سید علی‌نقی نقوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از علی نقی‌نقوی)
پرش به: ناوبری، جستجو
آیت الله العظمی سید علی‌نقی نقوی
Naqqan sb.jpg
شناسنامه
نام کامل سید علی‌نقی نقوی
لقب آیت‌الله العظمی
تاریخ تولد ۱۹۰۵ (میلادی)
زادگاه لکهنو هند
محل تحصیل نجف
محل زندگی هندوستان
محل مرگ ۱۹۸۸ (میلادی) لکهنو
اطلاعات آموزشی
شاگردان محمدحسین نجفی،
آیت الله سید عقیل القروی،
رضی جعفر
تالیفات شهید انسانیت، تاریخ اسلام، لا تفسدوا فی الارض و...

سید علی‌نقی نقوی، (۱۹۰۵–۱۹۸۸ میلادی، برابر با ۱۳۲۳–۱۴۰۸ قمری) از مراجع شیعه هند بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی در لکنو هند بدنیا آمد. اولین سفر او به عراق با خانواده در سال ۱۳۲۷ قمری بود. او 'بسم الله' را در سن هفت سالگی در نجف عراق آموخت و آموزش‌های اولیه مذهبی خود را نزد سید محمدعلی‌شاه عبدالزمانی فراگرفت. پس از دریافت اجتهاد پدرش، سید ابوالحسن، درحالیکه سید علی ۹ ساله بود با خانواده راهی لکنهو شدند. وی اجازه اجتهاد را در سن ۲۷ سالگی توسط آیت‌الله نایینی دریافت کرد. سفر دوم او به نجف برای آموزش دینی خود را در سال ۱۹۲۷ میلادی (۱۳۴۵ هجری. ق) انجام داد.

تدریس[ویرایش]

سید علی نقی نقوی به تدریس زبان عربی و فارسی در دانشگاه لکنو هند پرداخت. بعدها او در دانشگاه اسلامی علیگره به گروه الهیات شیعه که در آنجا وجود داشت پیوست، چندی رئیس آن دانشگاه و نیز رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی آن بود.

تالیفات[ویرایش]

وی قبل از سفر دوم خود به عراق چهار کتاب خود از جمله: روح الادب - بیت المعمور فی عمارات القبور - فریاد مسلمانان عالم - را منتشر کرده بود. اولین کتاب خود به زبان عربی در نجف هنگام تحصیل بنام -کشف النقاب عن عقائد عبدالوهاب نجدی- نوشت و به چاپ رساند و کتاب دوم به زبان عربی در دفاع از سوگواری مذهبی نگاشت. از دیگر کتب عربی وی -نقد الفرید- است. در کتاب شهید انسانیت وی مدعی وجود آب در خیمه امام حسین در کربلا شده و نیز کشته شدن علی اصغر در کربلا توسط حرمله را مورد شک قرار داده‌است. وی بخاطر داشتن تالیفات به زبان اردو از جمله دو اثر: شهید انسانیت و تاریخ اسلام مشهور است. همچنین صدها کتاب و هزاران نوشته، مقاله و رساله علمی دارد که بعضی آثار او به زبانهای مختلف در هند منتشر شده‌است.

از آثار او:

  • اسلام و تجارت
  • صلح و جنگ
  • مذهب و عقل
  • اسلام بهترین روش زندگی
  • تفسیر فصل الحطاب
  • معراج انسانیت
  • تاریخ اسلام
  • شهید انسانیت

درگذشت[ویرایش]

نقوی به سال ۱۴۰۸ هجری قمری در گذشت.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. اعلام الشیعه، جعفر المهاجر، ج۳، ص ۱۸۷۷.