بحث الگو:شاهنامه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

الگوهای کلی و بی‌قواره، مثل این اصلاً مناسب نیست. درست نیست هرچه راجع به شاهنامه دانسته‌است را به زور در یک الگو گنجاند. الگوهای ریز تخصصی و رده‌های کلی‌تر برای برآوردن نیازهایی‌است که به اشتباه می‌کوشیم از طریق الگو برآوریم. به‌آفرید ‏۸ دسامبر ۲۰۰۸، ساعت ۲۱:۵۱ (UTC)

الگوی انگلیسی[ویرایش]

جناب به آفرید به ویکی انگلیسی نگاهی بیاندازید. این الگو دقیقا کپی آن الگو است. همه اطلاعات از روی آن گرفته شده است. علی رجبی ‏۸ دسامبر ۲۰۰۸، ساعت ۲۲:۰۴ (UTC)

این را در صفحهٔ بحثتان هم نوشتم. اگر قرار باشد که الگوهای مربوط به شاهنامه را هم بر اساس آنِ ویکی انگلیسی تنظیم کنیم که دیگر واویلاست. ناسلامتی ما اینجا الگوهای تخصصی شاهنامه می‌داریم ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه شخصیت‌های شاهنامه می‌داریم.

تغییرات[ویرایش]

من الگو را تبدیل به دورنمایی از شاهنامه کردم. ویکی‌سازی‌ها و غیره هنوز کار می‌برد. استخوان‌بندی‌اش تقریباً کامل شده‌است. به‌آفرید

الگو [کپی از اینجا][ویرایش]

شب به‌آفرید گرامی خوش. جریان برداشتن این الگوی شاهنامه چیست؟ دسته‌بندی آن اشکال زیادی دارد؟ من در فکر بودم بررسی کنم و آن را بهبود ببخشم. در شکل فعلی آیا اشکالاتش زیاد است؟--ماني ‏۸ دسامبر ۲۰۰۸، ساعت ۲۲:۴۱ (UTC)

