محمد فاضل لنکرانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آیت‌الله العظمی فاضل
Mf-jf (cropped).jpg
شناسنامه
نام کامل محمد فاضل لنکرانی
لقب آیت الله العظمی
تاریخ تولد ۱۳۱۰ خورشیدی
زادگاه قم  ایران
محل تحصیل قم
محل زندگی قم
محل مرگ ۲۶ خرداد ۱۳۸۶ خورشیدی (۷۶ سال) قم
مدفن حرم حضرت معصومه (س)
اطلاعات علمی
شاگردان محمد ری‌شهری
مصطفی بروجردی
محمد جواد فاضل لنکرانی (فرزندش)
سید احمد میرعمادی
عبدالکریم عابدینی
تالیفات متعدد
وبگاه رسمی پایگاه آیت‌الله لنکرانی
سنگ مزار محمد فاضل لنکرانی

محمد موحدی معروف به فاضل لنکرانی، از مراجع تقلید شیعه ساکن قم بود که به سال ۱۳۱۰ خورشیدی در قم متولد شد و در ۲۶ خرداد ۱۳۸۶ خورشیدی درگذشت. پدر او شیخ فاضل لنکرانی اهل شهر لنکران در جمهوری آذربایجان کنونی بود. گفته می‌شود مادر وی نیز از سادات مربقع قم بوده‌اند. او از شاگردان سید حسین طباطبایی بروجردی و همچنین سید نورالدین طاهری شیرازی؛ روح‌الله خمینی و حسینعلی منتظری بود. سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی از مراجع تقلید قم شوهر خاله اوست.

لنکرانی پس از پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷) مشغول به تدریس در حوزه علمیه قم شد و پس از درگذشت محمدعلی اراکی جایگاه قابل توجهی یافت. وی یکی از هفت مرجعی بود که از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به عنوان نفر اول معرفی شد. وی در ۲۶ خرداد ۸۶ در منزل خود در قم درگذشت و پیکر وی صبح روز دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۸۶ در حرم حضرت معصومه، در شهر قم به خاک سپرده شد.

اساتید[ویرایش]

شاگردان[ویرایش]

فتوای ارتداد و اجرای حدّ[ویرایش]

محمد فاضل لنکرانی، در سال ۱۳۸۵ و در واکنش به توهین یک نشریه چاپ باکو به پیامبر اسلام محمد که انتشار مقاله‌اش تظاهرات مردم را در شهرهای تهران، تبریز و اردبیل در پی داشت. برای نویسندگان مقاله در جمهوری آذربایجان فتوای قتل صادر کرد.[۱] رفیق تقی نویسنده مقاله، طی یک سوء قصد توسط افراد ناشناس درگذشت.[۲]

تألیفات[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]