هاناسیروکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

هاناسیرو-کا
طرحی از پیشوایان قبایل ماد
اطلاعات کلی
نامهاناسیروکا
لقبپیشوای قبایل
منصبرئیس، رهبر
دورانپیش از ۸۲۰ پ.م.
کشوراتحادیه قبایل ماد
ملیتایرانی‌تبار
دودمانقوم ماد
سایر اطلاعات
درگذشت۸۲۰ پ.م.
دیرینگیهزاره یکم پ.م.

هاناسیروکا (Hanasiruka) از پیشوایان متقدم قبایل ماد، پیش از پادشاهی ماد. وی در سال ۸۲۰ (پیش از میلاد) در پیکاری نابرابر با لشکریان شامشی‌آداد پنجم پادشاه آشور متحمل شکست سپس اسیر و کشته شد..

فرجام لشکرکشی سال ۸۲۰[ویرایش]

آشوریان در سال ۸۱۹ پ. م. پنداشتند وضع‌شان در پیرامون دریاچه اورمیه به قدر کفاف استوار است در سال بعد لشکرکشی پردامنه‌ای علیه سرزمین ماد به عمل آوردند. لشکر شامشی‌آداد از کوه کولار گذشته هدایای تقدیمی پادشاه خوبوشکیه و قبایل مننا و ساکنان پارسوآ را اخذ و سرزمین میسیان به حمله تصرف کرده آنگاه به کوهستان گیزیلبوندا روی آوردند پس از آنکه همه نقط مسکونی آنجا را با خاک یکسان کردند از طریق مشرق رود قزل اوزن وارد سرزمین ماد شدند.

مادی‌ها تحت رهبری واحد پیشوای اتحادیه قبایل قرار داشتند و این شخص هاناسیرو-کا نام داشت[۱] و مقر وی قلعه ساگ بیتو بود[۲]. هاناسیروکا خواست در کوههای پر برف البرز پنهان شود ولی شامشی‌آداد مادی‌ها را مجبور به پیکار کرد. به روایت لوح آشوری متجاوزان تلفات فراوان به مادی‌ها وارد آوردند، ۲۳۰۰ کشته و ۱۲۰۰ نقطه مسکونی و از آنجمله دژ ساگ‌بیتو را ویران ساختند و ۱۴۰ سوار به اسیری گرفتند. ولی پایداری مادی‌ها درهم شکسته نشد و مون سو آرتا فرمانفری آرازیاش راه را برایشان بست ولی به این دسته از مادی‌ها ضربه سختی وارد آمد. به موجب لوح نبشته ۱۰۷۰ تن کشته و عده کثیری را آشوریان به بردگی بردند و تعدادی دام برسم هدیه اخذ کردند.

پانویس[ویرایش]

  1. KB, I ص ۱۸۰ و بعد، سطر III, ۲۶ و بعد ARAB, I ۷۲۰ و بعد
  2. یا همان بیت ساگبات که محتملا در دره ابهرچای یا جنوبیتر در ناحیه کوهستانی خرقان در جنوب و جنوب‌غربی قزوین قرار داشت

منابع[ویرایش]

  • دیاکونوف، ایگور میخائیلوویچ (۱۳۸۶). تاریخ ماد. ترجمهٔ کریم کشاورز. تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۴۴۵-۱۰۶-۵.

پیوند به بیرون[ویرایش]