محمد فاضل لنکرانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمد فاضل لنکرانی
Mf-jf (cropped).jpg
شناسنامه
نام کامل محمد فاضل لنکرانی
لقب آیت الله العظمی
نسب فاضل قفقازی (پدر)
تاریخ تولد ۱۳۱۰ خورشیدی
زادگاه قم ایران
محل تحصیل قم
محل زندگی قم
محل مرگ ۲۶ خرداد ۱۳۸۶ قم
مدفن حرم فاطمه معصومه
اطلاعات آموزشی
شاگردان محمد ری‌شهری
مصطفی بروجردی
سید احمد میرعمادی
عبدالکریم عابدینی
تالیفات متعدد
وبگاه رسمی پایگاه آیت‌الله لنکرانی
سنگ مزار محمد فاضل لنکرانی

محمد موحدی معروف به فاضل لنکرانی، از مراجع تقلید شیعه ساکن قم بود که به سال ۱۳۱۰ خورشیدی در قم متولد شد و در ۲۶ خرداد ۱۳۸۶ خورشیدی درگذشت. پدر او شیخ فاضل لنکرانی اهل شهر لنکران در جمهوری آذربایجان کنونی بود. گفته می‌شود مادر وی نیز از سادات مبرقع (برقعی) قم بوده‌اند. او از شاگردان سید حسین طباطبایی بروجردی و همچنین سید نورالدین طاهری شیرازی؛ روح‌الله خمینی و حسینعلی منتظری بود. مدتی برای تحصیل رهسپار نجف اشرف شد و در مدرسه آیت الله بروجردی ساکن شد و در این مدت با بزرگانی از جمله سید محمد هاشم غضنفری خوانساری و سید هادی روحانی قمی هم حجره بود. سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی از مراجع تقلید قم شوهر خاله اوست.

لنکرانی پس از پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷) مشغول به تدریس در حوزه علمیه قم شد و پس از درگذشت محمدعلی اراکی جایگاه قابل توجهی یافت. وی یکی از هفت مرجعی بود که از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به عنوان نفر اول معرفی شد. وی در ۲۶ خرداد ۸۶ در منزل خود در قم درگذشت و صبح روز دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۸۶ در حرم فاطمه معصومه، در شهر قم به خاک سپرده شد.

استادان[ویرایش]

شاگردان[ویرایش]

فتوای ارتداد و اجرای حدّ[ویرایش]

محمد فاضل لنکرانی، در سال ۱۳۸۵ و در واکنش به توهین یک نشریه چاپ باکو به محمد که انتشار مقاله‌اش تظاهرات مردم را در شهرهای تهران، تبریز و اردبیل در پی داشت. برای نویسندگان مقاله در جمهوری آذربایجان فتوای قتل صادر کرد.[۱] رفیق تقی نویسنده مقاله، طی یک سوء قصد توسط افراد ناشناس درگذشت.[۲]

تألیفات[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]