قباد یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پادشاهی قباد)
قباد یکم
𐭪𐭥𐭠𐭲
شاهنشاه ایران و انیران[۱]
Plate with king hunting rams (white background).jpg
بشقابی با نقش شاهنشاه ساسانی به هنگام شکار قوچ، به احتمال زیاد قباد یکم
بیستمین شاهنشاه ساسانی
نخستین دوره سلطنت۴۸۸ – ۴۹۶
پیشینبلاش
جانشینجاماسپ
دومین دوره سلطنت۴۹۹ – ۵۳۱
پیشینجاماسپ
جانشینخسرو انوشیروان
زاده۴۷۳
درگذشته۵۳۱
همسر(ان)نیون‌دخت
فرزند(ان)
خاندانخاندان ساسان
پدرپیروز یکم

کَواد یکم (به پارسی میانه: 𐭪𐭥𐭠𐭲) یا کَباد یا کَواذ یا قباد یا غباد بیستمین شاهنشاه ساسانی بود که دو بار بر تخت پادشاهی ایران نشست؛ بار نخست میان سال‌های ۴۸۸ تا ۴۹۶ و بار دوم ۴۹۹ تا ۵۳۱. وی پسر پیروز یکم بود که جانشین عمویش بلاش شد.

نام[ویرایش]

به خاطر زیاد شدن توجه ساسانیان به تاریخ کیانیان، کواد نام خود را از شاه افسانه کیانی، کوی کوات گرفت. این نام در یونانی به کباتس و قباد در عربی ترجمه شد.

دوره نخست پادشاهی[ویرایش]

در سال ۴۸۸ میلادی بزرگان کشور و موبدان بلاش را کنار گذاشتند و کواد را بر تخت نشاندند. کواد یکم از آغاز پادشاهی دچار گرفتاری‌های سیاسی و اقتصادی بسیاری بود. در این زمان پادشاهان، بسیار ناتوان شده بودند و بزرگان کشور آن‌ها را برداشته و می‌نشاندند و به جای ایشان برای کشور تصمیم می‌گرفتند. شاهپور که سر کردهٔ خاندان مهران بود از آن پس به عنوان ایران سپهبد اهمیت یافت و چون پدر زن کواد هم بود، در خانوادهٔ پادشاه، از عنوان و نفوذ یک پدر هم برخوردار شد. به نظر می‌آید این نفوذ فوق‌العاده خاندان‌های نجبا، عاملی بوده‌است که تدریجاً کواد را بر آن داشته‌است تا برای سرکوبی این نجبا، در آیین مزدک و در بین عامهٔ مردم تکیه گاه قابل اطمینانی، برای خود جستجو کند.[۳]

پیدایش نهضت مزدک[ویرایش]

اظهار علاقهٔ پادشاه، به مزدک و یارانش فرصت داد به نهضت خود شکل انقلابی ببخشد و اعیان و نجبا که ضربت را در واقع از کواد خورده بودند، ضد وی با مؤبدان و روحانیان همدست شدند. سرانجام در سال ۴۹۶ وی را دستگیر کردند و در زندانی به نام زندان فراموشی به بند کشیدند و برادرش ژاماسب (زاماسپ یا جاماسپ) را به جای او به شاهی برداشتند.

دوره دوم پادشاهی[ویرایش]

کواد به یاری دوستان و خواهرش از زندان گریخت و به نزد هیاطله (هفتالیان) پناهنده شد و به یاری آنها، نیرویی بسیج کرد و در سال ۴۹۹ میلادی به ایران بازگشت. برادرش ژاماسپ به سود او از پادشاهی چشم پوشید و کواد دیگر بار بر تخت پادشاهی نشست. در مقابل کمکی که خاقان هیاطله به کواد کرد، وی متعهد شد که سالیانه مبلغی به خاقان بپردازد. تهیه این پول از این پس مشکل عمدهٔ کواد گشت.[۴]

جنگ نخست با بیزانس[ویرایش]

کواد از بابت آنچه از عهد یزدگرد یکم مقرر شده بود که بیزانس برای دفاع مشترک از دربند هزینه‌ای به ایران بپردازد مبلغی از آناستاسیوس یکم، امپراتور بیزانس مطالبه کرد و چون امپراتور حاضر به پرداخت نشد، کواد بهانه‌ای برای جنگ به دست آورد و بعد از سال‌ها متارکه با بیزانس، دوباره جنگ‌هایی فی‌مابین آغاز شد که ادامهٔ آن تا پایان عهد ساسانی به تدریج هر دو کشور را از پای درآورد. وی در سال ۵۰۲ میلادی به بیزانس لشکر کشید و توانست ارزروم را که پایتخت ارمنستان روم بود، را اشغال کند و با شکست رومیان، باجی از آن‌ها بستاند و وضعیت دارایی کشور را بهبود بخشد. وی صلحی به مدت هفت سال با امپراتور بیزانس منعقد کرد و پانصد کیلو طلا، از رومیان باج گرفت و رومیان پذیرفتند که تا هفت سال، سالانه دویست و پنجاه کیلو طلا، به ایران بدهند.

