووس با پرهای گسترانیده
طاووس با پرهای جمع‌شده
طاووس نر هندی لیوسیسم با پرهای گسترانیده (راست) و طاووس با پرهای جمع‌شده (چپ)

تولید مثل[ویرایش]

این حیوان زیبا سالی یکبار تخم می‌گذارد و تعداد تخم‌ها معمولاً حدود ده عدد حتی بیشتر هم می‌تواند باشد. رنگ تخم‌ها سفید رو به نارنجی است و رویشان لکه‌های خاکستری دارند. وزن تخم‌ها حدود ۱۵۰ گرم می‌باشد. تعداد تخم‌های این حیوان بسته به آب و هوا دارد در هوای گرم تعدادشان بیشتر می‌شود. مادر می‌بایست سی روز روی تخم‌ها بنشینند تا جوجه‌ها بیرون بیایند. برخلاف باور عموم طاووس از طریق اشک چشم حیوان مذکر خود بارور نمیشود بلکه همچون خروس و مرغ با هم آمیزش میکنند شیوه این آمیزش در نهج البلاغه علی ابن ابیطالب آمده است : اگر کسی خیال کند باردار شدن طاووس به وسیله قطرات اشکی است که در اطراف چشم نر حلقه زده و طاووس ماده آن را می نوشد آن گاه بدون آمیزش با همین اشک ها تخم گذاری می کند افسانه است.

آواز خواندن[ویرایش]

آواز خواندن طاووس‌ها معمولاً قبل یا بعد از آن، یا گاهی اوقات در هنگام تلاقی، اتفاق می‌افتد.


Problems playing this file? See ویکی‌پدیا:راهنمای رسانه.

منابع[ویرایش]

  1. «طاووس یک پرندهٔ فوق‌العاده زیبا و حیرت‌انگیز». ۹ آبان ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷.