مانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مانی
زادروز ۲۱۶ میلادی
روستای مَردینو در اطراف تیسفون
درگذشت ۲۷۶ میلادی
ایران
پِلاپات/گُندی‌شاپور
آرامگاه ندارد
محل زندگی تیسفون، بابل
ملیت ایرانی
نام‌های دیگر مانا، ماناگ، مانِس، مانیکیوس/مانِکِئوس، کوبریکوس/کوربیکوس، شوریاک/شوریَک
پیشه پیامبر، مُبشِّر، مُبلِّغ، مُصلِح، مُتأله، اندیشمند، عارفِ گنوسی، پزشک، اختربین، شاعر، نویسنده، نگارگر، خوش‌نویس، نوازنده، مُبدع خط مانوی
سال‌های فعالیت سدهٔ سوم میلادی
نهاد کیشِ روشنی/دادگری یا دینِ آشتی/زنده/خِرَد/پاک یا نافِ آشتی/زنده یا مُهرِ آشتی
لقب ماری/مَری مانی، مانی حیّه، مانی حکیم، فارَقلیط زنده/جاوید (تسلی‌بخش)، حواری عیسامسیح، فرستاده‌ی میترا، پیام‌آور آشتی، پیامبر نگارگر، بَغِ راستی‌گر/زنده‌گر/روشن‌گر/بخشایش‌گر، کِرفه‌گر (نیکوکار)، بُختار (مُنجی)، سوشیانت/سوشیانس (سودرِسان)، سپیدجامه، پاکدین (حنیف)، صَفی، صِدّیق، پزشک بزرگ، شهریار قانون، واژه‌ی خداوندگار، فرشته‌ی روشنی (رسولِ نور)، بودای روشنی، عیسای نو، لائوتسه‌ی نو
دوره اشکانیان و ساسانیان
مذهب گنوسی، الخسایی و مانوی
مکتب ثنوی گنوسی
آثار انجیلِ زنده، گنجِ زندگان، پراگماتیا، رازان، کَوان، دیبَهان، سرودها و نیایش‌ها، دوبُن‌نامَگ، اَرژَنگ، ویفراس، شاپورَگان، حکایات تمثیلی
همسر نداشت
فرزندان نداشت
والدین بابک پسر ابرزام پدر مانی و مریم کمسرگانی


مانی پیامبری ایرانی بود که در سال ۲۱۶ میلادی در نزدیکی تیسفون (بغداد کنونی) به دنیا آمد و در روزگار ساسانی، پیام‌آور آیین مانوی یا کیش روشنی بود.
او از سوی مِهرشاه و پیروز، برادران شاپور یکم پشتیبانی شد و شاپور به او اجازهٔ تبلیغ دینش را داد؛ اما درنهایت مورد خشم موبدان زرتشتی دربار ساسانی قرار گرفت و سرانجام در ۲۷۶ میلادی به دستور بهرام یکم کشته شد.
مانی، از پدر و مادر ایرانی منسوب به بزرگان اشکانی در نزدیکی بابل در میان‌رودان (بین‌النهرین) عراق که در آن زمان بخشی از شاهنشاهی ساسانی بود، زاده شد. او واعظ مذهبی و بنیان‌گذار آیینی شد که زمانی دراز (افزون بر هزار سال) در سرزمین‌هایی از چین تا اروپا پیروان فراوانی داشت؛ ولی دین وی بیش از شش‌صد سال است که منسوخ شده است.
مانی رتبهٔ شمارهٔ ۸۳ را در سیاههٔ تأثیرگذارترین اشخاص تاریخ، رده‌بندی شده توسط مایکل اچ هارت دارد.[۱]

محتویات

منبع‌شناسی برای زندگانی مانی[ویرایش]

منابع مطالعات مانوی‌شناسی توسط مانوی‌ها و غیرمانوی‌ها با تلخیص توسط «وِرنِر زوندِرمان» جمع‌آوری شده است.[۲]

منابع غیرمانوی[ویرایش]

منابع اسلامی عربی و فارسی نو توسط سید حسن تقی‌زاده و احمد افشار شیرازی در ۵۷–۱۹۵۶ جمع‌آوری شدند. مهم‌ترین اطلاعات دربارهٔ مانی در گزارش‌های عربی دو دانش‌پژوه مسلمان، ابن‌ندیم «حیات مانی» و ابوریحان بیرونی «زیست‌نامه» داده شده است.

منابع مانوی[ویرایش]

باآنکه هیچ نسخه‌ای از کتاب‌های اصلی مانی دردسترس نیست، اما آنچه که توسط پیروان او در طول سده‌ها و در حجمی قابل‌توجه به نگارش درآمده است، اطلاعات بسیار ارزش‌مند و گاه منحصربه‌فردی دربارهٔ زندگی، مرگ، نگرش و آموزه‌های مانی ارایه می‌دهد. فهرست زیر تنها به آثاری اشاره دارد که دست‌کم بخش‌هایی از آن‌ها درخلال کاوش‌های باستان‌شناسان و پژوهش‌گران غربی یافت شده‌اند. کتاب «کاپیتولا» [نوشته‌ی اسقف مانوی فاستوس] از روی کتاب‌های آگوستین بازسازی شده است:
● منابع به زبان‌های ایرانی: ۱- هویَدَگمان/هُویدَگمان (خوش‌بختی برای ما؛ سرودهٔ وَهمَن خورشید به زبان پهلوی اشکانی) ۲- اَنگَدروشْنان (روشنایی‌های کامل؛ سرودهٔ وَهمَن خورشید به زبان پهلوی اشکانی) ۳- گویشْنْ گَریو زیندَگ/ژیوَندَگ (گفتارِ نفسِ زنده؛ به زبان پهلوی ساسانی) ۴- گویشْنْ گَریو روشْنْ (گفتارِ نفسِ روشن؛ به زبان پهلوی ساسانی) ۵- آفُرِشنان/آفْریوَنان (سرودهای بلند) ۶- مَهر/باشاه (سرودهای کوتاه) ۷- مَهرنامَگ (به زبان پهلوی ساسانی) ۸- سرودنامه‌ی سُغدی ۹- نیایش‌نامه‌ی بِمای سُغدی ۱۰- مجموعه‌ی لنینگراد (به زبان پهلوی).
● منابع قبطی: ۱- کِفالایا (فَرگردهایی از خِرَد مانی پیامبر/آموزگار) ۲- هومیلیز (مواعظ) ۳- زبور مانوی ۴- سیناکسِئیس (مجموعه‌ای از متون انجیلِ زنده در شرح پیامبران پیشین) ۵- بوشِل/مودیون (نوشتهٔ «اَدّا» حواری مانی) ۶- اَعمال ۷- تاریخِ جوامعِ/کلیسایِ مانوی ۸- نامه‌های سُریانی-قبطی کِلیس.
● منابع چینی: ۱- تومارِ زبورِ کوچکِ چینی/تومارِ ستایش‌نامه‌ی دومِ چینی [برای نیوشایان/شنوندگان] ۲- کامپِندیوم (گلچینِ آموزه‌ها و رهنمودهایِ مانی بودایِ روشنی) ۳- ترایت تسان-چینگ/رساله‌ی مانوی چینی شاوان و پِلیو (پرسش و پاسخِ حواری و مانی) ۴- اِستِلای (لوحِ دینی) ۵- سوتراهای عیسی (سوره‌های عیسی) ۶- هوئا-هو-چینگ (تغییرمذهب بربرها توسط لائوتسه).[۳]
● منابع ترکی اویغوری: ۱- خوَستوانیفت/عباراتِ خُستُوانی (توبه‌نامه یا اعتراف‌نامه‌ای برای نیوشایان/شنوندگان) ۲- سرودهای ترکی.
● منابع یونانی: دست‌نویسِ مانوی کُلن/نسخه‌ی مانی کُلن (در منشاءِ/پیدایشِ تنِ او).
● منابع لاتین: ۱- دست‌نویسِ مانوی لاتینی (گفت‌وگو درباره‌ی شنوندگان یا نوآموزان) ۲- کاپیتولا (فصول).

نام و تبار[ویرایش]

برای مانی نام‌ها و فَرنام‌های (لقب‌های) بسیاری برشمرده‌اند. مانویان غالبا او را مانی، مانا، ماناگ، مانِس و مانیکیوس/مانِکِئوس می‌خواندند و نزد غیرمانویان گاهی به کوبریکوس یا کوربیکوس (قوربیقوس) و شوریاک/شوریَک شناخته می‌شد. واژه‌ی مانی احتمالا به مفهوم «سفینه‌ی نجات» یا «طریقِ معرفت» است؛ بااین‌وجود معانی دیگری همچون «ماندگار» (زنده؛ جاوید) و «خدای ماه» نیز برای آن پیشنهاد شده است. هرکدام از پیروان مسیحی، زردشتی و بودایی مانی، القابی جداگانه برای توصیف او بکار می‌بردند. از برجسته‌ترین فَرنام‌های ایرانی مانی فْریشتَگ/فْریستَگ روشْنْ (فرشته‌ی/فرستادهٔ روشنی) بوده است.
پدر مانی، به نام بابک/پاپک (= پاتیگ/پاتیک، پاتیکیوس/پاتِکِئوس، فاتِک/فاتِق، واتن/قاتن، حَماد) از نهاوند از اتباع کنونی استان همدان و مادر وی مریم/ماریا (= نوشیت/یوسیت، میس/رامیس، تَقْشیت/تَقَشیت، اوتاخیم/اوتاشیم، کاروتسا/کاروسا) از خاندان کامسراگان با خویشاوندی با دودمان پادشاهی اشکانیان پارتی بود.

اوان زندگانی[ویرایش]

«ای پیام‌آورِ (مُنادیِ) بزرگ، تو روان مرا از خواب بیدار کردی».[۴]

برخورد نخستین مانی با ادیان و فرقه‌های دینی گنوسی/غنوصی رایج در میان‌رودان (بین‌النهرین)، ناشی از گرویدن پدرش به آنها بود؛ چراکه جذب آنان شده و به تیسفون (مدائن) نقل مکان کرده بود. زمانی‌که مانی چهار یا شش ساله بود، پدرش ترک همسر کرد و به همراه فرزندش زندگی در میان الخسائیه (گنوسیان) را آغاز کرد؛ و می‌دانیم که دوری گزیدن از زن، شراب و گوشت بخشی از باورها و وظایف دینی بسیاری از فرقه‌های گنوسی بود. بنابراین کودکی مانی در میان گنوسیان سپری گشت و آموزه‌های کودکی او متاثر از باورهای آنان شد؛ همچنان‌که بعدها دین خودش نیز متاثر از باورهای گنوسی بود.
او در نوجوانی (۲۴ سالگی) ادعا کرد که به وی وحی شده است و او فارَقلیط (موعود «عهد جدید»)، واپسین فرستاده‌ی روزگار (پیامبر هزاره‌ی پایانیِ حوت در چرخه‌ی صور فلکی) و مُهرِ پیامبران (تاییدکنندهٔ دعوت انبیاء پیشین) است که در عصر خویش، فرمانروایی روحِ انسان را با هدایت الهی به سرحد نهایت می‌رساند. از دیدگاه مانی، سلسلهٔ فرستادگانِ روشنایی یا رسولانِ نور پیش از وی [که او ادامه‌دهنده‌ی راه آن‌ها بود]، دربرگیرندهٔ کسانی چون گِهمورد (آدم)، حکیمة الدَهر (دخترِ حَوّا)، شیث/شیتیل، اِنوش/اِنوس (پسرِ شیث)، اخنوخ/هنوخ (جدّ نوح)، نوح، سام (پسرِ نوح)، ابراهیم، نیکوثه/نیکوتِئوس، الخزای/الخسای/الکسائوس (خضر؟/الیاس؟)، هِرمِس، افلاتون، زرتشت، بودا، لائوتسه/لائودزی، عیسی، میریای (مریم مَجدَلیه) و پولوس رسول است. وی همچنین از اورِنتیس (آرهَت‌ها یا راهبان و قدیسان بودایی) و کِبِلوس/کِبولوس (کِوالی یا راهبان و قدیسان آیین جاین) به نیکی یاد می‌کرد و آن‌ها را نیز فرستادگانِ روشنایی برای هدایت بشر می‌دانست.
مانی کودکی با استعدادهای ویژه بود که سرشت تصوف‌گونه را از پدر به ارث برده بود. گفته می‌شود که شخصی فراطبیعی با وی ارتباط برقرار کرده است. او سفرهای دور و درازی به ایران، هندوستان باختری و شمال خاوری ایران کرد و به تبلیغ دینش پرداخت. پس از چهل سال سفر به همراه یاران خود به پارس بازگشت و مِهرشاه و پیروز، برادران شاپور یکم را به آیین خود درآورد.
مانی تحت تاثیر مندایی‌گران، موعظه‌های خود را در سال‌های جوانی آغاز کرد. بنابر «الفهرست» ابن‌ندیم و زندگی‌نامه‌ای که بیرونی نوشته است، مانی در دوران جوانی خود، از روح یا فرشته‌ای که بعدها نَرجَمیگ، همزاد، التّوم و سیزیگیس نامیده شده، وحی دریافت کرده تا اسرارِ عالَم و حقایق الهی را بیاموزد. در این دوره گروه‌های بسیار موجود به‌ویژه مسیحیان و زرتشتیان برای قدرت اجتماعی-سیاسی قوی‌تر با هم در حال رقابت بودند. مانی همچنین از کتاب‌های مقدسی چون پوران و کورال نیز پیروی کرد.

آغاز پیامبری[ویرایش]

«دینم، امیدی است که هم به باختر راه خواهد برد و هم به خاور؛ و پیامم نویدی، که در همهٔ زبان‌ها و در همهٔ شهرهای جهان شنوا خواهد یافت».

