علی صافی گلپایگانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
علی صافی گلپایگانی
Alisaafi.jpg
اطلاعات شخصی
زاده
صافی گلپایگانی

دی ۱۲۹۲ خورشیدی
گلپایگان، ایران
آرامگاهآرامستان قاضی زاهد گلپایگان
اقامتگاهگلپایگان
دیناسلام

علی صافی گلپایگانی (زاده‌ی دی ۱۲۹۲ در گلپایگان – درگذشتهٔ ۱۴ دی ۱۳۸۸ در گلپایگان) از مجتهدان و مراجع تقلید معاصر شیعه بود. لطف‌الله صافی گلپایگانی (متولد ۱۲۹۷) برادر کوچک علی صافی گلپایگانی نیز از مراجع تقلید شیعه است.

تحصیلات

تحصیلات ابتدایی را نزد پدرش محمد جواد صافی گلپایگانی گذراند. در نوزده سالگی عازم قم شد و در سن بیست‌ودو سالگی به درجه اجتهاد نائل شد.

دروس سطح را نزد میرزا محمد همدانی تکمیل نمود. درس خارج را نزد سید محمد حجت و سیدحسین بروجردی به پایان برد. بروجردی چنان شیفتهٔ هوش و ذکاوت و نیروی استدلال وی در جلسات درس و مباحثه شد، که در برخی مجالس از وی یاد می‌کرد و این امر سبب شهرت او در جمع طلاب علوم دینی شد و در رده برجسته‌ترینشان شناخته گردید. وی از دوستان صمیمی شیخ ابوالفضل فصیحی خوانساری بود و با وی دوستی و مراوده دیرینه‌ای داشت.[۱]

علی صافی گلپایگانی ارشد شاگردان سیدحسین بروجردی به شمار می رفت. از لحاظ فکری مشاور امین آن مرجع کل شیعه بود و از ممتحنین سطوح عالی و دروس خارج در آن زمان بود.

وی از نزدیکان و برجسته‌ترین شاگردان سید حسین طباطبایی بروجردی و عضو هیئت استفتای او بود.[۲][۳] همچنین شاگرد سیدمحمد حجت کوه کمری، محمد همدانی، محمدتقی خوانساری بود.[۴]

مرجعیت و فعالیت‌ها

وی علاوه بر کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی و توجه عمیق به اهمیت تألیف و درس و بحث در زمینه‌های گوناگون، از حضور مؤثر در اجتماع نیز غافل نماند.[۱] اولین رساله فارسی ایشان پس از فوت سید محمد رضا گلپایگانی تحت عنوان منتخب الاحکام در اسفندماه ۱۳۷۲ منتشر شد و پس از حدود سه ماه چاپ اول رساله توضیح المسائل معظم له منتشر می‌شود.

در اطلاعیه‌ای که فرزند محمدتقی بهجت پس از درگذشت او منتشر کرد، اعلام شد که محمدتقی بهجت، او را مجتهد اعلم و اصلح می‌دانسته و به مقلدان بهجت توصیه شد که به وی رجوع کنند. وی همچنین اعلام کرد فعالیت دفتر محمدتقی بهجت با اجازه علی صافی گلپایگانی و با توجه به اینکه نظر او بر جواز بقای بر تقلید از میت است، ادامه می‌یابد.[۵] اما ایشان یک ریال از وجوهات باقی مانده از محمدتقی بهجت استفاده شخصی نکرد .

آثار

آثاری از وی به نظم و نثر فارسی و عربی به جا مانده‌است که برخی به چاپ رسیده بود. شماری از آن‌ها زیر چاپ و قسمتی به صورت دست‌نویس بود. آثار فقهی ایشان مورد عنایت علما و اساتید دروس خارج است.

بخشی از آثار چاپ‌شدهٔ او شامل موارد زیر است:[۱]

 • ذخیرة العقبی فی شرح العروة الوثقی[۶]
 • منتخب الحکام
 • مناسک حج
 • در انتظار وصال[۷]
 • رساله عملیه توضیح المسائل فارسی
 • تقریرات اصول آیت‌الله حجت به نام «المحجة فی تقریرات الحجة» در دوجلد
 • راز دل[۸]
 • الدلالة الی من له الولایة
 • المحجة فی تقریرات الحجة (۲جلد)
 • تاریخ تحول فقه شیعه
 • منتخب الاحکام
 • اصول الفقه
 • تقریرات درس آیت‌الله بروجردی (صلاة، وصیت و ...)
 • تقریرات درس آیت‌الله حجت (تیمم، بیع و ...)

اشعار

وی در حوزه شعر آیینی دارای آثار و اشعاری است از جمله کتاب های "راز دل" و "در انتظار وصال". بیژن شهرامی نویسنده و شاعر معاصر در ذکر خاطره ای از او می نویسد:در آغاز شغل معلمی خدمت او نامه ای نوشتم و درخواست نصیحت کردم.در پاسخ این دو بیتی را سرودند و فرستادند:

معلم اگر از برای خدا
کند آنچه بر عهده دارد ادا
هم او سرفراز است در نزد حق
هم او را دهد حق به نیکی جزا.

[۹]

درگذشت

وی صبح روز دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۸۸ (۱۸ محرم ۱۴۳۱) در سن ۹۶ سالگی در گلپایگان درگذشت. [۱۰][۱۱] طبق وصیتش ، پیکر وی در آرامستان قاضی زاهد گلپایگان دفن شد.

جستارهای وابسته

منابع

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ «وقتی آیت‌الله بروجردی شیفته «صافی» شد». خبرآنلاین. دریافت‌شده در ۱۸ دی ۱۳۸۸.
 2. مصاحبه با آیه الله شیخ علی صافی گلپایگانی ماهنامه حوزه، فروردین و اردیبهشت ۱۳۷۰
 3. راه‌اندازی سایت آیت‌الله علی صافی گلپایگانی[پیوند مرده] شیعه آنلاین
 4. آیت‌الله العظمی حاج شیخ علی صافی گلپایگانی «دام ظله» بایگانی‌شده در ۵ آوریل ۲۰۱۴ توسط Wayback Machine مرکز جهانی اطلاع‌رسانی آل البیت
 5. باقی ماندن در تقلید بر حضرت آیت‌الله العظمی بهجت قدس سره الشریف بایگانی‌شده در ۱۵ ژوئن ۲۰۱۰ توسط Wayback Machine علی بهجت، وب‌گاه آیت‌الله بهجت
 6. در ۳۰ جلد؛ شرح استدلالی بر العروة الوثقی اثر آیة الله سید محمدکاظم یزدی طباطبایی از مراجع معروف.
 7. مجموعه ۵۹ قصیده و غزل و مخمس به مناسبت ولادت محمد بن علی.
 8. دیوان اشعار در بیش از هزار صفحه.
 9. خاطرات،بیژن شهرامی.
 10. «وبگاه تابناک». بایگانی‌شده از اصلی در ۷ ژانویه ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۴ ژانویه ۲۰۱۰.
 11. پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌اللهعلی صافی گلپایگانی

پیوند به بیرون