قاضی مهذب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حسن بن علی
قاضی رشید
زادهٔ۱۱۰۶م/ ۵۰۰ق
اسوان، مصر
درگذشت۱۱۶۵م/ ربیع‌الثانی ۵۶۱ق
قاهره
محل زندگیمصر
پیشهقاضی، نویسنده، ادیب و شاعر
آثار«الأنساب»
عنوانقاضی مهدّب
خویشاوندانبرادرش: قاضی رشید

ابومحمد، حسن بن علی مصری، شهرت-لقب‌گرفته به قاضی مُهذَّب، همچنین ابن زُبَیر مصری (۱۱۰۶ - ۱۱۶۵م) قاضی، نویسنده، ادیب و شاعر مصری بود.[۱][۲][۳][۴][۵]

زندگی[ویرایش]

ابن زبیر در آسوان در مطلع سدهٔ ششم هجری به دنیا آمد. در همان‌جا به بنی‌کَنز پیوست و آنان مدح را نمود، سپس به قاهره کوچید و به طلائع بن رزیک پیوست و از او بسیار مال گرفت. ابن زبیر برادری به نام رشید احمد داشت که در یمن می‌زیست، گویند آنجا ادعای خلافت نمود و داعیِ فاطمی آنجا او را زندانی کرد. خود ابن زبیر نیز در مدتی در یمن حبس بود. هر دو بعدها آزاد شدند و پس از رجب سال ۵۶۰ به مصر بازگشتند.

ابن زبیر در ربیع‌الثانی ۵۶۱ق در قاهره درگذشت.

منابع[ویرایش]

  1. ابن خلّکان، احمد (۱۹۷۲). وفیات الأعیان. ج. ۳. بیروت: دار صادر. ص. ۱۲۶. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
  2. حموی، یاقوت (۱۹۹۳). معجم الأدباء. ج. ۱۹. بیروت: دارالغرب الإسلامی. صص. ۲۷۶. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
  3. حنبلی، ابن عماد (۱۹۸۶). شذرات الذهب. ج. ۳. دمشق: دار ابن کثیر. ص. ۱۹۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ فوریه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۰ اكتبر ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |access-date=،|سال= را بررسی کنید (کمک)
  4. زرکلی، خیرالدین (۲۰۰۲). الأعلام (به عربی). ج. ۹. بیروت: دارالعلم للملایین. ص. ۵۹. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
  5. فروخ، عمر (۱۹۸۴). تاریخ الأدب العربی (PDF). ج. ۳. بیروت: دارالعلم للملایین. صص. ۳۱۷. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)