گرچه پیروان آیین مانی کمتر از زرتشتیان بودند، ولی مانی‌گرایان از پشتیبانی اشخاص بلندرتبهٔ سیاسی برخوردار شدند و به یاری شاهنشاهی ساسانی، مانی توانست فرستادگان فراوانی به دیگر بخش‌های جهان بفرستد.[۵]
مانی، خود نخستین‌بار به امپراتوری کوشانیان در شمال باختری هندوستان رفت. باور بر آن است که برای مدت‌زمانی آن‌جا زندگی کرده و به آموزش پرداخته است؛ چنان‌که نقش‌های فراوان دینی در بامیان در توصیف اویند. گفته می‌شود که به سمت درهٔ ایندوس در هندوستان در ۲۴۰ یا ۲۴۱ پس از میلاد با کشتی حرکت کرده‌ است و پادشاه بودایی توران‌شاه هندوستان را به آیین خود درآورده است. در آن زمان است که به نظر می‌رسد اثرات گوناگونی از بودایی‌گری به مانوی‌گری سرایت کرده‌ است. نفوذ بودایی‌گری بر ساخت اندیشه‌ی دینی مانی قابل توجه است. حلول ارواح، باور مانی‌گران شد و ساختار چهارجانبهٔ اجتماع مانوی، میان راهبان (ویزیدگان/گزیدگان)[۶] مرد و زن، و پیروان غیرروحانی (نیوشایان/نغوشاگان/شنوندگان)[۷] مرد و زن، که ایشان را پشتیبانی می‌کردند، تقسیم گردید؛ که به‌نظر می‌رسد این هم بر پایهٔ سِنگه‌های بوداییان باشد. پس از شکست دربرابر بردن هواداری نسل بعدی و مرتد اعلام شدن او توسط موبدان زرتشتی، گزارش شده است که مانی در زندان در انتظار فرمان اعدام شاهنشاه ایران، بهرام یکم، در گذشت. در حالی که در شرح‌های دیگر، مرگ او را کندن پوست یا بریدن سر وی اعلام می‌کنند.
و البته در گفتارهای میان زرتشتیان طرفدار مانی از زمان «تَنسَر/توسَر»، مانی با گذاشتن نوعی نقاشی از خود که جابجا می‌شد و تغییر می‌کرد (انیمیشن) از زندان گریخت. «کرتیر» موبد برای اثبات مرگ مانی، سر یکی از نگاهبان‌ها که شبیه مانی بود را بر تیری در گُندی‌شاپور زد.

آیین مانی[ویرایش]

نوشتار اصلی: آیین مانوی

«روان (روح) را می‌توان با خویِ مهرورزی (فضیلتِ عشق) برادرانه، باورمَندی (ایمان)، شکیبایی، خِرَد، راستی، آشتی و شادی‌بخشی رهایی (نجات) داد. باید مِهرآگین [با زن و مرد]، خوددار و ناژادمَند (بی‌توجه به آمیزش جنسی) بود».

عرفان مانوی ریشه در کیش گنوسی دارد و شناخت، خودآگاهی و خِرَد مهم‌ترین ویژگی کیش مانوی است. مانی خود در این‌باره می‌گوید: «من در نَسک‌های (کتاب‌های) روشنم نوشته‌ام... در اِوَنگِلیون زیندَگ (انجیل جاوید)، در نیانِ زندگان (گنجِ زندگانی)، در پراگماتیا (رساله‌ی عملیه)، در رازان (رسالات)، در گزارشی که برای پارتیان نوشته‌ام (کَوان؛ غولان) و هم‌چنین در سراسر سخنانم، سَنجه‌ی (میزان) همه‌ی آن‌ها خِرَد است». به همین سبب، بنیان‌گذار کیش مانوی جهان‌شناختی گسترده و ژرف داشت. جهان‌شناسی او هرچند با اساتیر درآمیخته بود، اما ساختاری پیچیده و تودرتو داشت و متکی به اخترشناسی و دانش‌های دیگر بود.[۸] آیین مانی، به‌طورکلی، آموزه‌ی «دو بُن/گوهر/ریشه/درخت» (روشنی و تاریکی؛ نیکی و بدی؛ روح و ماده) و «سه روزگار/زمانه/عصر» (بُندَهِشْنْ: روزگار زرین پیشین که روشنی و تاریکی یا روح و ماده ازهم جدا بود؛ گُمیزِشْنْ/گُمیچِشْنْ: روزگار کنونی که در آن به‌سر می‌بریم و روشنی و تاریکی باهم درآمیخته‌ یا درآویخته‌اند؛ ویزارِشْنْ/ویچارِشْنْ: روزگار پسین جدایی دوباره‌ی روشنی از تاریکی و عصر شادی، رَسایی و خوش‌بختی) است.
در نگرهٔ مانوی، همان اندازه که «روح» والا و الهی‌ست، «تن» فاسد، اهریمنی، حقیر و پلشت است.[۹] در این‌جا منظور از «روح»، اصلِ ازلیِ پاک یا گوهرِ نورانی روح، و منظور از «تن»، منشاءِ مادی و سرشتِ تاریک آن است. هرچند که در متون گنوسی و مانوی، «تن» کنونی آدمی [و سایر موجودات زنده]، خانه‌گاه یا نیایش‌گاه (معبد) «روح» وی شمرده می‌شود و شاید به این دلیل که نور الاهی در جای‌جای آن نهفته و آمیخته است، پاس‌داشت آن از هرگونه آسیب و آلودگی بسیار بااهمیت و ضروری به‌شمار می‌آید؛ ولی به‌دلیل پاره‌پاره‌شدن همین نور الاهی و اسیرشدن ذرات روشنایی در جسم مادی، به‌ویژه در زمانی پیش از آفرینش جهان فعلی (به هنگامِ نبردِ آغازینِ اورمَزد و اهرمن)، «تن» نقش زندان، تخنه‌بند و صلیب روح وی را نیز بازی می‌کند؛ و از این زاویه محکوم و ناستودنی است. این نگاهِ دوسویه به موقعیت و ارزش کالبد انسانی، و همچنین نگاهِ دوسویه به جایگاه روحِ قدیمِ معصوم ولی حدوث‌یافته، هبوط‌کرده و آلوده‌شده در گناهِ جسمِ حاضر، فصلِ مشترک تمام نِحله‌های گنوسی است. رهایی و رستگاری روح از این زندان، منوط به خِرَد یا آگاهی روح نسبت به اصل الاهی خویش، و بیداری از خواب فراموشی است. تنها زمانی‌که تن و روان از طریق هدایت معنوی «ندای درون» و تعالیم استادان با هم یکی شدند (تن به فرمان روح درآمد) و «میرایِ کهن» (انسان قدیم) به «میرایِ نو» (انسان جدید) تحول یافت، آن‌گاه می‌توان مطمئن شد که نجات محقق شده است.
یکی از بارزترین باورهای مانویان، باور به سَمسارا یا زادمُرد (تناسخ) است؛ یعنی روان‌هایی که هنوز از ردهٔ نیوشایان/نغوشاگان (سَمّاعون) به ردهٔ برگزیدگان (اَصفیاء) ارتقاء نیافته‌اند، محکوم‌اند آن‌قدر در دنیای مادی از جسمی به جسم دیگر منتقل شوند (مراحلِ انتقالیِ پالایش و تزکیه را بگذرانند) تا به مرحلهٔ برگزیدگی (صفا) یا بالاتر برسند.[۱۰]
شماری از آداب و مناسک در کیش مانی، عبارت بودند از: «سه مُهر»[۱۱]، دستورهای ده‌گانه [برای شنوندگان][۱۲]، عبادات[۱۳]، «روانگان»[۱۴]، اقرار به گناهان [در حضور جمع]، «خروش‌خوانی»[۱۵]، موسیقی و آواز[۱۶]، انواع نگارگری[۱۷]، دبیری (کتابت) و خوش‌نویسی، مطالعه[۱۸]، مِدیتیشن، جامهٔ سپید و پاک[۱۹]، بوی خوش، گیاه‌خواری، «جشنِ بِما»[۲۰].

نوشته‌های مانی[ویرایش]

«هرگز کتابی همانند آن‌ها که من نوشته‌ام، آشکار نشده است».

مانی که در میان پیروان فرقه‌های گنوسی بابل و به دور از مادر پرورش یافته بود، زبان دینی ایشان یعنی سُریانی (آرامی شرقی) را کاملا می‌دانست. او به دنبال دین‌آوری، آثار بسیار زیادی را به رشتهٔ تحریر درآورد که عمدتا به زبان سُریانی بودند. عقیده بر این است که بخشی از این آثار توسط روح یا فرشته‌ای که مانی آن را «التّوم» یعنی «قرین و همراه» می‌نامید، به او وحی شده است. غالبا کارهای مانی را به دو دسته‌ی کانُنی (وَحیانی-شرعی) و غیرکانُنی (ادبی-هنری؛ غیروَحیانی؛ نیمه‌شرعی) تقسیم می‌کنند. در دست‌نویسی قبطی، از زبان مانی آمده است که «نَسک‌های (کتاب‌های) من، همگی ازسوی پدران بزرگی (ایزدان) آمده‌اند. [برای نمونه] «اِوَنگِلیون زیندَگ» (انجیلِ زنده) ازسوی «پیکِ/قاصدِ سوم» (نَریسه ایزد؛ روشن‌شهر ایزد) فرستاده شده؛ و نَسک‌های دیگر ازسوی پدران دیگر رسیده‌اند و بخشیده‌شده‌اند به شما. همه‌ی «فْرَوَرده‌ها» (تومارها) را که خودِ من نوشتم و از آسمان نیامده، آن‌ها را من به شما ارمغان (هدیه) می‌دهم».[۲۱]
از اصل آرامی این نوشته‌ها، حتی یک سطر هم پیدا نشده است؛ اما ترجمه‌ی بسیاری از آن‌ها در دست‌نویس‌های ایرانی تورفان چین به گونه‌ای باقی مانده که در بیشتر موارد نمی‌توان مشخص کرد هر قطعه از کدام کتاب است. بعدها این آثار به دیگر زبان‌های منطقه نیز ترجمه شدند. همچنین مانی یک اثر به نام شاپورَگان به زبان پارسی میانه (پهلوی ساسانی) و یک کتاب نقاشی بدون متن به نام اَرژَنگ داشته است. نویسندگان مسلمان تالیفات دیگری نیز به مانی نسبت داده‌اند، که به احتمال فراوان تحریف عناوین کتاب‌ها، رسالات و نامه‌های مانی یا شاگردان وی است: «جبلّه» [به‌گفته‌ی مسعودی]، «الهدی و التدبیر» [به‌گفته‌ی یعقوبی]، «صُبح/ضَجّ الیقین» و «التاسیس» [به‌گفته‌ی بیرونی]، «فرائضَ المُحِبّین/المُجتَبّین» و «فرائضَ المُستَمِعین» [به‌گفته‌ی ابن‌ندیم]. آثار مانی، مشتمل بر ۷ کتاب کانُنی (۵ کتابِ وَحیانی و ۲ کتابِ شرعی) و چند کار غیرکانُنی (غیروَحیانی؛ نیمه‌شرعی) وی، به‌ترتیب عبارت‌اند از:

اِوَنگِلیون/اُنْگیلیون زیندَگ = انجیلِ زنده/جاوید/بزرگ/نو[ویرایش]

نام پارسی میانهٔ این اثر غالبا «اِوَنگِلیون» (Ewangelyon) یا گاهی «اُنْگیلیون» است و نزد ایرانیان با صفاتی چون «بزرگ» و «زنده» همراه بوده است. منابع عربی آن را انجیل خوانده‌اند. در کتاب «الفهرست» ابن‌ندیم تنها ذکری از آن به‌میان آمده؛ ولی بیرونی در «آثارالباقیه» می‌نویسد که کتاب انجیل دارای ۲۲ فصل است که هر فصلی از آن با یکی از حروف آرامی به ترتیب ابجدی شروع می‌شود. وی می‌افزاید که مانوی‌ها آن را تنها انجیل [کاملا] درست می‌دانند و نزد ایشان به «انجیلِ هفتاد [قدیس]» نیز معروف است. یعقوبی مورخ اسلامی، تعداد انجیل‌ها را به‌اشتباه ۱۲ ذکر کرده و درباره‌ی آن می‌نویسد که «در کتاب انجیل، نماز و آن‌چه برای نجات روح باید انجام داد، نوشته شده است».[۲۲] میرخواند/میرخوند آورده است که بنابر روایات ایرانی، مانی انجیل را به‌هنگام تبعید و اقامت یک‌ساله‌اش در ۲۴۴ میلادی درون غار و نزدیک چشمه‌ای پبرامون شهر بُخارا (سُغدیای قدیم و ازبکستان کنونی) نوشته و همچنین کتاب و دیواره‌های غار را در وصفِ بهشت، دوزخ و روزهای پایانی جهان نقاشی کرده است.[۲۳]
مقدمه و بخشی کوتاه از فصل اول (باب الف) انجیل مانی در متنی به زبان پارسی میانه (پهلوی ساسانی) به‌جا مانده است. در این نوشته، کتاب «اِوَنگِلیون زنده‌ی چشم و گوش» نامیده شده؛ شاید به این سبب که دربردارنده‌ی اندرزهایی برای مراقبت‌کردن از حواس بوده است. نام انجیل در متنی دیگر به پارسی میانه نیز آمده است. این قطعه آسیب فراوان دیده و دارای نقل‌قول‌هایی کوتاه از نامه‌های مختلف مانی و دیگر آثار او مانند «گنجِ زندگان» است.[۲۴] برخی از منابع عربی مانند بیرونی و شهرستانی درزمینه‌ی محتوای انجیل مانی [غیر از دیباچه] مطالب کوتاهی به‌یادگار گذاشته‌اند: «پیرامون قلمرو روشنی و تاریکی»، «کیهان‌شناسی و استوره‌ی آفرینش»، «نشانه‌های نبوت مانی و حقانیت دین او»، «نماز»، «نجات ذرات روشنی از کالبد ماده»، «پاره‌ای انتقادات به برخی اندیشه‌های گنوسی»، «مجادلاتی با مسیحیان درباره‌ی جسم عیسامسیح».[۲۵] در زبور مانوی می‌خوانیم: «انجیلِ بزرگِ پیامبر، مژده‌ی خوشِ (بشارت نیکوی) همه‌ی آن‌ها که از تبار روشنی‌اند»[۲۶].

پاره‌هایی از انجیل مانی:
۱- «ستوده شد و ستوده شود «دوشیزهٔ روشنی»، سَرِ همهٔ خِرَدها (حکمت‌ها). ستوده شد و ستوده شود دینِ پاک (مقدس)، به زورِ پدر، به آفْرینِ (ستایش) مادر و به رایِ (دانش و خِرَد) پسر. درود و آفرین بر فرزندان درودی (درستی) و بر گویندگان و شنوندگان سخنِ باوری (راستین؛ از روی ایمان). ستایش باد و فَرَهمندی (افتخار) پدر را و پسر را و «واخْشْ زیندَگ/ژیوَندَگ» (روح‌القدس) را و کتاب پاک را. گفتار انجیل زنده که چشم و گوش را آموزش دهد و بارِ راستی آموزانَد».[۲۷]
۲- «من، مانی، فرستاده (رسول) عیسی اَریامَن (دوست)، به خواستِ (مشیت) پدر، بَغِ باوری (خدای راستین) که از او زاده شده‌ام (هستم): اوست که می‌زیَد و پایدار است برای همیشه. اوست که پیش از همه هستی داشته [از اَزَل‌الآزال] و پس از همه ماندگار است [تا اَبَدالآباد]. هرچه بُوَد و بُواد (هست و خواهد بود) به زور او ایستد (به نیروی او پاینده و قائم شود). از چنین خدایی پدیدار شده‌ام و به خواستِ اویم. از اوست هرآنچه بر من آشکار (وحی) گردیده است و من از راستومَندی (حقیقت) اویم. [بَغِ باوری] داستان روزگاران (بُندَهِشْنْ/گذشته، گُمیزِشْنْ/اکنون، ویچارِشْنْ/آینده) را بر من آشکار کرد و همه را [به چشم خود] دیدم؛ و بی‌لغزشی یکایک آن‌ها را به همراهانم نشان دادم. همهٔ فرزندانِ آشتی (صلح‌جو) را به دوستی فراخواندم. امید [زندگی] را در نژاد بی‌مرگان پراکندم. پاکان جهان را برگزیدم و راه درست را به گَروثمانَه/گَروزمان (اِئونِ/زمینِ/بهشتِ نو؛ بهشتِ بَرین؛ سرایِ سرود)، به ایشان که بر بنیاد راستی گام برمی‌دارند، آموختم. امید [زندگی] را فریاد زدم و مانثرَه (سخنِ ایزدی؛ وحیِ الاهی) را هویدا کردم. این اِوَنگِلیون جاوید (انجیل زنده؛ خبر خوش) را [به فرمان خدا] برنوشتم و در آن چنین رازهایی والا گنجاندم و بزرگ‌ترین کارها را برشمردم. وَرجاوَندترین چهره‌ها از نیروهای شگرف [آسمان و زمین] را برکشیدم. [پس آگاه باشید و بدانید] همهٔ چیزهایی را که او به من آموخت، به آن‌ها که برپایهٔ آن پرفروزترین بینش (مکاشفه؛ شهود) جهان [که من دریافتم] و خجسته‌ترین مانثرَهٔ ایزدی [که بر جانم نشست] می‌زیند، نشان دادم».[۲۸]

نیانِ زندگان/زندگانی = گنجِ زندگان/زندگانی = کَنزالاحیاء/کَنزالحیات = سِمیتیها/سِمیتِها/سِمِتیها[ویرایش]

تاکنون هیچ متنی از این اثر به زبان‌های ایرانی شناخته نشده است. عنوان اصلی کتاب در یک متن سُغدی، به نقل از نوشته‌ای به زبان پارسی میانه، «سِمیتیها» (Smitīhā) آمده است. در منابع گوناگون مانوی و غیرمانوی، ازجمله متون قبطی، چینی، عربی و فارسی، ترجمه‌ی این عنوان ذکر گردیده است. ابن‌ندیم در «الفهرست» از آن با نام «سِفرالاحیاء» یاد کرده است؛ و بیرونی در «آثارالباقیه» و «تحقیق ماللهند» و یعقوبی در تاریخ خود آن را «کَنزالاحیاء» نامیده‌اند. در نوشته‌های پارسیِ میانه‌ی مانوی، عنوان آن «نیانِ زندگی/زندگان» به معنی گنج زندگی/زندگان است.[۲۲] «نیانِ زندگی/زندگان» ممکن است اشاره به یکی از بَغانِ آفرینش نخست مانوی به نام «مادرِ زندگی/زندگان» یا «مادرِ اَرداوان/راست‌کاران» (رام راتوخ؛ بِهجت) باشد، که برابرنهادِ «خوَشیزَگ» در آیین زردشتی است.
این کتاب دستِ‌کم از هفت فصل تشکیل شده بود و «اینای/اینایوس» (حواری مانی) تفسیری بر آن نوشته بوده است. درمیان نویسندگان مسیحی، اِپیفانیوس آن را دارای خلاصه‌ای به نام «گنجِ کوچک» دانسته و سیریلِ اورشلیم، نایلوس و هیراکلیون از آن با عنوان «گنج‌ها» یاد کرده‌اند. تاثیر «گنجِ زندگی» مانی بر نام‌گذاری و محتویات کتاب مندایی «گِنزا رَبّا» (گنجِ بزرگ) غیرقابل انکار است. کتاب با مقولات کیهان‌شناختی، انسان‌شناختی و روان‌شناختی از دیدگاه گنوسی/غنوصی سروکار دارد و برخی موضوعات مورد بحث در آن شامل «ساکنانِ بهشتِ روشنایی» (بَغان، ایزدان و فرشتگان)، «اِغوایِ آرخونت‌ها/آرکون‌ها» (رهایی روشنایی ازچنگ سرکردگانِ تاریکی)، گزارشی مفصل از «استوره‌ی آفرینش انسان توسط اهریمنان» (انسان به‌مثابه عالمِ صغیر)، «سرنوشت شنوندگان پس‌از مرگ» (معاد و تناسخ مومنان غیرروحانی) می‌شده است.
بیرونی در «تحقیق ماللهند»، مطلبی از این کتاب را درباره‌ی جنسیت فرشتگان نقل کرده؛ و یعقوبی آورده است: «مانی در این کتاب به توصیف نور و ظلمت (آن‌چه از پاکی روشنی و آن‌چه از فساد تاریکی در روح انسان وجود دارد) و چگونگی پیدایش آنان و جداسازی این دو ازهم (رهایی ذرات نور از زندان ظلمت) می‌پردازد؛ و کارهای پست را به تاریکی و کارهای نیک را به روشنی نسبت می‌دهد». همچنین، مسعودی بخشی از کتاب را حاوی نقد مانی بر نظریه‌ی مَرقیونی «اصلِ ازلیِ سوم» (بُنِ میانِ روشنی و تاریکی) می‌داند. فرقه‌ی «مَرقیونیه»، پیروان آراء و اندیشه‌های مَرقیون/مارسیون گنوسی بودند. نقل‌قولی کوتاه از فصل هفتم «گنجِ زندگی» در کتاب «پیرامون سرشتِ خوبی، دربرابرِ مانوی‌ها»[۲۹] نوشته‌ی آگوستینِ هیپو آمده؛ و در آن صحبت از اغوای دیوهای نرینه و مادینه‌ی کیهان توسط «پیکِ/قاصدِ سوم» (نَریسه ایزد؛ روشن‌شهر ایزد) و «دوشیزه‌ی/باکره‌ی روشنی» (سَدویسِ روشن؛ بتولِ نورانی) برای آزادشدن روح الاهی گرفتار در آن‌ها، پس از آفرینش آسمان‌ و زمین، است. در زبور مانوی می‌خوانیم: «پیاله‌ی آبِ گرمِ پیامبر، گنجِ زندگانی‌ست. درون آن، آبِ گرمی آمیخته با اندکی آبِ سرد است»[۳۰].

کارنامه = بُنگاهیگ/بُنگاهیک = فراقماطیا/فرَقماطیا/پراگماتیا/پرَگماتیا = رساله‌ی عملیه[ویرایش]

هیچ متنی از این کتاب دردست نیست و تنها چیزی که با قطعیت درباره‌ی آن می‌شود گفت درون‌مایه‌ی اخلاقی و موضوعات عملی یا تجربی موردبحث (دستورهای دینی با ارجاعات تاریخی) آن است. ابن‌ندیم نام کتاب را به‌صورت «فرَقماطیا» ثبت کرده است؛ اما معلوم است که اصل آن از واژه‌ی یونانی «پراگماتیا» به معنی «کار و پیشه» بوده، که سپس به سُریانی وارد شده و در مفهوم «رساله» یا «رساله‌ی عملیه» به‌کار رفته است. نام این اثر در متون مانویِ قبطی و چینی ذکر شده، ولی در نوشته‌های مانوی ایرانی اشاره‌ای مشخص به آن نشده است؛ هرچند شاید بُنگاهیگ/بُنگاهیک که در برخی منابع ایرانی آمده، همین کتاب باشد.
اگر آن‌چه که ابن‌ندیم تحت عناوین «فرائِضَ المُحِبّین/المُجتَبّین» و «فرائِضَ المُستَمِعین» به مانی نسبت می‌دهد بخش‌هایی از این کتاب بوده باشد، در‌این‌صورت «کتابِ احکامِ مانوی» در نوشته‌های آگوستینِ هیپو که شامل دستورها و راهنمایی‌هایی برای دو دسته از مومنین (برگزیدگان و شنوندگان) می‌شده است را هم باید «پراگماتیا» دانست. «کتابِ احکام» شامل «قواعدِ ورود به دین» (نوکیشی و نوآموزی) و «دستورهایی برای برگزیدگان مرد و زن» (راهب‌کیشی) درزمینه‌ی پوشش، خوراک، نماز، روزه، مراسم‌های آیینی نیایش‌خوانی، سرودخوانی و... در خانه و در مانِستان (صومعه/دیر و خانه‌گاه/خانقاه) بوده است. بی‌گمان، محتوای این کتاب دربردارنده‌ی آموزه‌هایی رازآلود و رمزی (باطنی؛ تاویلی) برای افراد سه طبقه‌ی بالاتر برگزیدگان (مَهِستَگان/مان‌سالاران، اِسپَسَگان/اسقفان، هَموزَگان/آموزگاران) نیز می‌شده است. در زبور مانوی می‌خوانیم: «اسفنجِ نرمِ پیامبر که زخم‌ها و کبودی‌ها را می‌بَرَد (التیام می‌بخشد)، فرَقماطیاست»[۳۱].

رازان/رازها = سِفرالاسرار/سِفرالاسفار = رسالات[ویرایش]

عنوان «رازان» تاکنون در هیچ متن ایرانی دیده نشده است؛ اما ترجمه‌های چینی اثر نشان می‌دهد که این کتاب در پارسی میانه‌ «رازان» (جمع راز) نام داشته است. ابن‌ندیم در «الفهرست» نام کتاب را «سِفرالاسرار» آورده و مسعودی از آن با عنوان «سِفرالاسفار» یا «سِفرالاسرار» یاد کرده است. ابن‌ندیم عنوان ۱۸ فصل آن را ذکر کرده؛ اما این مطلب کمک چندانی به شناسایی قطعات ایرانی نمی‌کند، جز آن‌که از عناوین نقل‌شده برمی‌آید که درباره‌ی پیامبران پیشین بحث شده است. ازآن‌جاکه نویسندگان مسیحی از این اثر به‌عنوان کتابی که سعی بر نابودی شریعت پیامبران داشته نام برده‌اند؛ و یعقوبی در تاریخ خود، گفته است که مانی در «سِفرالاسرار» به آیات انبیاء طعنه زده و برخی [گفته‌های] پیامبران پیشین را تکذیب کرده است؛ و مسعودی نیز از ایرادهایی بر فرقه‌ی «دیصانیه» (پیروان آراء و اندیشه‌های ابن‌دیصان/باردیصان گنوسی) در این نوشته یاد کرده است؛ می‌توان نتیجه گرفت که دست‌کم بخش‌هایی از متن کتاب رازان در نقدوبررسی اندیشه‌های دینی پیشینیان بوده و برای مطالعه‌ی تاریخ ادیان می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد. می‌دانیم ابن‌دیصان/باردیصان دارای کتابی با نام «رازین/رازه/راز» بوده است، لذا برخی پژوهش‌گران معتقدند که مانی کتاب رازانش را نوشت تا کتاب «راز» ابن‌دیصان را تصحیح یا منسوخ کند. بیرونی در کتاب «تحقیق ماللهند» مطالبی از آن را دربارهٔ زادمُرد یا تناسخ مانوی، و همچنین گفت‌وگوهایی میان عیسامسیح و حواریونش نقل کرده است. وی در فهرست کتاب‌های زکریای رازی می‌گوید که به مطالعه‌ی «سِفرالاسرار» علاقه‌مند شده و مدت چهل و اندی سال در آرزوی داشتن آن بوده و وقتی آن را به‌دست آورده، دربردارنده‌ی هذیانِ بَحت (خیال‌بافی ناب) و هجرِ مَحض (پریشان‌گویی تمام) یافته است.[۲۲]
عناوین فصل‌های هجده‌گانه‌ای که ابن‌ندیم از این اثر مانی آورده است، به‌ترتیب عبارت‌اند از: ۱- بابِ ذكر دیصانیان ۲- بابِ گواهی گشتاسب بر دوست (شهادت یستاسف علی الحبیب) ۳- بابِ گواهی... بر نَفْسَش برای یعقوب ۴- بابِ پسرِ زنِ بیوه (ابن اِرمله؛ عيسی‌بن‌مریم كه یهودیان بر دار زدند) ۵- بابِ گواهی عيسی بر خودش در شهر یهودا/یهودیه ۶- بابِ ابتدای گواهی یمین/الیمنی پس‌از غلبه‌اش ۷- بابِ ارواح هفت‌گانه (چهار باد/روح پاك كه انجیل‌های چهارگانه است و سه باد/روح ديگر كه بخش‌های سه‌گانه‌ی «عهد عتيق»؟ است) ۸- بابِ گفتار در ارواح چهارگانه‌ی زوال/ارواح زوال چهارگانه ۹- بابِ خنده ۱۰- بابِ گواهی آدم بر عیسی ۱۱- بابِ سستی در امور دینی (فرومایگی/فرومایگان در دین) ۱۲- بابِ قول دیصانیان در نَفْس و جسد ۱۳- بابِ رَدّ عقیده‌ی دیصانیان درباره‌ی روحِ زندگی (رَدّیه بر دیصانیین در نَفْسِ حیات) ۱۴- بابِ خندق‌های سه‌گانه (روحِ زنده/مهر ایزد/میترا سه پارگین می‌سازد و در پارگینِ میانی، سرکردگانِ دیوها را زندانی می‌كند) ۱۵- بابِ نگه‌داری كیهان (حفظِ عالَم) ۱۶- بابِ روزهای سه‌گانه (ایام روزه: يك‌شنبه، دوشنبه، پنج‌شنبه) ۱۷- بابِ پيامبران (انبياء) ۱۸- بابِ رستاخيز (قيامت). نسخه‌های این کتاب تا ۱۰۰۰ میلادی وجود داشته است. در زبور مانوی می‌خوانیم: «چاقویِ پزشکیِ پیامبر برای شکافتن و درمان کردن، کتاب رازها است»[۳۲].

