کیشه‌سو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کیشه‌سو
Hagmatana castle.JPG
دژ مادی کیشاسو
نام کیشه‌سو
کشور  ایران
استان استان همدان
شهرستان استان همدان
اطلاعات اثر
نام محلی کارنین‌اورتا
نام‌های دیگر کیشاسا
نام‌های قدیمی کیشاسو
نوع بنا دژ، شهر، ناحیه
دیرینگی آغاز هزارهٔ یکم پ. م.
بانی اثر اتحادیه قبایل ماد
مالک اثر ایران

کیشه‌سو (Kišessu) نام یکی از ایالات آشوریان در سرزمین ماد به مرکزیت دژی به همین نام بود. ایالت کیشه‌سو در ناحیهٔ بخش بالای سفیدرود واقع بوده‌است.

این ایالت توسط سارگون دوم تأسیس شده بود. وی در لشکرکشی‌اش به سمت جنوب منّا و نواحی‌ای که نظارت منائیان بر آن ضعیف بود دژ مهم کیشه‌سو را اشغال کرد و با الحاق نواحی بیت ساگبات، بیت خیرمامی، بیت اومارگی، و دژهای خارخوبارا، کیلامباتی و آرمانگو بدان که اظهار انقیاد کرده بودند، ایالت جدید کیشه‌سو را ایجاد کرد.

نفوذ به کیشاسو[ویرایش]

تهاجم سال - ۷۴۴ پ. م. - تیگلات-پیلسر سوم به تصرّف پارسوا اکتفا نکرد به داخل سرزمین ماد نفوذ کرد. با جملات بریده‌بریده از تصرّف دهکدهٔ ارنزیاش یاد شده است و مردم این محل علیه بی‌سی‌خادیر فرمانفرمای کیشه‌سو خروج کرده بودند. بعد سخنی از فرار راماتئا فرمانفرمای آرازیاش رفته و ضمنا گفته شده است که در دهکدهٔ وی گذشته از اسبان و دام‌های شاخدار ذخایر سنگ لاجورد باختر باکتریا به چنگ مهاجمان افتاد.

حملات سارگون دوم[ویرایش]

در سال - ۷۱۶ پ. م. - سارگون دوم دژ ماننایی ایزیرتو را مقرّ خویش قرار داد و تهاجم به نقاط دورتر به طرف جنوب و نواحیی‌که نظارت فرمانفرمایان ماننایی بر آن ضعیف بود یا بالکل معدوم بود، لشکر کشید. نخست قلعهٔ مهم کیشه‌سو در میسر علیای رود قزل اوزن اشغال گشت و فرمانفرمای آن که به آشوری-بابلی بل‌شاروسور خوانده می‌شد اسیر گشت[۱]. نام قلعه را به کارنین‌اورتا یا طبق مدارک دیگر کاراوریگالی تغییر دادند و لوحی با تصویر ساگون در آنجا نصب کردند و پادگانی مستقر ساختند. بدین طریق ایالت جدید آشوری کیشه‌سو ایجاد و نواحی بیت ساگبات و بیت خیرمامی و بیت اومارگی و قلعه‌های خارخوبارا و کیلامباتی و آرمانگو که اظهار انقیاد کرده بودند جزو آن گشتند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Belsharrusur یا بلشصر (بالتازار)

پیوند به بیرون[ویرایش]