کشورداری کواد یکم[ویرایش]

دوره اول سلطنت کواد یکم بر روی سکه.
دوره دوم سلطنت کواد یکم بر روی سکه.

وی در مدت صلح توانست رابطهٔ مزدکیان را با مخالفانشان به نحو ملایمی تعدیل کند و نه تنها در ایران که در سرزمین‌های پیرو ایران چون حجاز و نجد عربستان دین مزدکی را گسترد. در عین حال توانست به نفوذ هپتالیان خاتمه بدهد و حتی آن‌ها را سرکوب کند.

وی پس از مهار نابسامانی اقتصادی و سیاسی و اجتماعی در کشور دست به یک سری اصلاحات زد. وی برای یاری‌رسانی به ستمدیدگان و تهیدستان دفتری را به نام مدافع درویشان و دادور (به پهلوی: driyōšân jâddag-gōw ud dâdwar) به فرنشینی یکی از موبدان بزرگ به راه انداخت تا به حقوق بی‌نوایان رسیدگی کند. ادعا شده این روش را در آینده دین‌های مسیحیت و اسلام از روی کار او قالب برداشتند.[۵]

در زمان وی امر نقشه‌برداری از زمین‌های کشاورزی و سازماندهی دوباره نظام مالیاتی و تقسیم تازه استان‌ها و سرزمین‌ها آغاز شد.

در زمان او دولت ایران با مسیحیان نسطوری مدارا می‌کرد. همچنین در ۵۱۵ هیاطله (هپتالیان) دچار چند دستگی و ناتوانی شدند و مرزهای خاوری ایران نیز آسوده شد. در زمان او شاهنشاهی ساسانی، جانی دوباره گرفت و گرجستان، عمان و عربستان به زیر چیرگی ایرانیان بازگشتند.

در زمان او همچنین ایران با چین و هندوستان دادوستد انجام می‌داد. ایرانیان در این سال‌ها انحصار بازرگانی ادویه و ابریشم را در دست داشتند. سکه‌های کواد در استان گوانگ‌دونگ چین، یافت شده که نشان از بازرگانی ایرانیان و چینی‌ها در زمان پادشاهی اوست.

جنگ دوم با بیزانس[ویرایش]

امپراتور جدید بیزانس، یوستین یکم چون در اواخر عهد خویش، از پرداخت مبلغی که برای حفظ دربندهای قفقاز می‌بایست به ایران بپردازد، خودداری کرد، باز بهانه‌ای برای تجدید جنگ به دست کواد داد. در مدت صلح بیزانس علی‌رغم اعتراض‌های مکرر ایران، پاسگاه کوچکی واقع در نصیبین را، تبدیل به یک قلعهٔ محکم جنگی، بنام قلعه دارا کرد. یوستین ارمنستان ایران را معروض تاخت و تاز سپاهیان روم ساخت. جنگ طولانی به تدریج هر دو طرف را برای مذاکرات مربوط به صلح، در سال ۵۲۵ میلادی آماده کرد.

کواد خصالی که شایستهٔ پادشاهان است در خسرو جمع می‌دید بنابراین فرزند کوچک خود را، بر پسر ارشد یعنی کاووس که علناً پیرو کیش مزدک بود ترجیح داد و همین امر تبدیل و تغییر عقیده شاهنشاه را نسبت به این فرقه که در آغاز به آن گرویده بود، به‌طور وضوح آشکار می‌کند. کواد برای استوار کردن بنیاد پادشاهی خسرو، پیشنهاد صلح قطعی با امپراتور روم ژوستین کرد و خواهش نمود که خسرو را به فرزندی بپذیرد. این رسم اخلاقاً امپراتور را مجبور می‌کرد که هنگام لزوم، فرزند خواندهٔ خویش را یاری دهد.[۶]

در سال ۵۳۱ میلادی، در هنگام مرگ پدر، کاووس فرمانروای طبرستان بود. موبدان زرتشتی از پسر کوچک‌تر کواد، انوشیروان که سخت ضدمزدکی بود، پشتیبانی کردند و سرانجام انوشیروان، بر تخت شاهی نشست.