پاره‌هایی از رازان:
۱- «دیصانیان بر این باور بودند که بالندگی (عروج؛ اِستعلا) و پالایش (تطهیر) روان، در کالبدِ گوشتی رخ می‌دهد. ایشان نمی‌دانستند که روان، دشمنِ تنِ اَستومَند (مادّی) است و تن نمی‌گذارد که روان فراز رود؛ چه، آن زندان و شکنجه‌گاهی دردناک برای اوست. اگر کالبدِ گوشتی (شکل و قالب بدن) راستین بود، آفریننده‌اش [که اهریمن است] روا نمی‌دید که فرسوده شود و آسیب ببیند، و از راهِ تخمه‌ی مردانه در زهدانِ زنان باززایش کند».[۳۳]
۲- «چون شاگردان (حواریون عیسامسیح) می‌دانستند که روان‌ها (نَفْس‌ها) جاودان‌اند و این‌که در زادمُردهایشان (تناسخ‌هایشان) سرانجام هر پیکره‌ای که می‌شود را همسانِ جامه‌ای به خود می‌پوشانند؛ به چهره‌ی هر آفریده‌ای که نیاز است درمی‌آیند؛ و به‌مانند ریخته‌ای در آوند (ظرف) خود جامی‌گیرند؛ از خداوند یِشوع/یِسوع (عیسامسیح) خواستند که به این [چرخه‌ی باززاییِ] روان‌هایی که آمیغ (حقیقت) را برنگزیده‌اند و از بُنِ هستی (اصلِ وجود) خویش ناآگاه‌اند، پایان دهد. خداوندِ ایشان (عیسامسیح) فرمود: هر روانِ سُست و ناتوانی که پیوندهای خود را با آمیغِ جهان درنیافته باشد، ویران خواهد شد و [در چرخه‌ی باززایی] آرامش نخواهد یافت».[۳۴]
۳- «پیرامون این نگره، توده‌ی خاکی (مادّه) همچون افزارِ ایزدان، مانی می‌گوید: شاگردان (حواریون) از یِشوع/یِسوع (عیسی)، درباره‌ی روانِ گیتی (روح موجود در طبیعت) پرسیدند، که وی گفت: اگر آن‌چه گیتیایی (طبیعی) است، از بُن‌مایه‌ی زندگی‌بخشی که با آن آمیخته است بگسلد و به خود رها شود، بار دیگر بی‌جان خواهد ماند و پذیرایِ زندگی نخواهد بود. ولی بُن‌مایه‌ی زندگی‌بخش که از آن رَسته است، نیروی زنده‌اش نخواهد کاست، و هرگز نخواهد مُرد».[۳۵]

کَوان = غولان/غول‌ها = سِفرالجَبابره = گیگانتیون/گیگانتون[ویرایش]

ابن‌ندیم در «الفهرست» آن را «سِفرالجَبابره» ذکر کرده است. این اثر در پارتی «کَوان» (Kawān) نامیده شده، و گمان بر این است که نام دیگر آن نزد مانویان «نوشته‌ای به پارتیان» باشد. کَو (Kaw) بازمانده‌ی کَوی (Kawi) اوستایی و کَی (Kay) پارسی میانه است که یکی از معانی اصلی آن «جنگ‌جوی ایرانیِ غیرزرتشتی» بوده که سپس با معنی «جبار» به‌کار رفته است. قطعاتی از این اثر به زبان‌های پارسی میانه و سُغدی به‌دست آمده است. «کَوان» شباهت‌های زیادی با «کتاب اول اخنوخ» دارد؛ و ازاین‌رو به کتاب مانی، «کتاب اول اخنوخ» نیز می‌گفته‌اند. «کتاب اول اخنوخ» (منسوب به «اخنوخ/هنوخ» جدّ نوح پیامبر) در سده‌ی دوم پیش از میلاد نوشته شده و روایت کامل از آن تنها به زبان حبشی باقی مانده است. ترجمه‌ای سُریانی از کتاب اخنوخ نیز بوده که اکنون وجود ندارد. «کتاب اول اخنوخ» یا کتاب «کَوان» مانی بعدها به شش یا هفت زبان ترجمه شده و قطعات یا اقتباس‌هایی از روایات یونانی، لاتینی، پهلوانیگ (پهلوی اشکانی؛ پارتی)، پارسیگ (پهلوی ساسانی؛ پارسی میانه)، سُغدی و قبطی آن‌ها به‌دست آمده است.
این کتاب درباره‌ی دیوان یا فرشتگانی تاریک و بدکاره موسوم به «مازندران/یَکشه‌ها/اِگریگُرویی» (نگاهبانان) است که در هنگام ایجاد جهان، در هفت آسمانِ زیرین به‌دستِ «روحِ زنده/روحِ شکیبایی» (واد زیندَگ؛ مهر ایزد؛ میترا) و فرزندان او زندانی شده بودند؛ اما بعدها شورش می‌کنند و دویست تن از آنان به‌خاطر شهوت و عشق مفرط به زنان زمینی می‌گریزند و در زمان «اخنوخِ بودا» (اخنوخِ نبی) به زمین می‌آیند (هبوط می‌کنند). آن‌ها حکومت تباهی و وحشت بر زمین می‌آفرینند و در نبردی سنگین با آدمیان، صدهاهزار (چهارصدهزار) انسان بی‌گناه و پرهیزگار را به‌قتل می‌رسانند. آن‌گاه، انسان‌ها را به‌بندگی می‌کشند و با نشان‌دادن هنرهای ممنوعه و رازهای آسمانی به نسل بشر، آن‌ها را می‌فریبند و می‌ترسانند تا با دختران زیبای ایشان آمیزش کنند؛ که نتیجه‌ی آن، تولد فرزندانی غول‌آسا به نام «جَبّاران» (کَوان؛ غولان) است. «شَهمیزاد» (شِمی‌هَزاه) و «ویروگداد» (باراقَییل) دو تن از این دیوان هبوط‌کرده هستند که «اُحیاه» و «اَحیاه» (پسران شَهمیزاد) و «ماهَوَی» (پسر ویروگداد)، فرزندانِ غول‌آسای آن‌ها به‌شمار می‌روند. سرانجام، چهار فرشته‌ی بزرگ (رافاییل، میکاییل، گَبراییل، سِراییل) دیوها و فرزندان‌شان را سرکوب می‌کنند؛ و گروه‌هایی از غول‌های بازمانده نیز در شهرهایی که ازپیش برای‌شان ساخته شده است، نگه‌داری یا زندانی می‌شوند.
پیروان ایرانی مانی که «کَوان» را به پارسی میانه برگرداندند، بسیاری از نام‌های ایرانی مانند «سام» (اُحیاه)، «نریمان» یا «پَت سام» (اَحیاه)، «هوم‌بابا» (هوبابیش)، «وَهمَن» (بهمن)، «ویشتاسپ» (گشتاسب)، «خودُس» (هوتوس همسرِ ویشتاسپ)، «زَریل» (زَریر) و در یک روایت سُغدی، «آریان ویژَن» (ایران‌ویج) را جایگزین نام‌های سامی کردند. درواقع، روش کار آن بوده که اصطلاحات و حتی نام‌های ایزدان، ماه‌ها و شخصیت‌های اساتیری را به زبان‌های دیگر ترجمه می‌کردند تا برای گویندگان آن زبان‌ها ناآشنا نباشد.[۳۶] از موضوعات دیگر این کتاب، ظهور «خِرَدیشَهریَزد» (یِشوع/یِسوع زیوا؛ عیسای درخشان) بر «شیتیل» (شیثِ نبی) است. همچنین، ارتباط توصیفات «درخت زندگی» کتاب کَوان مانی با دیوارنگاره‌های «درخت سه‌تنه» در تورفانِ چین، و آموزه‌ی دگردیسی «میرایِ کهن» (انسان قدیم) به «میرایِ نو» (انسان جدید) در این اثر از مانی قابل‌توجه است. در زبور مانوی می‌خوانیم: «پارچه‌های تمیز (تنظیف‌های درخشان) پیامبر، کتاب کَوان است»[۳۷].

دیبَهان/دیبان/دیوان = نامه‌ها = مکاتیب/مکاتِب[ویرایش]

نامه‌هایی از مانی به شخصیت‌های گوناگون دردست است که در متون اسلامی و از آن جمله ابن‌ندیم نیز به آن اشاره کرده است. اصل این نامه‌ها در متون گوناگون پارسی و عربی و سُغدی به‌جای مانده است. متن این نامه‌ها دربرگیرندهٔ مواعظ و اندرز و سخنان حکیمانه از مانی است و بسیار کوتاه و جذاب نوشته شده است. ابن‌ندیم فهرستی از عنوان‌های ۷۷ نامهٔ مانی را به رهبران جوامع مانوی در شهرهای گوناگون آورده است.[۲۲]

پاره‌هایی از دیبَهان:
۱- «فرزندم، دوست‌داشتنی من (محبوبم)، به تو می‌گویم: هرآن‌که زندگی [جاودان] خواهد، و خواهد که زندگی بر زندگی بیافزاید، رنجِ بسیار بیوسان (در انتظار) اوست؛ زیرا بی رنجِ بسیار، زندگی [جاودان] نمی‌توان کرد. در رنجِ بسیار، هرآن‌چه نیکوست، هست».[۳۸]
۲- «و اگر باشنده‌ای به شما آسیبی رسانید، شما دربرابر به او آسیب نرسانید؛ اگر باشنده‌ای از شما بیزاری جُست، دربرابر از او بیزاری نجویید؛ اگر باشنده‌ای با شما دشمنی کرد، شما به جای خود با او دشمنی نکنید؛ اگر باشنده‌ای بر شما خشماگین شد، همواره با او به نرمی رفتار کنید؛ و کاری که انجام آن را ازسوی دیگران بد می‌شمارید انجام ندهید؛ بلکه بار دشنام‌ها و بدرفتاری‌های مردمان بالادست خود را و مردمان زیردست و همپایهٔ خود را بُردبارانه بردوش کشید. هیچ‌کس نمی‌تواند حتی اندکی دیناور پارسا و شکیبا را بلرزاند. مانند این است که کسی گُلی به سوی پیلی پرتاب کند؛ یا مانند چکه‌های بارانی است که روی سنگ می‌ریزند، چکه‌های باران نمی‌توانند سنگ را در خود بشویند. به همین‌گونه، بدرفتاری و دشنام دیگران نمی‌توانند حتی خرده‌ای دیناور پارسا و شکیبا را به‌لرزه درآورند. زمانی است که دیناور پارسا باید خود را همچون «کوه سومیرو» استوار نگاه دارد؛ زمانی می‌رسد که او باید همچون یک شاگرد رفتار کند؛ زمانی می‌رسد که باید چونان یک استاد یا پریستار (خدمتکار) و یا خداوندگار (ارباب) پدیدار شود. از این روی در این جهان پرگناه، پارسای پاک‌نهاد به ژرف‌اندیشیِ (مراقبه) پرهیزگارانه می‌نشیند، از گناه روی می‌گرداند و خوبی‌ها را گسترش می‌دهد؛ و من «مانی» باشنده‌ای بدون‌ِگناه (ناگ) هستم، که نویسندهٔ نامه و شما «سَروَر آمو» خوانندهٔ آن هستید؛ و آن‌که «آکوندَگ» نامیده می‌شود، اهریمن است. من این سخنان را می‌گویم تا همهٔ باشندگانی که به آنها رو می‌کنند و با زیرکی به آن‌ها گوش فرامی‌دهند، تا کسانی‌که می‌شنوند و آنها را باور می‌کنند و به یاد می‌سپارند و با کرده‌های پرهیزگارانه پریستاری (خدمت) می‌کنند، بتوانند از این چرخهٔ مرگ و زندگی (تناسخ؛ زادمُرد؛ باززایی) رهایی یابند، و از گناهان بخشوده شوند. چون من «مانی» و شما «سَروَر آمو» و همهٔ پیران (درگذشتگان پیش از ما) و نیز همهٔ انسان‌های خوشبخت که در این روزگار دگرباره زاده شده‌ایم و همچنین آن‌هایی که در آینده باز به جهان خواهند آمد، از این چرخهٔ زایش دوباره با این رفتار خوش و این فروتنی پاسداری خواهیم شد، چراکه در چرخهٔ باززایش این زندگی هیچ چیز نیکویی نیست مگر برای گردآوری روانگان (کرده‌های شایسته) به دست آنها که از روی دانش درمی‌یابند و پرهیزگارند. آن‌هایی که از من «مانی» پیروی می‌کنند و امیدشان به اهورامزدا است و می‌خواهند برگزیدگان پاک و درستکار رهبرانشان باشند، آنها باشندگانی هستند که پاسداری خواهند شد و راه رهایی از چرخهٔ زایش دوباره را یافته و رستگاری جاودانه را بدست خواهند آورد. پایان یافت آموزه‌های شیرین ماری مانی دربارهٔ بی‌گناهان (پاکان)».[۳۹]
۳- «مانی، فرستاده (حواری) عیسامسیح، به دخترش مِنوش: بر تو باد درود (لطف) و رستگاری خدای ما؛ خدایی که همانا (به‌یقین) خدای راستین (حق) است. باشد که روانِ تو را روشنی بخشد و اَشویی (حقیقت) را بر تو آشکار کند، زیرا تو از تباری هستی خدایی... تو به بزرگی (جلال) و شکوهت بازمی‌گردی آن‌گاه که دریابی نخست که بوده‌ای؛ چگونه از آن دست (نوع) روان‌ها تابانده (ساطع) شده‌ای که در هر پیکری (جسمی) و در مزه (طعم) هر چیزی هست و به گونه‌های جوراجور هستنده‌ها (موجودات) پیوسته. پس (آخر) ریشهٔ این بنیاد اهریمنی (ملعون) را برکَن و آن‌گاه بی‌درنگ می‌توانی خود را یک‌پارچه ایزدی (روحانی) ببینی».[۴۰]

آفْریوَنان (= گاهان/سرودها/مزامیر) و یَشت‌ها (= نیایش‌ها/مناجات‌ها/اوراد)[ویرایش]

مانی این کتاب را به زبان آرامی نگاشته و مشتمل بر دو نیمه بوده است: «سرودها» و «نیایش‌ها». از سرودهای مانی، دو مزمورِ ترجمه‌شده به زبان‌های ایرانی دردست است: وُزُرگان آفْریوَن (ستایشِ بزرگان) به زبان پهلوی اشکانی (پارتی) که قطعاتی از آن به پارسی میانه و سُغدی به‌جا مانده است؛ و کَشودَگان/قَشودَگان آفْریوَن (ستایشِ قدیسان) به زبان پهلوی ساسانی (پارسی میانه).[۴۱] مزامیر مانی را نباید با «زبور مانوی قبطی» که توسط شاگردانش سروده شده است، اشتباه گرفت.

