سید محمدمهدی بحرالعلوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سید محمد مهدی بحرالعلوم
شناسنامه
نام کاملسید محمد مهدی بحرالعلوم
نسبسادات حسنی و حسینی بروجردی
تاریخ تولدعید فطر سال ۱۱۵۵ قمری
محل تحصیلکربلا ، نجف اشرف
محل زندگیکربلا ، نجف ، مشهد ، حجاز
تاریخ مرگ۲۴ ماه رجب سال ۱۲۱۲ قمری
اطلاعات آموزشی
شاگردانشیخ جعفر کاشف‌الغطاء
ملا احمد نراقی
سید محمد مجاهد
سید صدرالدین عاملی
سید محمد جواد عاملی
ابوعلی حائری
شیخ جعفر خوانساری
اسدالله شوشتری
محمد نیشابوری معروف به اخباری
محمد علی اعسم
سید دلدار علی هندی
شیخ محمد حسن قزوین
شیخ محمد تقی اصفهانی
شیخ اسدالله تستری
شیخ محمد علی زینی عاملی نجفی
سید میر علی طباطبایی
ملا محمد شفیع استرآبادی
شیخ حسین نجف
شیخ شمس الدین بهبهانی
محمد باقر هزار جریبی
ملا زین‌العابدین سلماسی
تالیفاتالمصابیح
الدرة النجفیة
مشکاة الهدایه
الفوائد الرجالیة
تحفة الکرام في تاریخ مکة و البیت الحرام
رساله سیر و سلوک
دیوان شعر
ترکیب بند عاشورایی

سید محمد مهدی طباطبائی بروجردی بحرالعلوم (۱۱۵۵ (قمری) در کربلاء - ۱۲۱۲ (قمری) در نجف) که با عناوین سید بحرالعلوم، علامه بحرالعلوم و بحرالعلوم هم شناخته می‌شود، یکی از بزرگترین عرفاء و علماء و فقیهان شیعه و از مهادی قرن دوازدهم و سیزدهم هجری قمری است. بسیاری از بزرگان او را از کُمّلین و عده‌ای وی را تألی معصوم می‌دانند. از ایشان تشرفات معتبر و بسیاری، در کتب معتبر علماء و بزرگان، به خدمت حضرت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، نقل شده است. ایشان اشعاری دقیق و لطیف و قوی مشهوری در مرثیه امام حسین علیه السلام و اهل‌بیت علیهم‌السلام و سایر علوم دینی به زبان عربی دارند. وی از مراجع تقلید و از عرفای بسیار بزرگ و بنام شیعه است، و تمامی بزرگان وی را از پیشتازان عارفان متشرع معاصر شیعه می‌دانند.

زندگی‌نامه[ویرایش]

سید محمدمهدی فرزند سید مرتضی فرزند سید محمد بروجردی از سادات بروجردی است. پدر وی به همراه خانواده به عتبات مهاجرت کرد و سید مهدی در سال ۱۱۵۵ قمری در کربلا به دنیا آمد. در همین شهر کودکی و نوجوانی خود را گذراند و در حوزه دینی کربلا، مقدمات نحو و صرف و ادبیات و منطق و فقه و اصول را از پدر خود و سایر مدرسان آنجا فرا گرفت. در سنین نوجوانی دروس حوزوی را نزد پدر خود و همچنین محمدباقر وحیدبهبهانی و شیخ یوسف بحرانی گذراند و به درجه اجتهاد نایل شد. سید بحرالعلوم از فقیه بزرگ شیعه سید حسین موسوی خوانساری فرزند سید ابوالقاسم خوانساری (میرکبیر) اجازه روایت دریافت نمود.

سید بحرالعلوم، یکی از جمله بزرگانی است که در اوج قله عرفان تاریخ تشیع قرار دارد و در این زمینه رساله‌ای مشهور در سیر و سلوک عرفانی به وی منسوب است.

در جوانی به نجف رفت و در آنجا به دلیل انجام کارهای عمومی و عام‌المنفعه از شهرت و نفوذ اجتماعی زیادی برخوردار شد. وی سپس به ایران مهاجرت کرد و چندسالی در مشهد بود و پس از آن مجدداً به عراق بازگشت. وی در سال ۱۲۱۲ قمری در نجف درگذشت و همان‌جا دفن شد.

