خون سیاوشان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

خون سیاوشان
یک درخت خون سیاوشان در فلات دیخسم
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): تک‌لپه‌ای‌ها
راسته: مارچوبه‌سانان
تیره: مارچوبگان
زیرخانواده: کوله‌خاسیان
سرده: درخت اژدها
گونه: خون سیاوشان
نام دوبخشی
Dracaena cinnabari
Balf.f.

درخت خون سیاوشان[۲] (نام علمی: Dracaena cinnabari) و (به عربی: «دم العنقاء» یا «دم الأخوين») که با نام درخت خون اژدها هم شناخته می‌شود درختی است بومی جزایر سقطری یمن. این نام را به خاطر شیره سرخ‌رنگی که از آن می‌تراود به آن داده‌اند. نام‌های دیگر قدیی آن شیان و شیانه است.

این درخت قطره‌های باران را از راه تنه‌های ریشه‌مانند هوایی خود به سوی ساقه اصلی هدایت می‌کند و با شکل چتر مانند خود از تبخیر سریع در پیرامون ریشه‌ها خود جلوگیری می‌کند. درخت خون اژدها در ماه فوریه گل می‌دهد و تا شکفتن کامل گل آن پنج ماه به‌درازا می‌کشد.

شمار و کیفیت این درخت‌ها امروزه همواره رو به کاهش است.

در فرهنگ فارسی معین[ویرایش]

صمغ سقطری. خون سیاوشان، و عامهٔ اندلس نام شیان را به حی العالم کبیر دهند. دم التنین. دم الثعبان. ایدع. درختی است از تیرهٔ سوسنی‌ها که مخصوص نواحی زنگبار و بمبئی و دیگر نواحی گرم هندوستان و هندوچین است. از این درخت صمغ قرمزرنگ به دست می‌آورند که دارای اثر قابض و مقوی است و جهت تهیهٔ خمیردندان‌های طبی و مشمع طبی و رنگ کردن ورنی‌ها بکار می‌رود. صمغ قرمز این درخت را خون سیاوشان نیز خوانند و آنرا بنام درخت خون سیاوشان نیز نامند. دراسنا. شیانه. شیان مغربی. خونشاوشان. خون سیاوش مغربی. دم الاخوین. دم الثعبان. قاظر.

منابع[ویرایش]

  1. Miller, A. (2004). "Dracaena cinnabari". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2009.2. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 5 November 2009.
  2. مدخل دم الاخوین در لغتنامه دهخدا