محمدآصف محسنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمد آصف محسنی
شناسنامه
نام کامل محمد آصف محسنی
لقب آیت‌الله العظمی
زادروز ۵ اردیبهشت ۱۳۱۴ خورشیدی (۸۴ سال)
زادگاه قندهار، افغانستان
فرزندان شیخ عبدالله محسنی، حفیظ الله،
محمدحسن، محمد جعفر
دین اسلام
مذهب جعفری
اطلاعات سیاسی
پست‌ها رئیس شورای علمای اهل تشیع افغانستان
مؤسس تلویزیون تمدن
رهبر پیشین حزب حرکت اسلامی افغانستان
استادان سید محسن حکیم
سید ابوالقاسم خوئی
آیت‌الله شیخ حسین حلی
آیت‌الله سید عبدالاعلی سبزواری

محمد آصف محسنی از مراجع تقلید شیعه و یکی از رهبران مذهبی و جهادی افغانستان است. محسنی که به نام شیخ آصف محسنی هم شهرت دارد به زبان‌های فارسی، عربی، اردو و پشتو مسلط است.

تولد و کودکی[ویرایش]

محمدآصف محسنی فرزند محمدمیرزا محسنی در ۵ اردیبهشت ۱۳۱۴ (می ۱۹۳۵) در شهر قندهار زاده شد. خانواده او از شیعیان ساکن در قندهار بودند. او تحصیلات ابتدایی را در قندهار شروع کرد و سپس در سال ۱۹۴۹ همراه با پدرش به پاکستان رفت و در شهر کویته پاکستان مرکز ایالت بلوچستان پاکستان زبان اردو را آموخت و تحصیلات خود را ادامه داد. در سال ۱۳۳۰ خ. کارمند اتاق تجارت قندهار شد اما برای فراگیری علوم دینی، این شغل را رها کرد و به تحصیل پرداخت. سپس به ولسوالی (شهرستان) جاغوری رفت و به مدت یک سال ادبیات و منطق را در آنجا فرا گرفت.

در نجف[ویرایش]

وی در سال ۱۳۳۲ خورشیدی به نجف رفت و در طول ۲٫۵ سال، دروس سطوح را به پایان رسانید. سپس به دروس خارج فقه، رجال و حدیث و اصول پرداخت و نزد آیت‌الله سید محسن حکیم و سید ابوالقاسم خوئی و حسین حلی و سید عبدالاعلی سبزواری به شاگردی پرداخت.

در دهه ۱۳۴۰ خورشیدی در افغانستان با تصویب قانون اساسی مشروطیت، دهه دموکراسی آغاز گردیده و اشکال محدودی از آزادی بیان و آزادی فعالیت سیاسی تجربه می‌شد.

او پس از ۱۲ سال تحصیل در نجف به زادگاهش قندهار بازگشت و در یک مدرسهٔ مذهبی در شهر قندهار به تدریس علوم دینی پرداخت و سپس حسینیه بزرگ قندهار و مدرسه علمیه آن شهر را بنیان نهاد. وی در سال ۱۳۵۷ خ. به حج رفت.

محسنی به دنبال کودتای کمونیستی هفت ثور افغانستان را ترک و به سوریه رفت و چند ماهی در شهر دمشق به تدریس علوم حوزوی پرداخت.

در ایران[ویرایش]

او سپس به ایران رفت و در فروردین (برج حمل) سال ۱۳۵۸ خ. با جمعی از روحانیان افغانستان مقیم حوزه علمیه قم، حزب حرکت اسلامی افغانستان را بنیان نهاد. حزب حرکت اسلامی مجموعه‌ای از گروه‌های کوچکی چون: دفاع از محراب، ملت، تشیع و قرآن و عترت و روحانیت مبارز، سازمان آزادی، ندای عدالت و… بود.[۱] این حزب با همکاری مهدی هاشمی مسئول وقت واحد نهضت‌ها تشکیل شد.