شجره‌نامه[ویرایش]

یزدگرد دوم[۷]
(۴۳۸-۴۵۷)
هرمز سوم[۷]
(۴۵۷-۴۵۹)
پیروز یکم[۷]
(۴۵۹-۴۸۴)
بلاش[۷]
(۴۸۴-۴۸۸)
زریر[۷]
(۴۸۵ مرگ)
بالین‌دخت[۸]
فباد یکم
(۴۸۸-۴۹۶, ۴۹۸/۹-۵۳۱)
جاماسپ[۷]
(۴۹۶-۴۹۸/۹)
پیروزدخت[۹]سامبیکه[۱۰]
کاووس[۷]
(۵۳۳ مرگ)
جاماسپ[۱۱]خشایار[۱۲]خسرو انوشیروان[۷]
(۵۳۱-۵۷۹)

پانویس[ویرایش]

 1. MacKenzie، ĒRĀN, ĒRĀNŠAHR، 534.
 2. ( مارکوارت، ایرانشهر، ص۱۳۰، یادداشت۶ . نیز کریستن سن، ایران در زمان ساسانیان، ص۳۷۷ و بعد؛ بسنجید با پایینتر).
 3. زرین کوب، ص ۴۶۷
 4. زرین کوب، ص ۴۶۸
 5. تورج دریایی، شاهنشاهی ساسانی، صفحهٔ ۱۶۹؛ ارجاع کتاب به:
  M>Macuch,Sasanidische Instutionen in Fruh-Islamischer Zeit
 6. کریستن سن، ص ۳۷۹
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ ۷٫۲ ۷٫۳ ۷٫۴ ۷٫۵ ۷٫۶ ۷٫۷ Shahbazi 2005.
 8. Toumanoff 1969, p. 28.
 9. Rezakhani 2017, p. 128.
 10. Martindale 1980, pp. 974-975.
 11. Martindale 1980, p. 1995.
 12. Shahîd 1995, p. 76.

منابع[ویرایش]

 • زرین‌کوب، عبدالحسین (۱۳۶۴). تاریخ مردم ایران، پیش از اسلام. تهران: مؤسسهٔ انتشارات امیرکبیر.
 • کریستنسن، آرتور (۱۳۶۷). ایران در زمان ساسانیان. ترجمهٔ غلامرضا رشید یاسمی. تهران: مؤسسهٔ انتشارات امیرکبیر.
 • دریایی، تورج (۱۳۸۴). شاهنشاهی ساسانی. ترجمهٔ مرتضی ثاقب فر. تهران: ققنوس. شابک ۹۶۴-۳۱۱-۴۳۶-۸.
 • Nikolaus Schindel. «KAWĀD I – Encyclopaedia Iranica».
 • Shahbazi, A. Shapur (2005). "Sasanian dynasty". Encyclopaedia Iranica, Online Edition.
 • Toumanoff, Cyril (1969). "Chronology of the early kings of Iberia". Traditio. Cambridge University Press. 25: 1–33. doi:10.1017/S0362152900010898. JSTOR 27830864.
 • Rezakhani, Khodadad (2017). ReOrienting the Sasanians: East Iran in Late Antiquity. Edinburgh University Press. pp. 1–256. ISBN 9781474400305.
 • Martindale, John R. (1980). The Prosopography of the Later Roman Empire: Volume II, AD 395–527. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 974–975, 1995. ISBN 0-521-20159-4.
 • Martindale, John R. (1992). The Prosopography of the Later Roman Empire: Volume III, AD 527–641. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 16, 160, 276, 381–382. ISBN 0-521-20160-8.
 • Shahîd, Irfan (1995). Byzantium and the Arabs in the Sixth Century. Volume 1, Part 1: Political and Military History. Washington, DC: Dumbarton Oaks Research Library and Collection. ISBN 978-0-88402-214-5.

پیوند به بیرون[ویرایش]

قباد یکم
زادهٔ: ؟؟؟ م درگذشتهٔ: ح. ۵۳۱ م
عنوان سلطنتی
Senmurv.svg
پیشین:
بلاش
نخستین دوره حکومت(شاهنشاه ایران‌شهر)
۴۸۸ م – ۴۹۶ م
پسین:
جاماسپ
پیشین:
جاماسپ
دومین دوره حکومت(شاهنشاه ایران‌شهر)
۴۹۹ م – ۵۳۱ م
پسین:
خسرو انوشیروان