انشاءالله رحمتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از انشاء الله رحمتی)
انشاءالله رحمتی
زادهٔ۱۳۴۵
ملایر، ایران
ملیتایرانی
تحصیلاتفلسفه اسلامی
محل تحصیلدکتری
مکتبفلسفه غرب، فلسفه اسلامی
محل کاردانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، اطلاعات حکمت و معرفت
استاد راهنماغلامرضا اعوانی
علایق اصلی
فلسفه دین، فلسفه اخلاق، سنت‌گرایی

انشاءالله رحمتی (متولد ۱۳۴۵ در ملایر) پژوهشگر و مترجم ایرانی حوزه فلسفه و عرفان،[۱] سردبیر نشریه اطلاعات حکمت و معرفت[۲] و استاد گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی است.[۳][۴][۵] او تاکنون چند بار به عنوان مترجم برگزیده شناخته شده‌است.[۶][۷][۸][۹]

زندگی[ویرایش]

انشاءالله رحمتی زاده ملایر در سال ۱۳۴۵، تحصیلات دانشگاهی خویش را در سال ۱۳۶۴ در دانشکده الهیات دانشگاه تهران آغاز کرد. کارشناسی رشته فلسفه را در سال ۱۳۶۹ و کارشناسی ارشد همین رشته را در سال ۱۳۷۵ در این دانشگاه به پایان برد. هم‌زمان با تحصیل در دوره دکتری تخصصی فلسفه اسلامی از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد به عضویت گروه فلسفه دانشگاه تهران مرکزی درآمد.

در طی این سال‌ها به تدریس در دانشگاه‌های مختلف مانند دانشگاه آزاد (تهران مرکزی، علوم و تحقیقات)، دانشگاه تهران، پژوهشگاه علوم انسانی اشتغال داشته‌است. در حال حاضر استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و سردبیر اطلاعات حکمت و معرفت از سال ۱۳۸۴ است. زمینه‌های مطالعاتی وی را می‌توان در ذیل ۳ عنوان کلی فلسفه اخلاق و فلسفه دین و فلسفه اسلامی قرار داد. عمده فعالیت‌های وی در این سه حوزه در قالب ترجمه‌های متون تخصصی همراه با مقدمه و توضیحات دربارهٔ آن آثار است.

در زمینه فلسفه اخلاق برخی از متون این رشته را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان دانشنامه فلسفه اخلاق ویراسته پل ادواردز و دونالد بورچرت و نقد عقل عملی (نقد دوم ایمانوئل کانت) را نام برد. از جمله فعالیت‌های وی در این زمینه تدریس مباحث فلسفه اخلاق در قالب دروس دانشگاهی و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های مختلف بوده‌است.

بیش از دو دهه به تدریس منظم مباحث فلسفه دین تحلیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پرداخته است. ترجمه فلسفه دین در قرن بیستم نوشته تالیافرو از جمله دستاوردهای وی در این زمینه است.

در زمینه فلسفه اسلامی نیز علاوه بر تدریس متون کلاسیک فلسفه در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به معرفی جریان‌های نوین مرتبط با فلسفه اسلامی اهتمامی پیوسته ورزیده است. برای آنکه بتواند خوانشی امروزی و کارآمد از فلسفه و معنویت اسلامی داشته باشد بخشی از تحقیقات و مطالعات خویش را به آثار سنت گرایان (طرفداران حکمت خالده) اختصاص داده است که ترجمه کتاب‌های خوب معرفت و معنویت نوشته سید حسین نصر، هنر و معنویت، گردآوری و تدوین مقالاتی از سنت گرایان و همچنین دین و نظم طبیعت و گلشن حقیقت هر دو از سید حسین نصر ره آورد این بخش از تلاش‌های اوست.

در دهه‌های اخیر اهتمامی پیوسته و پیگیر به بحث و بررسی پیرامون فلسفه و معنویت اسلامی در پرتو آثار هانری کربن داشته‌است. از مهم‌ترین دستاوردهای تحقیق وی در این زمینه ترجمه شاهکار هانری کربن با عنوان چشم‌اندازهای معنوی و فلسفی اسلام ایرانی در چهار جلد است. در کتاب وی با عنوان کیمیای خرد به نوعی این سه حوزه تحقیقات وی در ارتباط با هم بررسی شده‌اند و اهمیت هریک از آن‌ها و نیز ارتباطشان با یکدیگر حتی الامکان تبیین شده‌است.

او که در سال ۱۳۸۶ به عنوان مترجم برگزیده از سوی وزارت ارشاد اسلامی معرفی شد، تا به حال موفق به انتشار ده‌ها مقاله، ده‌ها مصاحبه شده‌است و راهنمایی و مشاوره پایان‌نامه‌های بسیاری (بیش از پنجاه پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری) را بر عهده داشته‌است. ترجمه یا تألیف بیش از سی اثر را در کارنامه خویش دارد که بیشتر آن‌ها در قالب چاپ‌های مختلف در اختیار علاقه‌مندان قرارگرفته و برخی از آن‌ها به زودی منتشر خواهد شد.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

در دست انتشار[ویرایش]

 • فیلسوف و سلوک، هانری کربن
 • فکرت امر قدسی نوشته رودلف اتو

منابع[ویرایش]

 1. «رحمتی: اهالی فلسفه اسلامی امروز، در فضای زمانه تنفس نمی‌کنند». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ مارس ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۲.
 2. مشخصات نشریه اطلاعات حکمت و معرفت
 3. «انشاءالله رحمتی: کلید فهم عالم مثال خود انسان است». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ اوت ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۲.
 4. گفتگو با انشاءالله رحمتی
 5. تفکر شرط زندگی خوب است/ تفکر باید به عنوان یک نیاز در جامعه مطرح شود[پیوند مرده]
 6. برگزیدگان کتاب فصل
 7. «برگزیدگان کتاب سال ارشاد». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ اوت ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۹ اوت ۲۰۱۳.
 8. ««ابن سینا و تمثیل عرفانی» بهترین کتاب فلسفی شناخته شد». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۱ مه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۹ اوت ۲۰۱۳.
 9. «انشاءالله رحمتی». خانه اخلاق پژوهان جوان. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۱-۲۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]