مادیای سکایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مادیای سکایی یا مادیوس (به زبان سکایی: Madvan) یکی از شاهان سکایی بود.

در زمان مادها، سکاها فراوان با حکومت‌های داخلی ایران زمین می‌جنگیدند و بعضاً با آشور همپیمان می‌شدند و زمانی زیر فرمان خود مادها با آشوریان می‌جنگیدند. به دنبال حمله مجدد آشور به مادها، خشتریته برای پایان دادن به حملات آشور با ماننا و سکاها پیمان دوستی بست و عملاً با آشور وارد جنگ شد. اما در نهایت هوخشتره برای تسخیر نینوا پایتخت آشور باناکامی مواجه شد زیرا سپاهیان اسکیت به ریاست مادیا به یاری آشوریان آمده ایشان را نجات دادند. پدر او برتتوآ و مادرش دختر اسرحدون، پادشاه آشور بود. مادیا براحتی و خیلی سریع هژمونی سکاها را به ایالت‌های ماننا و اورارتو گسترش داد.

سال ۶۳۵ قبل از میلاد، با توافق با آشورها و در اتحاد با اسپارت‌ها، سکاها تحت فرمان مدهوان وارد آناتولی شدند، ترِرها را از آسیای صغیر بیرون راندند و سیمریان را شکست دادند تا دیگر تهدیدی برای آنها نباشد و بدین ترتیب بود که سکاها تسلط خود را تا آناتولی مرکزی گسترش دادند. و بدین ترتیب به همراه آلیاتس (الیات) پادشاه لیدیا و نوهٔ گیگس، اعلام پیروزی می‌کنند.

سرواترت[ویرایش]

ساریترا مادر مادیای سکایی بود. وی دختر اسرحدون شاه آشور بود، که با برتتوآ پادشاه سکاها ازدواج کرد؛ و مدهوان جانشین برتتوآ و پادشاه بعدی سکایی فرزند این دو بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]