حسن حسن‌زاده آملی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حسن حسن‌زاده آملی
شناسنامه
نام کامل حسن حسن‌زاده طبری آملی
لقب علامه - ذوالفنون
آیت‌الله - نجم‌الدین
تاریخ تولد ۱۳۰۷ (۸۷ سال)
زادگاه ایرای لاریجان آمل ایران
محل تحصیل آمل - تهران - قم
محل زندگی قم - ایرا - آمل - تهران
اطلاعات علمی
شاگردان داوود صمدی آملی
حسن رمضانی
حاج رضا ولایی
نورالله طبرسی

حسن طبری آملی مشهور به حسن حسن‌زاده آملی و علامه حسن‌زاده (زاده ۱۳۰۷، ایرا) روحانی مجتهد، عارف، فیلسوف متأله و مدرس دروس حوزوی[۱][۲] است. وی را علامه ذوالفنون نیز می‌نامند و در ادبیات، علوم غریبه،[۳] ریاضی، هیئت و ... تبحر دارد و از خود اشعار حکیمانه‌ای نیز دارد.

زندگی نامه

در ورودی منزل حسن‌زاده آملی در روستای ایرا لاریجان
اتاقک با بام سبزرنگ، مقبره همسر وی است که در گوشه حیاط منزلش دفن شده است.

در اواخر سال ۱۳۰۷ هجری خورشیدی در روستای ایرای لاریجان آمل متولد شد.

در سن شش سالگی، به مکتب خانه رفته و خواندن و نوشتن یاد گرفت. تعدادی از جزوات متداول در مکتب خانه‌های آن زمان را خواند. سپس وارد دورهٔ ابتدایی دروس حوزوی شد. تاریخ ورود وی به حوزهٔ علمیه مهرماه سال ۱۳۲۳ هجری شمسی بود.

متون ابتدائیهٔ درس حوزه را در آمل نزد محمد غروی و عزیزالله طبرسی و شیخ احمد اعتمادی و عبدالله اشراقی و ابوالقاسم رجائی وآیت‌الله فرسیو و اساتید دیگر فرا گرفت و در آمل آغاز به تدریس چند کتاب مقدماتی نمود.

باقر لاریجانی داماد او است.[۴]

مهاجرت به تهران

وی در شهریور ۱۳۲۹ خورشیدی به تهران آمد و چند سالی در مدرسهٔ حاج ابوالفتح به سر برد و باقی کتب حوزوی را نزد آیت‌الله سید احمد لواسانی خواند. چندین سال در مدرسهٔ مروی به سر برد و زیر نظر آیت‌الله محمدتقی آملی و حاج میرزا ابوالحسن شعرانی طهرانی (به مدت ۱۳ سال) درس خواند و از او اجازهٔ اجتهاد دریافت داشت.

مهاجرت از دارالعلم تهران به قم

در سال ۱۳۴۲ هجری شمسی به قصد اقامت در قم، تهران را ترک گفته و پس از ورود به قم، آغاز به تدریس معارف حوزوی و فنون ریاضی نمود. ایشان در قم از محضر استاد علامه سید محمدحسین طباطبایی، و به سفارش ایشان از سید محمدحسن الهی طباطبایی استفاده‌ برده است.

تدریس

بعضیی از دروسی که آیت‌الله حسن‌زاده آملی تدریس نموده است،[۵] به شرح ذیل می‌باشد:

آثار

  • کتاب «تنظیم و تصحیح دیوان اشعار علامه حسن‌زاده آملی» مجموعه‌ای است از اشعار او که توسط سید سعید هاشمی جمع‌آوری شده و انتشارات «الف. لام. میم» آن را منتشر کرده است.[۶]

اساتید

شاگردان ویژه

منابع

پیوند به بیرون