سیاوش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سیاوش
Siyavush (The Shahnama of Shah Tahmasp).png
نگاره سیاوش در شاهنامه تهماسبی
اطلاعات کلی
نامسیاوش
نام‌های دیگرسیاوّخش
منصبشاهزاده ایران
لقبسیاوش
نژادکیانی
دودمانکاووسیان
آئینمزدیسنا
ملیتایران در شاهنامه
سایر اطلاعات
شناخته شدهعبور از آتش
جنگ‌هاایران و توران
جنگ اولبا افراسیاب
نتیجه جنگسازش با افراسیاب
پیامدپناهنده گشتن سیاوش به توران
فرجام پناهندگیکشته شدن به دست گروی زره
خانواده
نام پدرکیکاووس
نام مادرزنی از نژاد گرسیوز
همسرانفرنگیس، جریره
فرزندانکیخسرو، فرود
برادرانفریبرز

سیاوُش یا سیاووش یا سیاوَخْش از شخصیت‌های افسانه‌ای ایرانی از جمله در شاهنامهٔ فردوسی، مردی جوان و خوش‌چهره و فرزندِ پهلوان و برومندِ کاووس است.

واژه‌شناسی[ویرایش]

قتل سیاوش

سیاوَرْشَنْ، به‌معنیِ «صاحبِ اسبِ نرِ سیاه»، در اوستا در یشت ۱۳.۱۳۲ به‌عنوان کَوی و سومین نامِ دربردارندهٔ اَشَوَن‌مرد ذکر شده است. تنها جزئیاتی که در اوستا آورده شده، این است که پسرش هَوسْرَوَ به‌خاطر قتل پدرش از فْرنگْرَسیَن انتقام گرفت. در آفَرینِ زرتشت، سیاوَرْشَنْ نمونهٔ یک مردِ زیباست. براساس متون پهلوی، او قلعهٔ کَنگ را ساخته است. طرح کلی داستانِ سیاوش و سودابه در بُنْدَهِشْن است: سیاوخش برای جنگ با افراسیاب به ترکستان رفت، اما به‌دلیل رفتار گناهکارانهٔ سودابه، به ایران بازنگشت. وی با یکی از دختران افراسیاب ازدواج کرد که کَیْ‌هُسْرُوی را از او داشت و در توران کشته شد. به‌گفتهٔ برآمدن شاه وَهْرامِ وَرْجاوَنْد در متون پهلوی، این رستم بود که انتقام سیاوخش را گرفت. این داستان توسط ثعالبی و فردوسی شرح داده شده‌است. همچنین مشاور افراسیاب پیران کسی است که سیاوش را به خُتَن می‌آورد و در آنجا سیاوش‌گرد می‌سازد. این روایت از ویژگی‌های بی‌شماری نیز برخوردار است که در داستان پسر اَشوکه، کوناله و پیدایش ختن نیز وجود دارد.[۱]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Oktor Skjærvø, Prods (2000). "KAYĀNIĀN vi. Siiāuuaršan, Siyāwaxš, Siāvaš". Encyclopædia Iranica. Retrieved 27 April 2020.

پیوند به بیرون[ویرایش]