عبدالکریم حائری یزدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عبدالکریم حائری یزدی
200pxانگشتی
شناسنامه
نام کامل عبدالکریم حائری یزدی
لقب آیت‌الله
تاریخ تولد ۱۲۶۷ ـ ۱۲۳۸
زادگاه روستای «مهرجرد» میبد  ایران
محل تحصیل عقدا،نجف، تهران
محل زندگی قم
محل مرگ ۱۳۵۵ ـ ۱۳۱۵ قم،  ایران
مدفن حرم فاطمه معصومه
اطلاعات علمی
شاگردان سید هدایت الله طباطبایی (فاضل عقدایی)
محمدعلی اراکی
جعفر اشراقی
سید احمد زنجانی
میرزا خلیل کمره‌ای
سید مهدی غضنفری خوانساری
سید روح‌الله خمینی
نورالدین اشنی
شمس الدین متاجی کجوری
میرزاعلی عیوضی گنجی
سید رضا موسوی چاپلقی
و ...

عبدالکریم حائری یزدی , شیخ الاسلام عبدالکریم حائری میبدی یزدی (آیت‌الله موسس)[۱] (۱۲۳۸ ه.خ. -۱۳۱۵ ه.خ.) از مجتهدان و مراجع تقلید شیعه و بنیان‌گذار حوزهٔ علمیهٔ قم بود.

زندگی[ویرایش]

شیخ الاسلام عبدالکریم حائری در سال ۱۲۳۸ هجری خورشیدی در مهرجرد , میبد از توابع یزد بدنیا آمد. پدرش محمد جعفر نام داشت که او را فردی متدین و پرهیزکار توصیف کرده‌اند.

وی تحصیلات مقدماتی خود را در حوزه ی علمیه شهر عقدا گذراند [۲].سپس در شش سالگی یکی از بستگانش معروف به میر ابوجعفر که آخوند بود به مهرجرد آمد و تحصیل عبدالکریم را عهده دار شد و با رضایت پدر و مادرش، او را به اردکان برد و به مکتب سپرد. عبدالکریم روزها در درس استادان حاضر می‌شد و شبها در خانه میر ابوجعفر به سر می‌برد و گاهی در شبهای جمعه به منظور دیدار با پدر و مادر راه مهرگرد را پیش می‌گرفت. با درگذشت پدر مدتّی از تحصیل باز ماند امّا بعد از چندی به حوزه علمیه یزد رفت و در مدرسه محمدتقی خان سکنی گزید و به تحصیل علوم اسلامی پرداخت.

عراق[ویرایش]

در ۱۸ سالگی به همراه مادرش با کاروان زیارتی به عراق رفت. چند سالی در کربلا در محضر محمدحسین فاضل اردکانی بود و پس از آن با راهنمایی استادش به سامرّا و به محضر میرزای شیرازی رفت.

میرزای شیرازی مرجع زمان و سرپرست حوزه علمیه سامرا بود. وی از آنجا که به آیت‌الله اردکانی احترام زیادی می‌گذاشت شیخ عبدالکریم مهرجردی میبدی را مورد توجه قرار داد. می‌گویند وقتی نامه فاضل اردکانی را خواند به شیخ عبدالکریم گفت: «من به شما اخلاص پیدا کردم»، و او را در منزل خود جای داد. حائری پس از اینکه به اجتهاد رسید از این دروان به نیکی یاد کرده و از خاطرات خانه میرزا این گونه می‌گوید:

سرداب خانه میرزا هم محل مطالعه‌ام بود و هم محل استراحتم و در ماه رمضان سحری را نیز در آنجا می‌خوردم امّا برای افطار به خانه میرزا باز نمی‌گشتم، بلکه به علت گرمای طاقت فرسای هوا، به سوی فرات رفته، آب مفصلی می‌خوردم و شنا می‌کردم.

شیخ عبدالکریم دوازده سال در سامرّا به تحصیل پرداخت و در این مدت از درس‌های فقیهانی چون آیت‌الله سید محمد بن قاسم فشارکی اصفهانی و آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری سود برد.

شیخ عبدالکریم پس از رحلت میرزای شیرازی، به نجف و پس از مدت کوتاهی از آنجا به کربلا رفت. اینجا بود که او لقب حائری را برای خود برگزید. (حائر در لغت به گودالی گفته می‌شود که در آنجا آب جمع می‌شود. زمین کربلا را حائر می‌خوانند.)

آیت‌الله حائری در این مدّت دو درس عمده خارج اصول و فقه آموزش می‌داد و باقی اوقاتش را در اختیار طلاب قرار داد و علاوه بر اینها، چون آیت‌الله میرزا محمد تقی شیرازی مرجع تقلید شیعه احتیاطات خود را به ایشان ارجاع داده بود، پاسخگویی به مسائل دینی مردم را نیز بر عهده گرفت.