اما اینکه چرا به او بحرالعلوم گفته‌اند، مورخین نقل کرده‌اند که سید مهدی برای شاگردی از محضر درس فیلسوف بزرگ، میرزا سید محمدمهدی اصفهانی خراسانی ملقب به شهید رابع به خراسان سفر کرد و مدت شش سال آنجا اقامت گزید، با اینکه هر دو زمانی از شاگردان وحید بهبهانی در نجف بودند. بالاترین بهره‌ها را از استاد خود گرفت و شهید رابع که از هوش سرشار شاگردش شگفت زده شده بود، روزی در اثنای درس خطاب به او گفت: انما انت بحرالعلوم (براستی تو دریای دانشی) و از آن زمان سید به بحرالعلوم مشهور شد و امروز خانواده بحرالعلوم از خانواده‌های معروف و مشهور نجف می‌باشند و چهره‌های شاخصی در علم و عمل در بین آنان وجود دارد. همچنین:

میرزای قمی: من دیدم سید بحرالعلوم همانند دریای مواج و عمیقی از دانش‌هاست سپس از او پرسیدم: ما در یک درجه‌ای از علم بودیم لذا شما در این حد نبودی و چطور شد که به این معارف دست یافتی؟ سید رو به من کرد و گفت: میرزا این از اسرار است اما من آن را به تو می‌گویم به شرطی که تا زنده هستم به کسی نگویی! علامه بحرالعلوم ادامه داد: چگونه این‌طور نباشم در حالی که آقایم حجت‌بن الحسن (ع) شبی مرا در مسجد کوفه به سینه مبارک خود چسباند![۱] پایین‌تر توضیحات بیشتر در مورد تشرف سید خدمت حضرت آمده.

از افراد شاخصی که از سوی سید، دارای اجازه شدند می‌توان به سید ابوالقاسم خوانساری (میرصغیر) (فرزند فقیه بزرگ علامه سید حسین خوانساری (درگذشته ۱۱۹۱ ق) از مشایخ روائی سید بحرالعلوم و میرزای قمی) اشاره کرد.

سید محمدباقر خوانساری صاحب روضات الجنات در این باره نوشته‌است: «برای سید همین افتخار بس که کسی قبل و بعد او به این لقب مشهور نشد.»

زبان فارسی به عنوان زبان نگارش در خاندان او که همه اهل علم بودند، و نیز انتساب وی به خاندان انصاری، می‌تواند نشانه خویشاوندی با خاندان مشهور خواجه عبدالله انصاری در هرات باشد که در گذشته‌های دور به هند رفت و در آنجا ساکن شد.[۲]

آثار[ویرایش]

بحرالعلوم دارای تالیفات ارزنده‌ای در علوم مختلفه می‌باشد که چند نمونه ذکر می‌شود:

 1. مصابیح، کتابی ارزنده در فقه (در عبادات و معاملات)؛
 2. الدره النجفیه، منظومه‌ای در فقه، مشتمل بر دو هزار بیت شعر که چندین بار تفسیر و شرح شده‌است. از جمله شروح: کتاب المواهب السنیه اثر «سید محمود طباطبایی بروجردی»
 3. مشکاه الهدایه، شاگردش مرحوم شیخ جعفر کاشف الغطا، به امر استاد بر آن شرحی نوشته‌است.
 4. الفوائد الاصولیه؛
 5. حاشیه علی طهاره شرائع المحقق الحلی؛
 6. الفوائد الرجالیه پیرامون علم شامخ رجال؛
 7. رساله فی الفرق والملل؛
 8. تحفه الکلام فی تاریخ مکه و بیت الله الحرام؛
 9. شرح باب‌الحقیقه والمجاز؛
 10. قواعد احکام الشکوک؛
 11. الدرة البهیه فی نظم بعض المسائل الاصولیه؛
 12. دیوان شعری که دارای بیش از یک هزار بیت می‌باشد.
 13. کتاب صلوه
 14. رجال
 15. اجازات
 16. فوائد اصولیه
 17. ارجوزه
 18. رساله‌ای منسوب به ایشان در سیر و سلوک
 19. دیوان اشعار[۳]

استادان سید بحرالعلوم[ویرایش]

در ایران:

شاگردان[ویرایش]

فهرست برخی از شاگردان علامه:[۵]

نزدیکان[ویرایش]

وی برادر حاج سید جواد طباطبایی بروجردی جد بزرگ سید حسین طباطبایی بروجردی و همچنین عموی پدر سید محمود طباطبایی بروجردی بوده‌است.

درگذشت[ویرایش]

سرانجام سید محمدمهدی بحرالعلوم در سال ۱۲۱۲ ق فوت نمود و بعد از تشییع و نماز خواندن میرزا محمدمهدی شهرستانی بر جنازهٔ وی در مقبرهٔ شیخ طوسی در نجف دفن گردید.

پانویس[ویرایش]

 1. "فرهنگ نیوز - سیدی که امام زمان (عج) او را به آغوش کشید". Archived from the original on 29 June 2016.
 2. دائرةالمعارف اسلامی، جلد ۱۱
 3. حزین بروجردی، حسین. تذکره حزین: دورنمایی از شهرستان بروجرد. (بی جا): مجمع متوسلین به آل محمد (ص)، 1380.
 4. علی لو، نورالدین (۱۳۷۴). سید بحرالعلوم دریای بی ساحل. سازمان تبلیغات اسلامی.
 5. کتاب گلشن ابرار، نویسنده: نورالدین علیلو
 6. محمد باقر موسوی خوانساری، روضات الجنات، ج ۷، ص ۱۴۵، انتشارات اسماعیلیان.