پاره‌هایی از آفْریوَنان:[۴۲]
۱- «[دارنده و آورنده‌ی] همه‌ی دیدنی‌های (مَنظَرهای) نخستین. ستوده و ستاییده‌ای تو، پدر؛ ای زنده، ای هَسینَگ (ازلی)؛ که نژاده و برتر، شهریارِ روشنی، آرزومندِ پاکان (مقدسان) و زورمندی. تویی پدر این‌همه آفرینش: گوهران (جواهر)، نیروهایِ روشنی و توانمندانی سخن‌آفریده (با کلامِ الاهی فراخوانده‌شده). از تو زاد؛ از تو شکُفت؛ از تو جدا شد؛ از تو پیدا گشت؛ به تو زورمند بُوَند...»[۴۳]
۲- «آمدی به‌درود (تندرستی؛ صلح)، زندگی‌بخشِ بزرگِ همه‌ی زندگی‌بخشان. آمدی به‌درود، ای سومین [پیام‌آورِ] بزرگ، که میانجیِ ما و پدری. آمدی به‌درود، ای رهاننده‌ی گَریوِمان (نَفْس‌مان) ازمیان مردگان. آمدی به‌درود، ای چشمانِ بَرین، و گوشِ نیوشِ ما. آمدی به‌درود، ای دستِ راستِ هَسینَگ (ازلی) ما، و زندگیِ اَندَروایی (آسمانی؛ افلاکی) ما. آمدی به‌درود، ای روشنیِ گردآمده‌ی ما؛ ای ما را اندیشه‌ی راست. آمدی به‌درود، ای هوشِ اَسپور (کامل) ما؛ ای اندیشه‌ی پرشور (مشتاق) ما؛ ای ما را گذارِ اندیشه. آمدی به‌درود، ای دروازه‌ی بزرگ ما، و ناوِ گَریوهای (نَفْس‌های) ما. آمدی به‌درود، ای شهریاریِ نو (بهشتِ نو)؛ ای رمه‌ی ما را ستوده پسرِ گرامی. آمدی به‌درود، ای پدرِ کِرفه‌گر (نیکوکار؛ درستکار) ما؛ ای ما را امیدِ راست. آمدی چو پدر، پزشکِ کِرفه‌گر ما؛ بودی چو مادر؛ به فریاد رسیدی چو برادران؛ فرستاده شدی چو پسر؛ و پریستاری (خدمت؛ مراقبت) کردی چو اِسپَسَگ (اسقف). تیز درآی ای پدرِ کِرفه‌گر؛ گَریوِمان بیارای...»[۴۴]
۳- «[پدر] جاودانه تو را بستاییم، با هم‌تخمگان، که گزیده بوند؛ و نافِ (خانواده‌ی) ما که از آنانیم؛ آنان که از تواَند. پدر، بر تو خروشیم (نیایش بریم)؛ بر تو چشم فرادوزیم؛ و جان‌های ما بر تو نیایش برند؛ تا تو با نوازش (دلسوزی؛ شفقت) بسیار بر ما ببخشایی؛ و یاورمان فرستی...
کادوش کادوش (قُدّوس قُدّوس) بر «دوازده فرمانرواییِ روشنی» (اِئون‌ها/آیون‌ها) خویش. کادوش کادوش بر «شهرهای روشنی» (اِئونِ اِئون‌ها/آیونِ آیون‌ها)، که در [برابر] بزرگی‌ات، گوهرانی‌اند بخش‌گردیده (که به بزرگی تو، گوهرها سَخته و سنجیده می‌شوند)؛ [و هریک به جای خود] گمارده‌شده. کادوش کادوش بر «اَندَروای زنده» (هوای زنده؛ بُرز-آسمان)، انبارِ روشنیِ شهرهای دلپذیر. کادوش کادوش کادوش بر «زمینِ ستوده» (روشن‌زمین). کادوش کادوش بر دیده‌ی/چهره‌ی (مَنظَر) درخشانِ باشندگان (ساکنان) ستوده، [ایزدان و فرشتگان]...
کادوش کادوش (قُدّوس قُدّوس) بر بزرگی تو؛ برترینِ همه‌ی دیدنی‌ها (مَنظَرها)؛ نکوچهرِ درخشانِ بی‌کران. کادوش کادوش بر تو پدر. کادوش کادوش کادوش کادوش، بر شهریاریِ ستوده‌ات. کادوش کادوش کادوش بر تو پدر. کادوش بر نامِ گزیده‌ات. کادوش کادوش کادوش بر تو پدر. کادوش کادوش کادوش...
کادوش کادوش کادوش (قُدّوس قُدّوس قُدّوس) بر اندیشه‌ی بزرگت؛ که همه‌ی اندیشه‌های کِرفه (صواب؛ ثواب) از آن بوده‌اند. کادوش کادوش کادوش بر تو پدر. کادوش بر اندیشه‌ی بزرگت؛ که به‌پاسِ آن، همه‌ی اندیشه‌ها نیکو و پرشور بوده‌اند. کادوش کادوش کادوش بر تو پدر. کادوش بر اَندَروایِ (هوای؛ آسمان؛ عرش) بزرگ و ستوده‌ات؛ که فرازِ (بالای) همه‌ی اَندَرواهای جهان‌هاست...»[۴۵]

دوبُن‌نامَگ = آموزه‌ی دوبُن = رسالةالاصلین = مکاشفاتِ نور و ظلمت = نامه‌ی بزرگ به پاتیکیوس/پاتیک/فاتِق[ویرایش]

این اثر، رساله‌ای است مفصل از مانی در پاسخ به پرسش‌های پاتیگ حواری پیرامون چگونگی آفرینش نخستین زوج انسانی بر زمین (گِهمورد و مُردیانَگ) و در اصل یکی از نامه‌های کتاب «دیبَهان» بوده که به دلیل شهرت و اهمیت، بعضی منابع گذشته آن را تالیفی جداگانه به‌شمار آورده‌اند.

پاره‌هایی از دوبُن‌نامَگ:
۱- «مانی، فرستاده (حواری) عیسامسیح، به خواستِ (مشیت) خدا-پدر: این است سخنانِ رستگارکننده‌ای (کلماتِ نجات‌بخشی) که از سرچشمهٔ زنده و نَخوریگ (ازلی و ابدی؛ سَرمَدی) می‌آید. هرکه به آن‌ها گوش فرادهد و به آن‌ها باور یابد، و آن‌گاه آنچه را که آن‌ها می‌آموزند در ژرفای درون (عمق وجود) خود نگاه دارد، هرگز مرگ را نخواهد دید، بلکه زندگی پیروز جاودان (حیات سعید ابدی) خواهد یافت؛ زیرا کسی را باید به‌راستی (به‌یقین) خوشبخت دانست که خِرَد ایزدی (معرفت الاهی) را دریافته باشد، چه به‌ابزار (به‌وسیله‌ی) آن رهایی می‌یابد و به زندگانی جاودان می‌رسد. باشد که درود (صلح) خدای ناپیدا و خِرَد راستی (معرفت حقیقت) با پاکان (قدیسین) و برادران بسیار گرامی‌ای باشد که به این آموزه‌های (احکام) آسمانی باور دارند و همزمان آن‌ها را به‌کار می‌بندند (به آن‌ها عمل می‌کنند). باشد که دستِ راستِ روشنایی (یِشوع/یِسوع زیوا؛ عیسای درخشان) شما را از همهٔ دام‌های این جهان (دنیا) و تازش‌های اهرمن (تعدی‌های شریر) بپاید. باشد که بخشایش (رحمت) «واخش یوژدَهر» (روح‌القدس) قلب شما را بگشاید (لمس کند) تا روان (نَفْس) خود را به چشم درون (شهود) بنگرید».[۴۶]
۲- «درآغاز، دو «گوهر» سراسر جدا از هم (روشنی و تاریکی؛ نیکی و بدی) بود. از یک‌سو، «خدا-پدر»، فرمانروای «بهشتِ روشنایی» (امپراتوریِ سرزمینِ نور)، جاودان در «بُنی» وَرجاوَند (اصلی مقدس)، شکوهمند از «توانایی»، راستومَند (حقیقی) در سرشت، همیشه شادمان از هَسینَگی (ابدیت)، دارنده‌ی «خِرَد» (حکمت) و «افزارهایِ زندگی» (اسبابِ حیات؛ اوثراها یا ثروت‌های بی‌شمار) که با این‌ها، دوازده اندام روشنی خود، «نیروهای» (اِئون‌های/آیون‌های؛ قدرت‌های لایزال) سرشار گستره‌ی خویش را نیز دربَر دارد... گستره‌ی بی‌اندازه باشکوه او، چنان در «جهانِ نیک‌بختی» نیکو برپا شده که هرگز کسی را یارایِ لرزاندن یا واژگونی آن نیست[۴۷]. درهمسایگی و درکنارِ گوشه‌ای از این سرزمینِ وَرجاوَندِ درخشان از روشنی، توده‌ای بی‌پایان و ژرف، «تارزمین» (زمینِ تاریک؛ دوزخِ تاریکی)، بود که پیکرهای آتشین، نژادی مرگامرگی (طاعون‌زده) در آن جای داشت. آن‌جا، تاریکی‌های بی‌پایانی بود همه از یک سرشت با زادورودِ (فرزندان) بی‌شمار. در آن‌سو، «آب‌های» گِل‌آلود و سهمگین بود با باشندگانش (ساکنانش) و در میانه‌ی آن، «باد»، که برای خود شهریاری و تخمه‌های زاینده‌ای (والدینی) داشت، با تندی هراس‌ناک می‌وزید. سپس، بخش تباهیِ «آتش» بود با سالار (رییس) و مردمانش. درون این بخش نیز، تباری یک‌سره از «دودِ تیره‌و‌تار» بود؛ و «شهریاری درنده‌خو»، که پادشاه همه بود و شاهزادگان بسیار گرداگردش بودند و او «روان» (روحِ تاریک) همگی آن‌ها بود و همه از تخمه‌ی او بودند، آن‌جا خانه (اقامت؛ سُکنا) داشت. این‌چنین بود «پنج» سرشت زمین مرگامرگ (طاعون).
اینک دو سرزمین روشنی و تاریکی، که همه‌ی آخشیگ‌های/آخشیج‌های (عناصر) آن دو سرزمین، سراپا واژگونه/پادگونه (ناهمگون و ناسازگار؛ متضاد) اند. در سویِ «گستره‌ی آرام»، اَبا-دِ-رَبوتا (پدرِ بزرگی) یا «زُروان» است، با پنج «جایگاه» (شِکینتا؛ سکینه‌ها) یا پنج «درختِ درخشانِ زندگی» (شجره الحیات؛ شجره‌ی طیبه): «نیروها» (اِئون‌ها/آیون‌ها؛ دوازده قدرت‌ِ ازلی و ابدی)، «دارایی‌ها» (اِئونِ اِئون‌ها/آیونِ آیون‌ها؛ ثروت‌های بی‌شمار پایان‌ناپذیر)، «اَندَروایِ زنده» (هوایِ زنده؛ بُرز-آسمان؛ عرشِ اَعلا)، «روشن‌زمین» (زمینِ روشنی/پاک؛ ارضِ نور/مقدس) و «خُنَکایِ زندگی» یا «بادِ نرم» (روحِ بزرگ)[۴۸]. برای «اَندَروایِ زنده» و «روشن‌زمین»، هرکدام پنج اندام است: «بام» (فَرّ؛ شکوه؛ نوس؛ عقل؛ خِرَد؛ روشنی؛ بصیرت؛ بینش؛ غیب؛ عشق؛ مهربانی؛ محبت؛ رحم)، «مَنوهمِد/مَنوهمید» (ذهن؛ حافظه؛ یاد؛ تامل؛ ایمان)، «اوش/هوش» (شعور؛ تمییز؛ آگاهی؛ احساس؛ فطنت؛ زیرکی؛ کمال؛ رضا؛ خُرسندی)، «اندیشیشن/اندیشه» (فکر؛ حِلم؛ بُردباری)، «پَرمانَگ» (فهم؛ ادراک؛ علم؛ دانش؛ حکمت؛ معرفت؛ اراده) آنِ اَندَروایِ زنده‌اند، که برروی‌هم «مَنوهمِدِ/نوسِ/خِرَدِ روشن» یا «بهمنِ بزرگ» نامیده می‌شوند؛ و «فَروَهَر/اَرداو فروردین» (اَثیر؛ نسیم؛ روحِ نخست)، «واد/باد پاک» (روان؛ نَفْس؛ روحِ دوم)، «روشنایی» (نور)، «آب پاک»، «آذر/آتش پاک» آنِ زمینِ روشنی‌اند، که «اَمَهرَسپَندان» نیز خوانده می‌شوند[۴۹]. جای‌جایِ «بهشتِ روشنایی» پدر، همه آرامش است و هماهنگی و زیبایی. «خُنَکایِ زندگی» یا «بادِ نرم» در این‌جا می‌وزد و بوهای دل‌انگیزی در دشت‌ها می‌تراود؛ درختان و کوهستان‌هایی هست؛ دریاها و رودهایی هست؛ اَنگَبینی (شهدی) گوارا تا به هَسینَگی (ابد) روان است. دربرابر، بیابان (برهوت) تاریکی است با پنج «آخشیگ/آخشیج» (عنصر؛ قلمرو) و «آرخونت/آرکون»هایش (سرکردگانش)، یا به‌همان‌گونه، پنج «درختِ مرگ» (شجره‌ی خبیثه؛ شجره‌ی ملعونه) خود و میوه‌هایِ پرآشوبِ زهرآگینش که در «زمین‌های بی‌روشنایی» (مَغاک‌های ظلمانی) روییده‌اند. «شهریارِ درنده‌خو»، دیوِ بزرگِ اَستومَند (هیولایی؛ مادی)، که با نیرویی دَدمنشانه بر همه‌ی دیوها و سرکردگان چیره است، «اهریمن» یا «دیوان‌شاه» فرسوده از خودپرستی، «روانِ مرده»، فرمانروای دوزخِ تاریکی است».[۵۰]

نگارنامه = اَرژَنگ/اَرتَنگ/آردَهَنگ = آیکون/ایقون/ایقونس = سرودِ راستی/ندایِ عدالت = بُشرَالحق = تصویرِ دو اصلِ بزرگ[ویرایش]

یکی از کتاب‌های پرآوازهٔ مانی که به صورت نقاشی بوده است، اَرژَنگ نام دارد. در زبان پارتی از آن به عنوان «آردَهَنگ» یاد شده است و در فارسی «اَرتَنگ/اَرثَنگ» نیز آمده است. این اثر شامل نقاشی‌هایی بوده است که به وسیلهٔ آن دو جهان روشنی و تاریکی و ساخت جهان کنونی به نمایش درآمده بود؛ و گویا ضمیمهٔ انجیل مانی برای آموزش به شنوندگان و تودهٔ مردم بوده است. اَرژَنگ تا سدهٔ پنجم هجری در خزانه‌ی غزنین/غزنه (کتاب‌خانه‌ی غزنی در افغانستان کنونی) وجود داشته است.[۲۲]

ویفراس/وِفراس = آردَهَنگ ویفراس/وِفراس[ویرایش]

مانی و پیروان او، ویفراس‌های (شرح‌ها؛ تفسیرها؛ زَندها؛ رساله‌ها) زیادی نوشته‌اند، ولی مهم‌ترین و مشهورترین آن‌ها «آردَهَنگ ویفراس» (شرح یا تفسیر نگارنامه) است.

