گوتیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

واژه گوتی یا کوتی فقط در هزاره سوم و دوم قبل از میلاد معنی و مفهوم داشته‌است و به یک گروه قومی معین اطلاق می‌شد.[۱]

زبان گوتی[ویرایش]

بنابر تحقیقات ایگور میخایلوویچ دیاکونوف در[۲] کتاب تاریخ ماد زبان گوتی به همراه زبان لولوبی (قوم) و زبان کاسیان و زبان مانبی در زمره زبانهایی با ریشه کاسپی قرار می گیرند. در صفحه ۶۲ تاریخ ماد اثر پروفسور ایگور میخایلوویچ دیاکونوف آمده زبان اوستا را ابتدا از اصطلاح مبهم و نا معلوم تورانیان و ترکان در تاریخ ایران باستان استفاده کردند ولی بعد آن را به اصطلاح اسکیت تغییر دادند[۳] ولی زبان اسکیت هم هند و اروپایی است. با این حال زبان کاسپی از زبان های عیر هندواروپاییان است و از زبانهای باستانی این به آن معنی است که زبان گوتی مستقل است .

گوتی[ویرایش]

بعدها ممکن است این اصطلاح به اقوام گوناگونی که در شمال و شرق بابل زندگی می‌کردند اطلاق می‌شده و واحد ارضی معین و ملموسی را می رسانیده‌است. آنان در سرزمین بین‌النهرین یا مزوپوتامیا زیست می کردند.گوتیان در محلی شرقی تر از لولوبیان زندگی می‌کردند. گوتیان باستان در زمره اجداد کردها بحساب می‌آیند[۴]

در هزاره اول قبل از میلاد، همه اورارتوییان و مردم ماننا و ماد را گوتی می‌نامیدند. فقط گاهی در کتیبه‌های سارگن دوم، مادهای کاسپی زبان از گوتیان مشخص و ممتاز گشته‌اند. توده اصلی ماد گوتیان بودند طبق نظریه دیاکونوف .گوتیان در قرن بیست و سوم قبل از میلاد و زمان سلطنت (نارام سوئن) پادشاه اکد، در صحنه تاریخ پدید می‌آیند. طبق روایات بعدی اکدی، (نارام سوئن) ظاهراً در اواخر سلطنت خویش ناگزیر با گوتیان جنگید و در ضمن پیکار با ایشان از پای درآمد. مسلماً گوتیان در آن زمان سطح تکامل نیروهای تولیدی شان نسبتاً پست بود و ظاهراً در دوره ای می زیستند که دوره آغاز کشاورزی با آنان بود و معلوم نیست که مع‌هذا چگونه توانستند لشکریانی را که به ظن اقوی از آن مقتدرترین دولت آن زمان بودند، تارومار کنند؟ در این پدیده چیزی که شگفتی برانگیزد وجود ندارد، زیرا با وجود این که ناحیه میاندورود به سبب حاصلخیزی فوق‌العاده خاک خویش در طریق تکامل جامعه طبقاتی گام‌های سریع برداشته بود، با این حال هنوز دوره اولیه مفرغ را می‌گذراند و لشکریان اکد که اکثراً از داوطلبان بوده سلاح شان بسیار بدوی بود (کلاهخود مسین، کمان و تبرزین و بس). چنین اسلحه‌ای بر سلاح‌های گوتیان چندان امتیازی نداشت.

منابع[ویرایش]

  1. فریده غلامرضایی. «با قوم گوتی آشنا شوید». پایگاه خبری گلونی.
  2. زبانهای دارای ریشه کاسپی.
  3. تاریخ ماد دیاکونوف.
  4. «Encyclopedia of the Peoples of Africa and the Middle East».
  • تاریخ ماد، دیاکونوف، ترجمه کریم کشاورز، انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۸۰، ص۱۰۷–۱۰۳

پیوند به بیرون[ویرایش]

تاریخ ماد اثر ایگور میخائیلوویچ دیاکونوف