مریم (همسر خسرو پرویز)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مریم (ماریا)
princess maria
اطلاعات کلی
نام ماریا (رومی)، مریم (فارسی)
نام کامل شهبانو مریم
نام‌های دیگر ملکه ساسانی
منصب شاهدخت روم و سپس شهبانو ایران
دین مسیحی
زادگاه امپراتوری روم
ملیت رومی
شناخته شده همسر رومی و نخست خسروپرویز
پس از مریم
دوران سلطنت ۵۹۰ تا ۶۲۸
خانواده
نام پدر موریس (امپراتور)روم
همسر شاهنشاه خسروپرویز
فرزندان

شیرویه،

بوراندخت، آزرمی دخت و…
هوو شیرین، گردیه

مریم همسر خسرو پرویز، از شاهان مقتدر ساسانی بود. او شاهزاده‌ای رومی و دختر موریس (امپراتور) روم بود. در سال ۵۹۰ میلادی پس از اینکه خسرو برای کمک در برابر شورش بهرام چوبین از امپراتور روم درخواست کمک و لشکر کرد، موریس نیز ضمن امتیازاتی که از خسرو گرفت لشکری از ارتش روم در اختیار خسرو و سردارانش گذاشت تا تاج و تخت را از بهرام چوبین و شورشیان باز پس گیرد که شرح آن در شاهنامه و دیگر منابع به تفصیل آمده‌است. یکی از شرط‌های موریس این بود که خسروپرویز پس از بازپس‌گیری تاج و تخت ایران دخترش ماریا که در منابع فارسی مریم نامیده می‌شود به زنی بگیرد و او را ملکه خویش سازد خسرو نیز شرط را پذیرفت و موریس خسرو را همچون پسر خویش خوانده ارتش و فرماندهان رومی را در اختیارش نهاد و دخترش مریم را با جهاز و جواهرات و خدمتکاران فراوان نزد خسرو فرستاد.این ازدواج دلایل سیاسی داشت.

منابع دربارهٔ مریم[ویرایش]

در رویدادنامه میخائیل سوری وجود او ثبت شده‌است. در شاهنامه فردوسی از او سخن به میان رفته‌است. مورخانی همچون محمد بن جریر طبری، Dionysius I Telmaharoyo، ابن عبری، میرخواند و همچنین فردوسی از او یاد کرده‌اند.

در نوشته‌های پس از شاهنامه، از مریم و شیرین به عنوان ملکه‌های رقیب هم نام برده شده. در چندین مورد ذکر شده که رقابت آن‌ها بر سر تعیین کردن جانشین برای تخت و تاج شاهی بوده‌است مریم از پسرش شیرویه و شیرین از پسرش مردانشاه حمایت می‌کرد. منابع اولیه ذکر کرده‌اند که شیرویه (همچنین با نام قباد دوم هم شناخته می‌شود)، بزرگترین پسر خسرو بوده که پسر شیرین نیست. منابع مختلفی شیرویه را پسر مریم دانسته‌اند و نوشته‌اند که شیرین از پسر خود که مردان‌شاه نام داشت پشتیبانی می‌کرد.

ازدواج خسرو پرویز با مریم که پیرو آیین مسیحیت بود، بر موبدان زرتشتی ناخوشایند آمد اما پادشاه جوان از سر مصلحت تن به این ازدواج داد مریم در دربار نفوذ قدرتمندی داشت و بسیاری از پیروان مسیحی این آزادی را داشتند تا کلیسا داشته باشند[۱] مریم از خسرو شیرویه را باردار شد در مورد مرگ مریم اختلاف نظر است اما جایگاهش بعد از ورود شیرین معشوقه خسرو تنزل یافت.[۲]

منابع[ویرایش]