پاره‌ای از ویفراس:
«چه، همهٔ فرستادگان (پیامبران؛ حواریان)، برادران من، که پیش از من آمدند؛ [ننبشتند] خِرَدِ خود را، چونان که من نبشته‌ام. [نه] نگارده‌اند خِرَدِ خود را [آراسته] به نگاره‌ها (تصاویر)؛ چونان که [من نگارده‌ام] خِرَدِ خود را... من این [کتاب اَرژَنگ] را از آسمان آوردم؛ تا نشانی بر پیامبری‌ام باشد».[۵۱]

شاهپورَگان/شاپوهرَگان/شاپورَگان/سابُرقان = دوبُنِ بزرگِ شاپوهرَگان = رازهای مبدا و معاد[ویرایش]

مُعَرّبِ این کتاب «شابورقان/شابُرقان/سابورقان/سابُرقان» است. مانی این اثر را به نام شاپور ساسانی پرداخته و نوشته است و در آن مطالب مربوط به مبدا و معاد را آورده است. از درونمایهٔ کتاب‌های گوناگون که دربارهٔ کتاب شاپورَگان نوشته‌اند برمی‌آید که این کتاب مشتمل بر مطالبی در «شرح زندگی مانی»، «چگونگی نزول وحی بر او»، «اصول عقاید»، «تکوین جهان و سرانجام آن در روزهای رستاخیز» بوده است. کتاب شاپورَگان در سدهٔ سوم به زبان پارسی میانه نگاشته شده و از معدود نوشته‌های مانی است که به غیر از زبان آرامی نوشته است.[۲۲]

پاره‌ای از شاپورَگان:
«پیامبران دروغین به دیوان خواهند گفت: ما فرستادهٔ ایزدانیم؛ باشد که به کیش ما بیایید. بیشتر مردم فریفته شوند و اینان به بدکرداری کام خواهند برد؛ و دینوری که دین خویش را [ژرف] باور ندارد، او نیز به آنان بپیوندد؛ و آن‌گاه که در جهان چیزها این‌گونه باشد، در زمین و آسمان، خورشید و ماه و اختران «نشان بزرگ» پدیدار خواهد شد. پس خِرَدیشَهریَزد (مسیح؛ بودای مهر)، همان که خِرَد و دانش به گِهمورد (کیومَرَث؛ آدم ابوالبشر) داد، خِرَد و دانشی را برای مردمان پیوسته همی‌فرستد...»[۵۲]

داستان‌های پندآموز = حکایات تمثیلی[ویرایش]

مانی کتابی با این عنوان ندارد؛ ولی در سایر نوشته‌های مانوی، حکایت‌های تمثیلی و آموزنده‌ی بسیاری از او نقل شده است. برخی از این روایات نیز برگرفته از رویدادهای زندگی مانی و ماجرای سفرهای تعلیمی او به همراه شاگردانش است.

داستانی از مانی:
«درویش (راهب) به زن گفت: «آمده‌ام روانگان (صدقات) را درون این سبد بگذارم». زن دختری به او داد؛ و درویش آن را درون سبد گذاشت. پس درویش از آن‌جا رفت. آن‌گاه شکارگری به دیدن زن آمد. او با خود گرگی داشت. خواست که گرگ را درون سبد کند. هنگامی‌که سَرِ سبد را برداشت، دختری زیبارو در آن دید. شکارگر از زن پرسید: «درون سبد چیست؟» و زن پاسخ گفت: «درویشی، روانگانش را در آن نهاده و رفته است». بی‌درنگ، مردِ دام‌گستر، دختر را بیرون آورد و گرگ خویش را به‌جای او نهاد. شبانگاه، درویش بازآمد و با خود گفت: «بگذار دخترک را بردارم و ازآنِ خود کنم (کام از او برگیرم)». تا دستش را درون سبد کرد، گرگ بیرون جهید و او را فروخورد (بلعید). این داستان گناه‌کاران است. آن‌ها که از گَریو (نَفْس) خود پاسداری نمی‌کنند و در چنگال دیوهای آز و آرزو (طمع و شهوت) گرفتارند و گمان می‌برند که پاداَفرَهی (عقوبتی) نیست. اینان به دوزخِ تاریکی خواهند افتاد؛ همانند درویش بینوا که به‌دنبال دختر زیبا رفت، ولی جز مرگ و اندوه بهره‌ای نیافت...»[۵۳]

گفتاوردهایی از مانی[ویرایش]

۱- «آن‌گاه که به دوازده سالگیِ پُر رسیدم، ازسویِ «شهریارِ بهشتِ روشنی» (زُروان؛ سروشاو؛ اَبا د-رَبوتا) که خداست؛ بزرگی که می‌پرستیم و جز بدین شیوه بر کسی پدیدار نمی‌شود؛ بر من وَخش (وحی) شد و سروشی که وَخش را آورد، «همراهِ جداناشدنی» (التّوم؛ سیزیگیس)، با من گفت: «از این مردمان (جمعیت) کناره گیر؛ تو پیرو آنان نیستی. بایدکه از هر آلودگی بپرهیزی و از آزیگری (شهوات) دوری کنی؛ ولی چون کودک‌سالی، هنوز هنگام آن نرسیده که آشکار شوی (خروج کنی)...» بدین‌گونه، هرآن‌چه پیش آمده بود و پیش خواهد آمد ازسویِ فارَقلیط جاوید (روح‌القدس؛ التّوم) بر من هویدا شد. هرآن‌چه چشم می‌بیند و گوش می‌شنود و خِرَد (عقل) درمی‌یابد، همه را به‌ابزار (توسط) او شناختم. به‌ابزارِ او همه را دیدم و یکی شدم در تن و در روان با او... فارَقلیط زنده با من گفت: «من به‌راستی با تو هستم و هرجا آن‌چه را به تو آگاهی داده‌ام مژده دهی، یار و پشتیبان تو خواهم بود. ازاین‌روی، پریشانی (دغدغه‌ی خاطر) به خود راه مده و اندوهگین مباش...» دربرابرش زانو می‌زدم و روانم با بینش (مکاشفه) شگفت‌انگیز آن همراهِ نیک‌بخت، که تنها اوست که سرشار از فَرّ و شکوه (غرقِ افتخار و عظمت) است، به‌شور می‌آمد... و آن‌گاه که بیست‌وچهار سالگی من به پایان رسید، نَرجَمیگ (التّوم؛ سیزیگیس) پیش من آمد و گفت: «درود بر تو، ای مانی، ازسویِ خودم و ازسویِ خدایی که مرا نزد تو فرستاد. اکنون هنگام آن رسیده که بیرون شوی و پیام خود را آشکار سازی. او تو را به پیامبری خود برگزیده (مبعوث کرده)، زیرا ازپیش به تو فرمان (رسالت) داده که [مردمان را] به اَشا/اَشی (راستی و حقیقت) فراخوانی. تو ازسویِ او، مژده‌ی خجسته‌ی اَشا/اَشی (خبرِ سعادت‌بخشِ حقیقت) را نوید خواهی داد؛ و در این راه، آرام و شکیب (قرار) نخواهی گرفت... از این‌جا برو و [در سرزمین‌ها] رهسپار شو. [شمعون و زاکو/ابی‌زکیه] دو تن از پیروان آیین [صابئین الخسایی] به‌سویِ تو خواهند آمد و تو را همراهی خواهند کرد. و فَتِک/فَتِق [پدرت] نیز نخستین کسی است که تو را برمی‌گزیند و به‌دنبالِ تو می‌آید (از تو پیروی خواهد کرد)».[۵۴]
۲- «من به این جهان آمده‌ام؛ من مانیِ تنها، آمده‌ام تا پیام خدا را برسانم... شاگردی سپاس‌گزارم، چه از بابل‌زمین بالیده‌ام؛ بالیده‌ام از بابل‌زمین، و به همان‌جا خواهم رفت... سربلند دربرابر دروازهٔ راستی (بابِ حقیقت) ایستاده‌ام... پزشکی جوانم، کز بابل‌زمین رهسپار شده‌ام؛ رهسپار شده‌ام از بابل‌زمین، آن‌جا که در جهان خروش برآرم... به شما ایزدان نماز برم (استغاثه کنم)، همهٔ بَغان، گناهم ببخشایید».
۳- «اکنون نیز «خود» (همزادِ آسمانی؛ نَفْسِ برتر) با من رَوَد (همراه است)؛ مرا «خود» دارد و پاید. به زور (نیروی) او با آزِ زَدزَهَگ (آزی‌دَهاک/آژی‌دَهاک؛ اژدها) و اهریمنِ پَتیارَگ کوشم (ستیزم) و مردمان را خِرَد و دانش آموزم و ایشان را از آز و اهریمن رهایی دهم؛ و من این چیزِ ایزدان (امرِ الاهی)، و خِرَد و دانشِ روان‌چینی (گردآوری روان‌های پاک برای رستگاری) را، که از آن «نَرجَمیگ» (همزادِ آسمانی؛ نَفْسِ برتر) پذیرفتم... به [یاریِ] «نَرجَمیگ»... [پیشِ] خانوادهٔ خود (اعضای فرقهٔ مُغتسله یا صابئین) ایستادم؛ و راه ایزدان گرفتن (مُلهَم از پند فرشتگان شدن) و این چیز (امر) را که «نَرجَمیگ» به من آموخت، پس پدر و بزرگان خانواده را گفتن و آموختن آغازیدم. آنان چون شنیدند، به‌شگفت بودند؛ و آن‌گاه چونان مردی زیرک، که تخم درختی نیکو و باروَر اندر زمین تازه (بِکر) یابد و شخم زَنَد... آن را بَرَد به زمینِ خوبِ آماده‌شده و ویراسته [تا بکارَد]...»
۴- «و پاکی‌ای (تطهیری) که بُختار (ناجی عیسامسیح) از آن سخن گفت، پاکی از راهِ آگاهی (معرفت؛ گنوس) است؛ و دربرگیرندهٔ جداییِ روشنی (نور) از تاریکی (ظلمت)، جداییِ زندگی از مرگ، و جداییِ آبِ زنده (حیوان) از آبِ تیره (منجمد) است. باشد که بدانید این دو هماره درستیزاند؛ باشد که فرمان‌هایِ بُختار را دریابید؛ باشد که روانِ خویش از تباهی و نابودی برهانید. به‌درستی که این پاکیِ راستین است».[۵۵]
۵- «سپس فرشتهٔ روشنی گفت: من، مانی، فرستاده (حواری) عیسای درخشان، از بابل‌زمین انگیخته‌ام، آن‌جا که خروش برآرم در این جهان... روان کرده‌ام آب‌های زنده را از ژرفنا، تا تشنگان از آن بنوشند و زندگانی جاودان یابند... بی جنگ‌افزار و بی زِره، تنها با سخن خداوند، گشودم (چیره شدم بر) شهرها و کشورهای بس دور، جایی که اِشناسند (ستایش کنند) نام مرا به نیکی. پس، آن‌گونه که هیچ باشنده‌ای نیابد راهی که فراچنگم آوَرَد (ظفر یابد بر من) در این گیتی، فرزندان بَغانی (روحانی) مرا نیز [ستایش کنند به پاکی و] پیروزی نیابند مَر ایشان را به هیچ‌کجای این جهان... فرستادگان و پیغام‌رسانان روانه کرده‌ام به چهارگوشهٔ زمین (رُبعِ مسکون)، به شیوه‌ای که هیچ وَخشوَری (رسول؛ حواری) از پیشینیان، چنین نکرده آن‌که من کرده‌ام [به یاری ایشان] در این زمانهٔ سخت؛ مگر «عیسایِ پسر» (اورمَزد)، آن بزرگ‌ترین، که پدرِ همهٔ وَخشوَران است. زیرا که این درِ بزرگِ رستگاری (بابِ عظیمِ نجات) که من‌اش گشوده‌ام به‌سوی ایزدان و فرشتگان، باز است به روی همهٔ مردمان و آن جان‌های نیکو و روان‌های بیدار که برای زندگانی و آسایش جاودانی (نیروانا) آماده بُوَند...»[۵۶]
۶- «این دین [زنده] که من برگزیدم، از دیگر کیش‌های پیشینیان در دَه چیز برتر و بهتر است: نخست این که دین‌های پیشینیان در یک سرزمین و به یک زبان بود؛ ولی دین من چنان بُوَد که در همهٔ کشورها و [به] همهٔ زبان‌ها آشکار گردد و در کشورهای دور آموخته شود. دوم دیگر، دین‌های پیشینیان، تا گاهی (زمانی) که سالاران پاک اندر آن بودند... ولی چون سالاران درگذشتند، دینشان بیاشفت (تحریف شد)، و آنان (پیروان) در اندرز (دستورهای دینی) و کردگان (اَعمال نیکو) سُست شدند... ولی دین من با نَسک‌های (کتاب‌های) زنده، با هَموزَگان (آموزگاران)، اِسپَسَگان (اسقفان)، گزیدگان و نیوشایان (شنوندگان)، و با بِهی (خِرَد) و کردگان، جاودان بپایاد. سوم دیگر، آن جان‌های پیشینیان که در دین خویش، کرده‌های نیکو را به سرانجام نرساندند، به دین من روی خواهند کرد و ایشان را خود درِ رستگاری بُوَد. چهارم دیگر، این آموزهٔ دوبُن (مکاشفهٔ دو اصلِ خیر و شر) و نَسک‌های زنده، خِرَد و دانش من، از آن دین‌های پیشین فراتر و بهتر است. پنجم دیگر، همهٔ نَسک‌ها، خِرَد و رازهای (تمثیل‌های) دین‌های پیشین، هنگامی‌که به دین من آیند، چون جوی‌ها و چشمه‌هایی در رودی بزرگ به‌هم ریزند. نَسک‌های من، همهٔ نوشته‌های کهن را دربرگیرند...»
۷- «کسی که می‌خواهد به [این] دین درآید، نخست باید درون (نَفْس) خود را بیازماید. پس اگر آن را توانا دید بر فرونشاندن آز (حرص) و آرزو (شهوت) و نخوردن گوشت و ننوشیدن مَی و نیامیختن با زن و نیازاردن آب و آذر (آتش) و درخت (گیاه) و چهارپایان (دَد و دام)، و دوری‌گزیدن از جادوگری و دورویی (ریا)، پس به دین درآید؛ و اگر به همهٔ آن [کارها] توانا نیست، پس، از گِرویدن به آن خودداری کند. اگر دوست‌دار [این] کیش است و بر سرکوبی آز و آرزو توانا نیست، پس پایه‌های (اصول) دین را نگاهبانی (صیانت؛ حراست) کند و آن را باور دارد، و پریستاری (حفاظت) از دین و پشتیبانی (حمایت) از برگزیدگان (صِدّیقین) را پیشه کند (مغتنم شمارد) و به شمارِ نیوشایان/نغوشاگان (شنوندگان) درآید. چنین کسی دربرابر کارهای زشتی که دارد، گاهانی را [نیز] به نکوکاری و دستگیری (احسان) و شب‌زنده‌داری و نیاز و زاری (تضرع) بگذراند؛ پس آن [کارها] او را در این زندگی و در آن زندگی (از عاجل و اَجَل) بی‌نیاز و خرسند گرداند و سرنوشتش در روزِ بازگشت (رستاخیز؛ معاد)، سرنوشت دوم می‌شود [که ما پس از این خواهیم گفت]».[۵۷]
۸- «ای خدایی که تو را به همهٔ نام‌های سِپَندت (مقدست) فریاد می‌زنم... ای بزرگی که خود را دربرابر بِمای وَرجاوَندت (تخت سَروَریت) ناچیز می‌بینم (فروتن ساختم)... ای داور همهٔ جهان و جهانیان، گوش فرادار و نیایش مردی پاکدل را بشنو. ای پدر یتیمان و بیوگان و مردان داغدیده؛ ای سرور دادگستر و ای سرآغاز دادگری، به آوای این رنجدیده گوش فرادار. ای رهانندهٔ (نجات‌بخش) من، ای اَبَرمرد، ای سروش اَهرای (انسان کامل؛ ایزد مُوَکِل بر ستون نیایش)، ای دوشیزهٔ روشنی پاکدامن (بتول نورانی)، روان مرا از مَغاک (ورطه) این جهان بیرون آر و به‌سوی خود فراخوان... ستمگران را پاداَفرَه (کیفر) ده... شما مرا از اوان جوانی فرمان (رسالت) دادی و با خِرَد روشن بدین‌کار (بدین‌جا) فرستادی... اکنون در بگشای و مرا از رنج‌ها رهایی بخش... به فریادم، به رازونیازم (استغاثه‌ام) گوش فرادار و بی‌درنگ، این زندانی را، از چنگ کسانی که بر او چیره‌اند، آزاد گردان... شتاب کن و روان مرا به‌سوی خویش فراخوان... زنجیرشده را از زنجیرهایش رهایی ده؛ و جامهٔ تن از او بَرکَن... بشود که با نیروی بی‌هَمالت و یاری فرشتگانت [ای خِرَدیشَهریَزد] مرا از ریشخند ستمگران و اندیشه‌های ناپاکشان دور کنی، و خانه‌گاهِ بهشتی را به خداوندگار خانه ارزانی داری؛ زیرا آن‌که تو را می‌خواند، بی‌گمانش پاسخ می‌دهی ای اورمَزد، ای پدر یتیمان... آفتاب! تو گواه ستمی باش که بر من روا می‌دارند؛ و با من بدین شیوهٔ بس ناپسند رفتار می‌کنند...»[۵۸]