درود. آن الگو در شکل کنونی‌اش از شیر دیو تا جان آدمیزاد را شامل می‌شود. در واقع سعی شده‌است که هر چه راجع به شاهنامه دانسته‌است در آن گنجانده شود. اصول مربوط به سلسله مراتب در آن رعایت نشده‌است. علاوه بر این به طور فله‌ای در مقاله‌ها استفاده شده‌است. در حالی که الگوهای ریزتر و تخصصی‌تر موجود است. رده‌ها هم هست. شاهنامه یک دنیاست نمی‌توان دنیا را با تفکیک‌پذیر موری «در بن چاهی به زیر صخرهٔ صما» در یک الگو نشان داد. آن الگو بر اساس الگوی شاهنامه در ویکی انگیسی ساخته شده‌است و به نظر من ویکی انگلیسی در این موارد اصلاً مرجع خوبی نیست.
من با داشتن الگویی پیرامون کلیت دنیای شاهنامه نه تنها مخالف نیستم بلکه موافق هم هستم. ولی نه اینکه این الگو را در هر مقاله‌ای که به گونه‌ای به شاهنامه ارتباط می‌یابد گنجاند. بلکه مثلاً چنین الگویی در خود مقالهٔ شاهنامه تواند آمدن. و مقاله‌های یک رده تخصصی‌تر. مثل پیشدادیان یا توران یا امثال آن. به نظر من یک مثال خوب برای تبعیت نگاه به مقاله‌های اساطیر یونان و آثار حماسی یونیان در ویکی انگلیسی‌است. تا نظر شما چه باشد. به‌آفرید ‏۸ دسامبر ۲۰۰۸، ساعت ۲۲:۵۸ (UTC)
من هم با الگویی یک بتواند یک دید کلی و خوب از شاهنامه و موضوعاتش برای کسانی که می‌خواهند با این کتاب آشنا بشوند بدهد موافقم. الگوی حاضر شاید بهتر باشد عنوانش به «شخصیت‌های شاهنامه» تغییر کند. البته الگوهای ریزتر و تخصصی‌تر اگر بتوانند در دل یک الگوی بزرگ‌تر جا بگیرند (تا حدی که خیلی بزرگ و بی‌قواره نشود و وضوحش از دست نرود) به نظرم خوب است. مثلاً الگوهای درشت و ریز در مورد غذاهای ایرانی زیاد داشتیم که هفته پیش همه را در یک‌ جا جمع کردم (الگو:غذاها، شیرینی‌ها و خوراکی‌های سنتی ایرانی) و به جای همه‌شان به‌کار بردم. این‌طوری به نظرم دید کلی به موضوع بهتر می‌شود. از آن‌جا که شاهنامه موضوعاتش زیاد است شاید بشود دو سه الگوی بزرگ برای آن ساخت. (شخصیت‌ها، داستان‌ها ...) و بعد هم شاید بشود همه را در یک الگو آورد مانند الگو:قرآن. الان روند در ویکی انگلیسی هم این شده که دارند رفته رفته الگوهای ریز را در الگوهای بزرگ‌تر جمع می‌کنند. (نمونه). در مورد جای گرفتن در مقالات در ویکی‌های دیگر همواره این اصل رعایت شده که در هر مقاله‌ای که عنوانش در الگوی مزبور باشد الگو را می‌آورند تا بازدیدکننده بتواند در اجزاء یک الگو گشت‌وگذار کند. اگر عناون یک مقاله در الگویی نیامده به نظرم بهتر است الگو در آن صفحه نیاید. به هر حال در مورد شاهنامه به نظرم بهتر است همان روند الگوهای بزرگ دیگر طی بشود یعنی از الگوهای کوچک‌تر آغاز بشود و یواش یواش همه در یک یا چند جا جمع بشود. چند بار خواسته‌ام بروم سراغش ولی چون شاهنامه موضوع زیاد دارد و کار سترگی است کار را انداخته‌ام عقب. در شکل فعلی با تغییر نام الگوی شاهنامه فعلی با الگوی شخصیت‌های شاهنامه چطورید؟ (وقت خواب رسیده. تا فردا شبتان خوش:).--ماني ‏۸ دسامبر ۲۰۰۸، ساعت ۲۳:۱۵ (UTC)
درود مجدد بر مانی گرامی. با کلیت سخنتان موافقم. به نظرم بهترین رویکردها با نظر به الگوهای مربوط به جانداران است. مثلاً در ویکی انگلیسی: در مقالهٔ پستانداران الگوی طنابداران و پستانداران آمده‌است. و در مقالهٔ نخستی‌ها الگوی نخستی‌ها و پستانداران آمده‌است. و در مقالهٔ «کپی بزرگ» (آدم‌نمایان) الگوی نخستی‌ها و آدم‌نمایان آمده‌است. و در مقالهٔ شامپانزه فقط الگوی آدم‌نمایان آمده‌است. یعنی اینطور نیست که یک ابرالگوی طبقاتی جانداران باشد که از آن به همهٔ گونه‌های گیاهان و جانوران آغازیان توان رفتن. در مورد شاهنامه اینطور می‌شود که در مقالهٔ جمشید (متناظر با شامپانزه (استغفرالله)) فقط الگوی پیشدادیان می‌آید. و در مقالهٔ پیشدادیان (متناظر با آدم‌نمایان) الگوی پیشدادیان و نیز الگوی شخصیت‌های شاهنامه می‌آید. یا اگر الگوی شخصیت‌های شاهنامه نداریم الگوی کلی شاهنامه. بنابراین در مقالهٔ جمشید دیگر الگوی شاهنامه (یا شخصیت‌های شاهنامه) نباید آمدن و در الگوی شاهنامه (یا شخصیت‌های شاهنامه) نامی از جمشید نباید رفتن. به‌آفرید ‏۸ دسامبر ۲۰۰۸، ساعت ۲۳:۵۷ (UTC)

نشان سلسله پهلوي در الگوي شاهنامه؟[ویرایش]

نشان سلسله پهلوی، در قرون معاصر چه ارتباطی با شاهنامه فردوسی دارد ؟!--Alborz Fallah (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۲ (UTC)

مطابق با نسخه انگلیسی الگو که موجه است، تغییر داده شد. -- KOLI (بحث) ‏۱۲ ژوئن ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۵۱ (UTC)