ابن شخبا عسقلانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ابن شخبا عسقلانی
حسن بن محمد عسقلانی
زادهٔ؟
عسقلان، فلسطین
درگذشت۱۰۹۱/ ۴۸۴ق
در زندان «خزانة البنود»، قاهره
محل زندگیقاهره، مصر
تحصیلاتنویسندگی
پیشهخطیب، کاتب، شاعر
کارهای برجستهکاتب دیوان رسائل و انشای فاطمیان

حسن بن محمد عسقلانی با کنیهٔ ابوعلی و لقب‌های شیخُ المجید و ذوالفضیلتین، شهرت‌یافته به ابن شخباء عسقلانی (؟ -۱۰۹۱) نویسنده و شاعر عربی فلسطینی در سدهٔ پنجم هجری بود که در بیشتر در مصر زیست؛ او کاتب دیوانِ رسائل خلیفهٔ فاطمی، مستنصر بود. ابن خلکان در وفیات الأعیان دربارهٔ ابن شخباء گفته «در خزانهٔ بنود (از زندان‌های قاهره) در ۴۸۴ق کشته شد»، به تهمتی که معلوم نیست. اخوانیات از او به جا مانده و دیوان اشعارش گمشده‌است. از رسائلِ اخوانیات او معلوم می‌گردد که بر فنون ادبی و علمی گوناگون روزگارش دانا بوده‌است. [۱] [۲][۳] [۴]

منابع[ویرایش]

  1. زرکلی، خیرالدین (۲۰۰۲). الأعلام (به عربی). ج. ۲. بیروت: دارالعلم للملایین. ص. ۲۱۰. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
  2. ابن خلّکان، احمد (۱۹۷۲). وفیات الأعیان. ج. ۲. بیروت: دار صادر. ص. ۲۹۴-۹۹. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
  3. حموی، یاقوت (۱۹۹۳). معجم الأدباء. ج. ۹. بیروت: دارالغرب الإسلامی. صص. ۱۵۲-۸۴. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
  4. فروخ، عمر (۱۹۸۴). تاریخ الأدب العربی (PDF). ج. سوم. بیروت: دارالعلم للملایین. صص. ۱۹۹. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)