تشکیل این حزب مخالفینی نیز بین دولت مردان وقت ایران داشت از جمله محمدحسین جعفرزاده یکی از همکاران مهدی هاشمی و آیت‌الله محسنی در نامه که جز اسناد گروه مهدی هاشمی در کتاب خاطرات محمد ری‌شهری وزیر اطلاعات وقت ایران به چاپ رسیده‌است، از اینکه مهدی هاشمی به آقای شیخ آصف محسنی قدرت داده شکوه دارد و تعبیرات مثل مثل «مزدور»، «خاین»، «مکار» و «سرسپرده» را به آقای محسنی نسبت می‌دهد و از جمله می‌نویسد:

«او (شیخ آصف) در رابطه با کشورهای مرتجع منطقه و غرب و جریات اهل تسنن وابسته وهابیت وابسته به آن‌ها پشت پرده به توافق رسیده و در خط قدرتی است که در آینده حاکمیت مناطق شیعه از ناحیة آنان برای ایشان تضمین گشته و او نیز همراه و همسو بودن با آن‌ها راتضمین نموده‌است.[۲]»

با وجودی ماهیت شیعی حزب حرکت اسلامی او ارتباط خود را با گروه‌های مجاهدین سنی مستقر در پیشاور نیز حفظ کرد اگرچه برخی این اقدام او را نمی‌پسندیدند.[۳] حزب حرکت اسلامی به رهبری آیت‌الله محسنی در بُعد نظامی بیش از ۱۰۰ پایگاه نظامی در ۱۹ ولایت افغانستان ایجاد نموده و ده‌ها هزار نیروی مسلح را علیه قوای شوروی سابق سازماندهی و رهبری کرد[نیازمند منبع].

در افغانستان[ویرایش]

با سقوط رژیم دکتر نجیب الله و حاکمیت نخستین دولت مجاهدین در کابل، وی دبیر و سخنگوی شورای رهبری دولت مجاهدین بود. پس از وقوع جنگ‌های داخلی بین گروه‌های مجاهدین، او کابل را ترک کرد و چند سالی مقیم شهر اسلام‌آباد پاکستان شد.

در سال ۱۳۷۶ خ. پاکستان را ترک نمود و مقیم شهر قم در ایران شد. او در این شهر به تدریس خارج فقه، علم الرجال و علم کلام پرداخت. بعد از سقوط حکومت طالبان، به کابل بازگشت و تاکنون نیز در این شهر سکونت دارد. از مهم‌ترین اقدامات وی در کابل ساخت حوزه بزرگ علمیه خاتم النبیین، احداث دانشگاه خاتم النبیین، احداث شبکه تلویزیون تمدن، احداث شورای علمای شیعه افغانستان، احداث شورای اخوت اسلامی افغانستان و رسمیت مذهب جعفری در قانون اساسی افغانستان می‌باشد.

آثار مکتوب[ویرایش]

آصف محسنی دارای بیش از ۶۳ کتاب در امور مذهبی، سیاسی، فقه و… می‌باشد. مهم‌ترین تالیفات وی از این قرارند[۴][نیازمند منبع]:

برخی عقاید و تفکرات[ویرایش]

وی از طرفداران تقریب مذاهب اسلامی و کتابی در همین زمینه با عنوان «تقریب مذاهب از نظر تا عمل» نوشته‌است.[۵] او همچنین از تصویب قانون احوال شخصیه اهل تشیع در افغانستان که به شدت مورد انتقاد طرفداران حقوق بشر واقع شده‌بود، دفاع کرد.[۶]

آصف محسنی در کتاب «تصویری از حکومت‌اسلامی در افغانستان» سیستم حکومتی اسلامی را تشریح می‌کند. در این سیستم از رسمیت مذهب جعفری در قانون‌اساسی آینده سخن گفته شده‌است.

لویه جرگه (۱۳۸۲)

منابع[ویرایش]

  1. نشریهٔ افغانستان، چاپ اول، ۱۳۷۳، صفحهٔ ۲۲۲
  2. محمد ری‌شهری، خاطرات‌سیاسی، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، تهران، ص ۱۷۵.
  3. نبرد هزاره‌ها درکابل، ج دوم، ص ۱۴.
  4. خانه کتاب. «فهرست کتاب‌های پدیدآور: محمدآصف محسنی».
  5. تقریب مذاهب از نظر تا عمل وبگاه رسمی آصف محسنی
  6. قانون احوال شخصیه اهل تشیع وبگاه رسمی آصف محسنی