سید حسن طباطبایی قمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سیدحسن طباطبائی قمی
شناسنامه
نام کامل سید حسن طباطبایی قمی
لقب آیت الله العظمی ، مرجع تقلید
نسب طباطبائی قمی
تاریخ تولد ۱۲۹۰ خورشیدی
۱۳۲۹
زادگاه مشهد ایران
محل تحصیل عراق ، قم
محل زندگی مشهدمقدس
محل مرگ ۲۶ خرداد ۱۳۸۶ (۹۶ سال) مشهد
مدفن داخل ضریح علی ابن موسی الرضا
اطلاعات علمی
تالیفات کتاب حج مشتمل بر سه جلد
وبگاه رسمی ندارد

سید حسن طباطبایی قمی (زاده ۱۲۹۰ خورشیدی ۱۳۲۹ - درگذشته ۲۶ خرداد ۱۳۸۶) یکی از روحانیون معاصر ایران و یکی از مراجع منتقد و مخالف نظریه ولایت فقیه است.

برادر وی سید تقی طباطبایی قمی هم از مراجع تقلید شیعه بود.

زندگی[ویرایش]

وی در سال ۱۳۲۹ قمری برابر با ۱۲۹۰ خورشیدی در مشهد متولد شد. دوران کودکی وی در همین شهر سپری شد.

سید حسن قمی فرزند حاج آقا حسین قمی، از بزرگ‌ترین مراجع شیعه بود که در مشهد سکونت داشت اما در پی فرمان رضا شاه مبنی بر کشف حجاب اجباری زنان در سال ۱۳۱۴ خورشیدی (۱۹۳۶ میلادی) و ابراز مخالفت میرزا حسین قمی، ناچار به ترک ایران و اقامت در عراق شد.

قمی نیز که تحصیلات خود را در مشهد آغاز کرده بود همراه با پدر به عراق رفت و در آنجا علاوه بر پدرش، به تحصیل نزد علمای بزرگ آن زمان، همچون میرزا حسین نائینی و آقا ضیاء الدین عراقی پرداخت و به درجه اجتهاد رسید.

وی در سال‌های دهه چهل شمسی به اقدام اعتراضی علیه حکومت وقت ایران پرداخت و در آن سالها در سخنرانیهای پر شور ایشان هزاران نفر شرکت مینمودند. در سال ۱۳۴۲ هم‌زمان با خمینی، بلندپایه‌ترین روحانی شیعه بود که بازداشت و به شهرهای خاش و سپس کرج تبعید شد، پس از انقلاب و روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی در ایران، عمدتاً بر سر مخالفت با اندیشه ولایت فقیه و انتقاد به عملکرد برخی مسئولین، در زمره منتقدان این نظام درآمد و سالها در حبس خانگی و تحت محدودیت به سر برد.

وی پس از درگذشت پدرش به مشهد بازگشت و به تدریس در حوزه علمیه و فعالیتهای مذهبی پرداخت. ایشان در سال ۱۳۸۶ پس از یک قرن تلاش و مقاومت درگذشت.

انقلاب اسلامی[ویرایش]

با آغاز حرکت اعتراضی خمینی علیه سیاست‌های حکومت وقت ایران در سال ۱۳۴۲ (۱۹۶۳)، قمی نیز در این حرکت شرکت جست و سال بعد همراه با خمینی بازداشت شد و تا زمان وقوع انقلاب در شهرهای مختلف، عمدتاً در کرج، در تبعید زندگی کرد.

در زمان انقلاب نیز، قمی به حمایت از خمینی پرداخت، اما مدتی پس از پیروزی انقلاب که خمینی، نظریه ولایت فقیه را به عنوان رکن نظام حاکم بر ایران مطرح کرد، قمی و برخی دیگر از روحانیون به مخالفت با این نظریه پرداختند و ادعا کردند که مخالف آموزه‌های دین اسلام و مذهب تشیع است.

بدین ترتیب، قمی، با وجود سوابقی که در همراهی با خمینی داشت، همراه با آیت‌الله سید صادق روحانی و شیرازی که دیگر مراجع تقلیدی بودند که علناً در ایران به مخالفت با نظریه ولایت فقیه پرداختند تحت حبس خانگی قرار گرفت و تا پایان عمر در محدودیت زندگی کرد.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • [۱]
  • www.iran57.com/Ayatalh,Ghomi,darghozasht,06