شرح نویسندگان غیرمانوی[ویرایش]

بنا بر سیریلِ اورشلیم، دانش اندوخته‌شده‌ی مانی از سفرهای مردی هندی به نام سیتانوس یا سِکایثیانوس در ۵۰ پس از میلاد سرچشمه گرفته است. پس از مرگ سیتانوس، شاگرد او تِرِبینتوس به فلسطین، یهودا و بابل رفت [در فلسطین شناخته شد و در یهودا محکوم گردید]. او از نام بوداس استفاده می‌کرد که می‌توانست خود را بودا معرفی کند و رابطه‌ای نیز میان فلسفه‌ی خود و بودایی‌گری بیان نماید. تِرِبیتوس با خود تالیفاتی از سیتانوس آورده بود که پس از مرگش آن‌ها را به مهماندار خود، بیوه‌ای با یک برده به نام کابریسوس (کوبریکوس/کوربیکوس) هدیه داد که بعدها نام خود را به مانی دگرگون کرد. «مانِس» در پارسی به معنای سخن‌ران است. گفته می‌شود مانی آن کتاب‌ها را مطالعه نمود که بعد از آن بُن‌مایه‌ای برای دکترین مانی شد.
هم‌چنین در سده‌ی چهارم، اِفرائیمِ نُصَیبین به مانی پرخاش کرد که چرا گذاشته مغلوب «دروغی» از هند شود که دو نیرویی که در برابر یکدیگر هستند را معرفی کند.

مرگ مانی[ویرایش]

«فرزندان من، مرا بنگرید و از من پُر (اشباع) شوید؛ زیرا تَن‌کَردانه (جسما) از شما دور خواهم شد».

اطلاعات از دوران پایانی زندگی مانی، فقط محدود به چند روز آخر و جلسات محاکمه‌ی وی توسط شاه و انجمن موبدان است.[۵۹] براساس کتاب مواعظ قبطی که در فَیّوم مصر به‌دست آمده «شاه (بهرام یکم) به او می‌گوید: چه‌طور است که خدا تمام این‌ها را به تو الهام می‌کند؛ حال آن‌که ما ارباب این کشوریم؟... سرورم پاسخ می‌دهد: خدا تواناست... آن‌چه می‌خواهی با من بکن؛ زیرا من باید حقیقت را بگویم... در برابر تو». شاه دستور می‌دهد مانی را در باغِ کاخ یا سیاه‌چالی زندانی کنند. سه زنجیر به دست‌هایش، سه زنجیر به پاهایش و یکی هم به دور گردنش بسته می‌شود.[۶۰]
مانی پس‌از ۲۶ روز درگذشت و خبر فوت وی به‌سرعت در شهر بیت‌لاباط/پِلاپات (گُندی‌شاپور) پخش شد. مردم دسته‌دسته جمع شدند. بهرام‌شاه فرمان داد تا مَشعَل فروزانی را در کالبد بی‌جانش فروبرند تا مطمئن شود که رهبر مذهبی منفور، واقعا مرده است. بعد پوست جسد را کنده، پر از کاه کردند و سر جداشده را به دروازه‌ی بیت‌لاباط/پِلاپات آویختند و باقی‌ماندهٔ جسد مُثله‌شده را پیروانش در تیسفون به خاک سپردند.[۶۱] گَردیزی و ثعالبی نیز آورده‌اند که پس از مرگ مانی، به دستور شاه و موبدان‌موبد (کرتیر)، پیروان وی تحت تعقیب و آزار شدید قرار گرفتند و دوازده‌هزار مرد مانوی راهب کشته شدند.[۶۲]

دین مانی پس از مرگ وی[ویرایش]

خوشا مانِستان‌های سِپَندت (نیایش‌گاه‌های مقدست) که در چارگوشهٔ جهان پراکنده‌اند.
خوشا تاک‌هایت که در همه‌جا گسترده‌اند.
خوشا فرزندانت که در همهٔ شهرهای جهان آوازه یافته‌اند.
خوشا بِمای (سَریر پادشاهی) تو که اکنون همه‌جا پایدار گشته، چونان رودی که در سراسر زمین روان است.
[۶۳]

نظر بر این است که پیروان مانی تلاش بسیاری برای مشمول کردن همهٔ آیین‌های دینی شناخته شده کردند؛ در‌نتیجه بسیاری از رسایل غیررسمی مسیحی، ازجمله اعمال توماس (سرودِ مروارید؛ سرودِ جامهٔ فَخر) را حفظ کردند که در غیر این صورت امکان داشت از میان برود. مانی مایل بود که خود را به عنوان «حواری عیسامسیح» تشریح کند، اما کلیسای ارتدکس او را مرتد خواند.
برخی خرده‌نوشته‌های یک کتاب مانی‌گرایی به زبان ترکی اویغوری می‌آورد که در سال ۸۰۳ پس از میلاد خان سلطنت اویغوریان به تورفان می‌رود و سه دادرَس مانی‌گرا را برای ادای احترام به یک روحانی ارشد مانی در بمبئی می‌فرستند. یک سرود مانی‌گرا از سده‌ی ۸ میلادی در تورفان نوشته شده در پارسی میانه می‌آورد که بیشتر خویشاوندان خان دوست‌دار آیین مانی بودند.
بیشتر نوشته‌های مانوی که در تورفان پیدا شده‌اند، به خط مانوی و به زبان‌های ایرانی رایج یعنی پارسی میانه، پارتی و به‌ویژه سُغدی می‌باشند. این نوشتارها اثبات می‌کند که سُغد (شمال خاور ایران) مرکز بسیار مهم مانی‌گرایی در آغاز دوران میانی بوده‌است و شاید هم که بازرگانان سُغدی بوده‌اند که این آیین را به آسیای میانه و چین گسترش دادند.
در آغاز سده‌ی دهم میلادی، اویغور امپراتوری نیرومندی را تحت اثر بودایی‌گری پدید می‌آورد و برخی از پرستش‌گاه‌های مانی‌گرایان را به صومعه‌های بودایی تبدیل می‌کند. با این حال، این حقیقت تاریخی را که اویغوریان مانی‌گرا بوده‌اند، نمی‌توان انکار کرد. مورّخ تازی (عرب) ابن‌ندیم می‌گوید که اویغورخان همهٔ تلاش خود را برای برجسته کردن آیین مانی در قلمرو پادشاهی آسیای میانه (سامان) کرد. نوشتارهای چینی نیز ثبت کرده‌اند که روحانیان مانی‌گرا به چین آمدند و به بارگاه امپراتوری در سال ۸۳۴ میلادی باج پرداختند. فرستادهٔ خاندان سونگ به نام «ونگ» از پرستش‌گاه‌های مانی‌گرایان در گائوچنگ بازدید کرده است.
شواهد حاکی از آن‌اند که از محبوبیت مانی‌گرایان پس از سده‌ی ۱۰ میلادی در آسیای مرکزی به‌آهستگی کاسته شد. برخی پژوهش‌گران یافته‌اند که اندیشهٔ مانی‌گرایان، زیرکانه بر باورهای مسیحی تاثیر داشته است، در بحث تضاد نیکی و بدی (خیر و شر) و شکل واضح شیطان. سبب این اثر تاحدودی آگوستینِ هیپو است که پس‌از مدت ۹ سال که به آیین مانی گرویده بود، به مسیحیت روی آورد و نوشته‌های او هنوز هم در میان الهیات‌دانان کاتولیک، پرنفوذ و تأثیرگذارند.
جالب است که میان مانی و محمد، پیامبر اسلام توازی برقرار است. مانی ادعا می‌کرد که جانشین پیغمبرانی چون عیسی و دیگرانی که آموزه‌هایشان موضعا یا به دست پیروانشان تحریف شده است، می‌باشد. مانی اظهار پیامبری کرد و هم‌چنین خود را منسوب به فارَقلیط (پاراکلیت/پاراکلیتوس) می‌دانست؛ عنوانی از انجیل به معنای «کسی که تسلی می‌بخشد» یا «کسی که بر طرف ما میانجی‌گری می‌کند» (شفیع)، که بنابر رسم ارتودکسی خود شخص روح‌القدس بدین نام درک می‌شود. در دیدگاهی دیگر فارَقلیط پیامبری است که ازپس عیسی می‌آید و او را تصدیق می‌کند؛ که این با ادعای مانی بیشتر هماهنگی دارد.
مانی ادعا کرد که آخرین فرستاده‌ی روزگار (پیامبر هزاره‌ی پایانیِ حوت در چرخه‌ی صور فلکی) است، و رسالت او را فرشته‌ای بر وی آشکار ساخته است. محمد نیز ادعای جانشینی پیامبران به ویژه پیامبر عبری، عیسی را داشت. او نیز باور داشت که آموزه‌ها و کتاب‌های پیامبران پیشین به دست پیروانشان دستکاری و تحریف شده است. او هم‌چنین ادعا کرد که واپسین پیامبر موعود بشریت است؛ همان‌گونه که مانی گفته بود. از سوی دیگر، دیدگاه مانی و محمد دربارهٔ صلیب عیسی به هم نزدیک است. در این زمینه، مانی از نظریهٔ گنوسی دوسه‌تیان (شَبَهیّون) پشتیبانی می‌کرد و مُنکِر مصلوب‌شدن [روحانی] «عیسی روانِ خدا» (روح‌الله) بود؛ نظریه‌ای که به تعالیم قرآن شباهت دارد.
در آغاز قرن بیستم نوشته‌های بسیاری از پیروان مانی در پرستش‌گاه‌های مانوی (مانِستان‌های‌) مدفون در شن‌زارهای تورفان در چین پیدا شد که بخش بزرگی از آن‌ها در «انستیتوی خاورشناسی برلین» نگهداری می‌شوند. بخش‌هایی از این دست‌نوشته‌ها خوانده شده است و تلاش برای خواندن بقیه‌ی آن‌ها همچنان ادامه دارد. آن‌ها به زبان‌های گوناگون و به خط مانوی که از نوآوری‌های خود مانی بوده است، نوشته شده‌اند. بیشتر این نوشته‌ها به زبان پارسی میانه (پهلوی ساسانی) و پهلوانیگ (پهلوی اشکانی) هستند. برگردان‌هایی قبطی از مصر و ترجمه‌هایی یونانی نیز از کتاب‌های مانی بر جای مانده است.
ماجرای کشف آثار تورفان چنین است که در «صحرای گوبی» در آسیای مرکزی چندین شهر تمام در نتیجه‌ی توفان مخصوصی زیر شن رفته و مردم آن شهرها سرزمین خود را رها کرده و از آنجا رفتند و خانه‌های ایشان همچنان در زیر شن ماند. از اواخر قرن نوزدهم میلادی، برخی از مسافران متوجه شدند که گاهی‌اوقات کاغذپاره‌هایی از زیر شن‌ها بیرون می‌آید و بومیان برخی از آن‌ها را به جای شیشه‌ی در و پنجره به‌کار می‌برند. «انجمن جغرافیایی سن پترزبورگ» از سال ۱۸۹۳ تا ۱۸۹۵ در آنجا حفریات علمی کرد و سه سال «دکتر کلمنتز» فرستادهٔ «فرهنگستان علوم روسیه» دنباله‌ی کار را گرفت و سپس چند تن دیگر از دانشمندان روسی در آنجا کار کردند. جایی که در آن حفریات کردند در شمال تورفان یعنی در جایگاه شهری‌ست که سابقا «کوشان» نامیده می‌شد و مردم محلی به آن «خوچو» و مردم چین به آن «کائو چانگ» می‌گفتند. پس از چندی دولت آلمان دسته‌ای از دانشمندان خود را سه بار پی‌درپی به آنجا فرستاد. در ۱۹۰۲ هیاتی به ریاست «گرونودل» با اعانه‌ی «فرهنگستان علوم مونیخ»، در سال ۱۹۰۴ هیات دیگری به ریاست «فن لو کوک» به سرپرستی «فرهنگستان برلن» و در ۱۹۰۵ هیات سومی به ریاست «گرونودل» و عضویت «فن لو کوک» به آنجا رفتند. سرانجام هیات دیگری از فرانسه به ریاست «پول پلیو» مأمور این کار شد و نتایج مهم‌تری به‌دست آمد. ازآن‌جمله، در غاری در «دون-هوانگ/تون-هوانگ» یک جایگاه پنهانی کشف کردند و تومارهای خطی بسیار گران‌بها در آن جا یافتند که اکنون در کتاب‌خانه‌ی پاریس است.
در میان اسنادی که بدست آمده تعدادی متون مانوی است که «کارل زالمان» دانشمند مشهور روسی و «ف. و. ک. مولر» دانشمند آلمانی، متون زبان دری آن و «رادلف» دانشمند روسی و «فن لو کوک» دانشمند آلمانی، متون ترکی آنها را با رنج فراوان خوانده‌اند. در میان متن‌های ترکی کتابی است دربارهٔ اعتراف به گناه در دین مانی که باستان‌شناس معروف مجار «سر اورل استاین» که بیشتر در هندوستان می‌زیسته به دست آورده و «رادلف» و «فن لو کوک» تدریجا آن را خوانده‌اند. این کتاب به «خوَستوانیفت/خوَستوانِفت» (توبه‌نامه؛ اعتراف‌نامه) معروف است.
در میان تومارهایی که در «دون-هوانگ/تون-هوانگ» بدست آورده‌اند و مسافران اروپایی نتوانسته‌اند با خود ببرند و دولت چین آنها را به پکن برده و در کتابخانه مخصوصی که در آنجا ترتیب داده گذارده است، تومار بزرگی است که تقریبا کامل است و چیزی از آن از میان نرفته است. «شاوان» و «پلیو» دانشمندان فرانسوی پی برده‌اند که این تومار یکی از کتاب‌های مانوی است و تفسیر آن را در «مجله‌ی آسیایی پاریس» منتشر کرده‌اند. اسناد دیگری به زبان‌های ترکی اویغوری، پارسی باستان، سُغدی و چینی است.[۶۴]
در سال ۱۹۶۹ در مصر شمالی یک دست‌نوشتهٔ مینیاتوری (ریزنِگاشت) کهن به زبان یونانی متعلق به ۴۰۰ پس از میلاد پیدا شد و امروزه «نسخهٔ مانی کُلن» نامیده می‌شود، چراکه در دانشگاه کُلن نگهداری می‌شود. این نوشته که محتملا در «اوکسیرینخوس» به نگارش درآمده است، بازگویی زندگانی مانی و نمو روحانی به همراه آگاهی‌هایی دربارهٔ آموزه‌های دینی مانی و دربرگیرنده‌ی بخش‌هایی از انجیل زندهٔ او و نامهٔ او به ادسا می‌باشد. مانی خود را ناجی و حواری عیسامسیح معرفی می‌کرد. در پاپیروس قبطی مانی‌گری قرن چهارم، مانی به عنوان فارَقلیط (شفیع؛ مُنجی؛ تسلی‌بخش؛ روح‌القدس) و عیسای نوین شناخته می‌شود.
این دین تا سده‌ی ۱۴ میلادی زنده بود و سپس پیروان خود را زیر فشارهای گوناگون سیاسی و دینی از دست داد.