حائری در ۱۲۹۳ خورشیدی هنگامی که دامنه آشوب‌های ضد انگلیس در بین‌النهرین به شهر کربلا نیز کشیده شده به دعوت مردم سلطان آباد ( نام اولیه و سابق شهر اراک) به ایران بازگشت و تا سال ۱۳۰۱ خورشیدی که به قم رفت در حوزه علمیه سلطان آباد بود. آیت‌الله حائری به مدّت هشت سال در این حوزه تدریس کرد و در کنار مسؤولیت مرجعیت از پرورش استعدادهای طلاب جوان نیز غافل نبود.

حضور در قم و تاسیس حوزه علمیه قم[ویرایش]

حسین خمینی (نوه عبدالکریم حائری و روح‌الله خمینی) در این‌باره می‌گوید: جارچی فلکزده‌ای که قصد داشت از قرآن‌سوزی در آتش‌سوزی مسجد جلوگیری کند، به قرآن‌سوزی و بهایی بودن متهم می‌شود. حکومت اعدام او منوط به دریافت حکم از سوی علمای شهر می‌کنند. مجلس بزرگی از علمای شهر جمع می‌شوند و اولین روحانی حکم مجازات را امضا می‌کند و سپس روحانیان دیگر تا زمانی که نوبت به حاج شیخ عبدالکریم برسد. او اما از امضا خودداری می‌کند و می‌گوید صدور این حکم حجت شرعی ندارد. این احتیاط پرهیزکارانه شیخ با طعنه مواجه می‌شود که «حاج شیخ هم بعله...» حاج شیخ دلش می‌گیرد و از اراک قصد زیارت مشهد می‌کند و سر راه از قم می‌گذرد. در قم به او اصرار می‌کنند که در شهر بماند و حوزه قم را احیا کند. شیخ پیشنهاد را رد می‌کند اما در بازگشت از مشهد علمای قم بار دیگر این پیشنهاد را تکرار می‌کنند و به یاد حاج شیخ می‌آورند روایات منسوب به امام زمان را که در آخرالزمان علم از قم طلوع می‌کند و به شیخ وعده یاری می‌دهند. و سرانجام شیخ عبدالکریم حائری در قم می‌ماند و حوزه آن را احیا می‌کند.[۳]

فرزندان[ویرایش]

و از همسر اول ایشان زهرا خانم (همسر شیخ محمد تویسرکانی و مادر آیت‌الله احمد غروی) و خدیجه خانم (همسر میرزا احمد حائری و مادر عبدالحسین و عبدالهادی حائری).

همسر اول ایشان همشیره آیت‌الله عبدالعظیم لورائی از علمای همدرسشان در نجف و همسر دوم ایشان فرزند حاج محمدابراهیم خوانساری موسس مدرسه حاج محمدابراهیم خوانساری در شهر اراک بودند.

مرگ[ویرایش]

آیت‌الله حائری در۸۴ سالگی، در ۱۷ ذیقعده ۱۳۵۵ هجری ق (۱۳۱۵ هجری ش) درگذشت و در جوار آرامگاه حضرت معصومه به خاک سپرده شد.

آثار[ویرایش]

 • کتاب الصلوه - کتاب مفصّلی درباره مسائل نماز است.
 • کتاب درر الاصول - این کتاب تقریرات درس آیت‌الله سید محمد بن قاسم فشارکی اصفهانی است.
 • کتابهای دیگر آیت‌الله حائری مجموعه رسائلی است که در ابواب مختلف فقهی مانند احکام ارث ، احکام شیر دادن و مسائل ازدواج و طلاق به رشته تحریر در آورده‌ است.

شاگردان[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. آیت‌الله موسس، علی کریمی جهرمی، انتشارات راسخون، ۱۳۸۳
 2. «مدرسه علمیه عقدا». 
 3. شهروند امروز
 • مجله دانشگاه دینی، ش ۱۲، سال ۶۴
 • فصلنامه یاد، ش ۴، سال ۶۵
 • یادداشتهای مرحوم آیت‌الله شیخ مرتضی حائری (فرزند بزرگ ایشان)
 • تاریخ یزد، عبدالحسین آیتی، ص ۴۲۸
 • آشنایی با دانشگاه دینی‌های علمیه شیعه، سید حجه موحّدی ابطحی، ج ۱، ص ۲۹۱
 • سنگربانان اسلام (تالیف سید هادی غضنفری سال نشر ۱۳۷۲ قم)
 • چهل حدیث، امام خمینی، ص ۹۷
 • نشریه نور علم، شماره 11، مرداد 1364
 • مؤسس حوزه (یادنامه حضرت آیت‌الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی)، به کوشش سید محمد کاظم شمس و همکاران، چاپ دوم، 1383
 • مردی شبیه باران (داستان‌هایی از زندگی آیت‌الله العظمی حائری یزدی)، بیژن شهرامی، بوستان کتاب، چاپ اول، 1391
 • مصاحبه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با محمدتقی لورائی،1391.