پانویس[ویرایش]

 1. Religion of History's 100 Most Influential People
 2. Sundermann، MANI.
 3. غالب پژوهش‌گران «سوتراهای عیسی» و «هوئا-هو-چینگ» را کتاب‌هایی تائویی می‌دانند. «سوتراهای عیسی» مجموعه‌ای از چند کتاب مختلف است که هرکدام جداگانه «سوترای عیسی» نامیده می‌شوند. در بخشی از «هوئا-هو-چینگ» راجع به تولد، زندگی و کلیات تعالیم «مانی آواتارِ لائوتسه» صحبت شده است.
 4. سخنی از مانی؛ یافته‌شده در تورفان چین، شهری در شمال‌شرقی ایالت خودگردان سین‌کیانگ/شین‌جیانگ یا ترکستان‌شرقی.
 5. مانویان خراسان خود را پیرو مزدیسنا و بِهدین می‌خواندند و مانی را بُختار (مُنجی) و سوشیانت/سوشیانس (سودرِسان از تخمه‌ی زردشت) می‌دانستند.
 6. مُنتَجَبین؛ مُجتَبّین؛ مُحِبّین؛ مُخلِصین؛ مُتَّقین؛ مُقَدَّسین؛ قِدّیسین؛ صِدّیقین؛ اَصفیاء؛ حُنَفاء؛ اَبرار؛ درویشان؛ کامِلان.
 7. مُستَمِعین؛ سَمّاعون؛ نوکیشان؛ نوآموزان.
 8. اسماعیل‌پور مطلق، ابوالقاسم. استوره‌ی آفرینش در آیین مانی. تهران: انتشارات کاروان، صفحهٔ ۲۳.
 9. اسماعیل‌پور مطلق، ابوالقاسم. استوره‌ی آفرینش در آیین مانی. تهران: انتشارات کاروان، صفحهٔ ۲۹.
 10. باقری، مهری. ادیان ایران باستان.
 11. مُهر دل، مُهر دهان، مُهر دست (پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک).
 12. پرهیز از دروغ‌گویی، پرهیز از دورویی/دورنگی (ریا) که ننگ دین‌داری است، پرهیز از رَشک و تنگ‌‌چشمی و آزمَندی (بُخل و خساست و طمع)، پرهیز از دزدی، پرهیز از کشتنِ جان‌داران، پرهیز از جِهمَرزی (زِنا)، پرهیز از بُت‌پرستی، پرهیز از جادوگری، پرهیز از توکل به علمِ اسباب‌وعلل (فال‌گیری و دعانویسی)، پرهیز از سُستی و کوتاهی در انجام خویش‌کاری‌ها (تکالیفِ دینی و غیردینی).
 13. نماز، روزه، وضو، غسل، تیمم.
 14. صدقات و خیرات؛ عُشریه.
 15. ستایش گروهی خداوند.
 16. سرودخوانی، تک‌خوانی، هم‌نَوازی، تک‌نَوازی.
 17. همچون نَبیگان‌گری (تذهیب) و دیوارنگاری (فرِسکو).
 18. مانویان به شناخت طبیعت، نجوم، کیمیاگری و خواندن کتب مقدس ادیان دیگر علاقه‌مند بودند.
 19. برگزیدگان (راهبان) مانوی تنها یک‌دست لباس برای یک‌سال خود نگه می‌داشتند.
 20. عید فطر مانوی در پایان چَخشاپَذ/چَخشاپَت/چَقشاباط که ماه روزه بود؛ عید پاک مانوی و سالگرد رستاخیز یا عروج مانی و بازگشت او بر تختِ داوری.
 21. کِفالایا (فَرگردهایی از خِرَد مانی پیامبر/آموزگار)، فَرگرد ۱۴۸.
 22. ۲۲٫۰ ۲۲٫۱ ۲۲٫۲ ۲۲٫۳ ۲۲٫۴ ۲۲٫۵ وثوقی، دکتر محمدباقر. بررسی منابع و مآخذ تاریخ ایران پیش از اسلام. انتشارات دانشگاه پیام نور.
 23. روضةالصفا فی سیرةالانبیاء والملوک والخلفاء.
 24. میرفخرایی، مهشید. فرشته‌ی روشنی: مانی و آموزه‌های او. تهران: ققنوس، ۱۳۸۷، صفحه‌ی ۵۴.
 25. شکری فومشی، محمد. «آثار ادبی و هنری مانی». انجمن انسان‌شناسی و فرهنگ، ۱۷ اسفند ۱۳۹۳.
 26. مزامیر بِما؛ شماره‌ی ۲۴۱؛ سروده‌ی خداوندگار کوروش.
 27. بخشی از دیباچهٔ انجیل مانی؛ یافته‌شده در تورفان چین، شهری در شمال‌شرقی ایالت خودگردان سین‌کیانگ/شین‌جیانگ یا ترکستان‌شرقی.
 28. آغاز بابِ الف از انجیل مانی، برگرفته از دست‌نویسِ مانوی کُلن؛ یافته‌شده در لیکوپولیس باستانی/اَسیوط مصر.
 29. .De Natura Boni Contra Manichaeos
 30. مزامیر بِما؛ شماره‌ی ۲۴۱؛ سروده‌ی خداوندگار کوروش.
 31. مزامیر بِما؛ شماره‌ی ۲۴۱؛ سروده‌ی خداوندگار کوروش.
 32. مزامیر بِما؛ شماره‌ی ۲۴۱؛ سروده‌ی خداوندگار کوروش.
 33. نقل‌قولی از باب دوازدهم رازان؛ برگرفته از «تحقیق ماللهند» بیرونی.
 34. نقل‌قولی از باب هجدهم رازان؛ برگرفته از «تحقیق ماللهند» بیرونی.
 35. نقل‌قولی از رازان؛ برگرفته از «تحقیق ماللهند» بیرونی.
 36. میرفخرایی، مهشید. فرشته‌ی روشنی: مانی و آموزه‌های او. تهران: ققنوس، ۱۳۸۷، صص ۵۶-۵۵.
 37. مزامیر بِما؛ شماره‌ی ۲۴۱؛ سروده‌ی خداوندگار کوروش.
 38. محتملا نامه به ماری اَدا/آدیمانتوس، حواری مانی در مصر؛ یافته‌شده از ویرانه‌های کِلیس باستانی/اِسمَنت‌الخراب در واحهٔ دَخلَهٔ مصر.
 39. نامه به ماری آمو/آموس، حواری مانی در خراسان.
 40. نامه به مِنوش/مَینَق، از زنان گزیده؛ برگرفته از فصل سوم کتاب Contra Secundam Iuliani Responsionem Opus Imperfectum نوشتهٔ آگوستینِ هیپو علیه جولیانِ پِلاگیانی.
 41. اسماعیل‌پور مطلق، ابوالقاسم. سرودهای روشنایی: جُستاری در شعر ایران باستان و میانه و سرودهای مانوی. تهران: نشر استوره، ۱۳۸۵، صص ۱۹۲-۱۹۱.
 42. اسماعیل‌پور مطلق، ابوالقاسم. سرودهای روشنایی: جُستاری در شعر ایران باستان و میانه و سرودهای مانوی. تهران: نشر استوره، ۱۳۸۵، صص ۲۰۴-۲۰۳ و ۲۵۵-۲۵۳ و ۲۰۵-۲۰۴.
 43. بخشی از وُزُرگان آفْریوَن مانی، در ستایش «پدرِ بزرگی» (زُروان).
 44. بخشی از وُزُرگان آفْریوَن مانی، در ستایش «عیسایِ درخشان» (اورمَزد بَغ).
 45. بخشی از کَشودَگان/قَشودَگان آفْریوَن مانی که در ستایش مقدسان، یعنی «پدرِ بزرگی» (زُروان)، «اِئون‌ها» (دوازده قلمرو مینویی)، «اِئونِ اِئون‌ها» (شهرهای روشنی)، آسمان و زمینِ بهشت روشنایی و همه‌ی بَغان، ایزدان و فرشتگان سروده شده است.
 46. برگرفته از کتاب De Natura Boni Contra Manichaeos نوشته‌ی آگوستینِ هیپو.
 47. در متون مانوی چینی و قبطی، «خداوندگارِ چهارچهره» (خدا با چهار صفت متعالی) بدین‌گونه آمده است: ۱- پاکی/خداوندی (قدوسیت؛ الوهیت) ۲- روشنی ۳- توانایی ۴- دانایی.
 48. در برخی از نوشته‌های مانوی، پنج «جایگاه» یا پنج «درختِ درخشانِ زندگی» عبارت‌اند از: ۱- پدرِ بزرگی (زُروان) ۲- اِئون‌ها (دوازده نیرو یا شهریاری مینویی) ۳- اِئونِ اِئون‌ها (دارایی‌ها یا شهرهای روشنی بی‌شمار) ۴- اَندَروایِ زنده (بُرز-آسمان) ۵- روشن‌زمین (زمینِ پاک). و خُنَکایِ زندگی (روحِ بزرگ) از پدرِ بزرگی به‌سوی چهار جایگاه دیگر می‌وزد و زندگی می‌آفریند.
 49. «اَمَهرَسپَندان» فرزندان «اورمَزدبَغ» نیز به‌شمار می‌آیند که آن‌ها را چون جامه یا زِره پوشید و هم‌گام با ایزدبانوی «نَخَشبَط» که روشن‌کننده‌ی میدان نبرد است، به جنگ با اهریمن و هم‌دستان او رفت و با آن‌ها درآویخت/درآمیخت. «اَمَهرَسپَندان» به معنی «جاودانانِ پاک» یا «مقدسانِ بی‌مرگ» است و به‌همراه فرزند ششم اورمَزد که «گَریو زیوَندَگ/روشْنْ» (نَفْسِ جهانی؛ منِ زنده؛ صلیبِ نور؛ عیسایِ رنج‌کِش؛ طبیعتِ بودا) خوانده می‌شود، برابرنهادِ «اَمشاسپَندان» در آیین زردشتی است.
 50. برگرفته از کتاب Contra Epistulam Fundamenti نوشته‌ی آگوستینِ هیپو، صفحات ۱۳ الی ۱۹ و «ترایت تسان-چینگ/رساله‌ی مانوی چینی شاوان و پِلیو».
 51. برگرفته از کتاب قبطی کِفالایا (فَرگردهایی از خِرَد مانی پیامبر/آموزگار)؛ یافته‌شده از ویرانه‌های واحهٔ نارموثیس باستانی/مدینه مادی در فَیّوم مصر.
 52. یافته‌شده در تورفان چین، شهری در شمال‌شرقی ایالت خودگردان سین‌کیانگ/شین‌جیانگ یا ترکستان‌شرقی.
 53. حکایت درویش و دختر؛ قطعه‌ای مانوی به زبان پارتی.
 54. بعثتِ مانی؛ برگرفته از متن‌های «الفهرست» ابن‌ندیم، کِفالایا (فَرگردهایی از خِرَد مانی پیامبر/آموزگار)، شاپورَگان و «دست‌نویسِ مانوی کُلن».
 55. برگرفته از دست‌نویسِ مانوی کُلن؛ یافته‌شده در لیکوپولیس باستانی/اَسیوط مصر.
 56. برگرفته از دست‌نویسِ مانوی کُلن؛ یافته‌شده در لیکوپولیس باستانی/اَسیوط مصر.
 57. برگرفته از «الفهرست» ابن‌ندیم.
 58. واپسین نیایش مانی.
 59. ویدن‌گرن، گئو. مانی و تعلیمات او. صفحه‌ی ۵۳.
 60. ویدن‌گرن، گئو. مانی و تعلیمات او. صفحه‌ی ۵۹.
 61. ویدن‌گرن، گئو. مانی و تعلیمات او. صص ۶۰-۵۹.
 62. ۱- گَردیزی، عبدالحی بن ضحاک. تاریخِ گَردیزی. به‌تصحیح حبیبی. تهران: دنیای کتاب، ۱۳۶۳، چاپ دوم، صفحه‌ی ۶۹. ۲- ثعالبی، ابومنصور عبدالملک ابن محمد ابن اسماعیل. تاریخِ ثعالبی. ترجمه‌ی فضائلی. تهران: نقره، ۱۳۶۸، صفحه‌ی ۳۱۹.
 63. زبور مانوی؛ مزامیر بِما؛ شمارهٔ ۲۲۴.
 64. نفیسی، سعید. سرچشمه‌ی تصوف در ایران. چاپ فروغی، ۱۳۴۳، صص ۹۳-۹۰.

منابع[ویرایش]