رضا ملک‌زاده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رضا ملک‌زاده
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
دوره مسئولیت
۱۴ اسفند ۱۳۶۹ – ۲۵ مرداد ۱۳۷۲
سرپرست: ۲۴ دی – ۱۴ اسفند ۱۳۶۹
رئیس‌جمهوراکبر هاشمی رفسنجانی
پس ازایرج فاضل
پیش ازسید علیرضا مرندی
اطلاعات شخصی
زاده۲۵ دی ۱۳۳۰ (۷۲ ساله)
بالاده، استان فارس، ایران[۱]
ملیتایرانی
حزب سیاسیحزب کارگزاران سازندگی ایران[۲]
فرزندان۳ دختر و ۱ پسر
محل تحصیلدانشکده پزشکی شیراز
هیئت دولتدولت پنجم
جایزه‌هاچهره ماندگار (۱۳۸۲)
پیشینه علمی
شاخه(ها)پزشکی گوارش
محل کاردانشکده پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی تهران
فرهنگستان علوم پزشکی

رضا ملک‌زاده (زاده ۲۵ دی ماه ۱۳۳۰ در بالاده کازرون [۳][۴]) پزشک ایرانی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی است.[۵] وی همچنین سابقه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی و تدریس در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و شیراز را دارا می‌باشد. وی همچنین برنده مدال آژانس بین‌المللی سرطان به دلیل تحقیقات در زمینه سرطانهای دستگاه گوارش و اثبات سرطانزایی تریاک می‌باشد.[۴] همچنین، ملک‌زاده رتبه اول محقق گروه علوم بالینی و داخلی دوره ۱۴ جشنواره رازی را به دست آورده‌است و نیز برگزیده جایزه علمی علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان (۱۳۹۰) است.[۶]

به پاس خدمات ارزشمند ایشان مراسم تکریمی به همت بنیاد نخبگان استان فارس و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سایر مراکز دانشگاهی و دستگاه های اجرایی در سال ۱۳۹۸ با حضور جمعی از مسئولان، اساتید دانشگاه، دانشجویان و مستعدین برتر برای ایشان برگزار شد.

او معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بود که در پی سخنرانی وزیر بهداشت در آبان ۱۳۹۹ و انتقاد از ملک‌زاده استعفا داد.[۷][۸][۹][۱۰]

در فروردین ۱۴۰۳ وزارت بهداشت با بازنشستگی وی موافقت نکرده است.

تحصیلات[ویرایش]

او دارای مدرک دکترای طب عمومی، متخصص داخلی (بورد)، فوق تخصص گوارش و کبد می‌باشد.[۱۱][۱۲]

مسئولیت‌ها[ویرایش]

نظریه در رابطه با کرونا[ویرایش]

وی درباره خاموشی اپیدمی کرونا معتقد بود به لحاظ علمی، ویروس یک بیماری پاندمیک، در هر جامعه، به دو روش خاموش میشود. ابتلای 70 یا 80 درصد هر جامعه به ویروس یا واکسیناسیون همگانی. از آن جا که راه حل اول غیراخلاقی و انجام آن غیر ممکن است، باید هر چه سریعتر به فکر واکسیناسیون گسترده بود. او انتساب "دفاع از ایمنی گله ای" را تهمت آشکار به خود خواند و در رد این تهمت، توضیحات مستند مفصلی منتشر کرد: https://hamshahrionline.ir/x6Qr7

تدروس آدهانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، گفت: «هرگز در طول تاریخ پزشکی از این استراتژی در برابر بیماری استفاده نشده‌است… گردش بدون کنترل کووید-۱۹ بین مردم باعث ابتلاها، رنج و مرگ غیرضروری می‌شود. ما تازه در حال درک عوارض طولانی‌مدت ابتلا به کووید۱۹ هستیم. اجازه دادن به گردش آزاد یک ویروس خطرناک که به‌طور کامل از آن درک نداریم، غیراخلاقی است. این یک گزینه نیست.»[۱۴]او بعد از استعفای خود، در تاریخ ۴ آذر ۹۹[۱۵] در توضیحاتی که در پاسخ به سؤالات مطرح‌شده از سوی بسیج دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارائه کرد «توصیه به ایمنی دسته جمعی» یا همان توصیه به ایمنی گله ای را یک تهمت آشکار خواند.[۱۶]

استعفاء از معاونت تحقیقات وزارت بهداشت[ویرایش]

رضا ملک‌زاده در اعتراض به وزیر بهداشت ،سعید نمکی، در طی نامه ای از سمت خود استعفا کرد. او در این نامه خود دلیل استعفای خود را را مدیریت نادرست بحران کرونا و نیز اظهارات انتقاد آمیز شخص وزیر نسبت به وضعیت تحقیقات سلامت عنوان کرد. او در این نامه وزیر بهداشت را به دلیل «بی‌توجهی» به توصیه متخصصان و همچنین «مدیریت بسیار غلط» در آمار بالای مرگ و میر کرونا در ایران مقصر دانست. او سخنان وزیر بهداشت در رابطه با واکسن کرونا را «غیرعلمی و ناشی از شتابزدگی» خواند. او در این نامه خطاب به سعید نمکی گفت: «پیش از معرکه ساخت واکسن و درس مدیریت بحران کرونا به جهان، به عنوان وزیر بهداشت گزارش دهید که کدام اجتماعات بزرگ ذیل نظر کدام دستگاه‌ها از اجرای کامل مقررات بهداشتی سرپیچی کرده‌اند؟» او در این نامه انتقاداتی را هم متوجه «توصیه به استفاده از داروهای گیاهی در درمان کرونا» کرد و این اظهارات را عوام فریبی خواند.[۱۰][۱۷][۱۸][۱۹][۲۰]

با این حال این استعفا از سوی تعدادی از رسانه‌ها نوعی فرار رو به جلو برای فرار از مسئولیت تعبیر شد،[۲۱] پیش از این نمکی در سخنرانی از تحقیقات پزشکی انتقاد کرده بود و گفته بود: «در تمام دنیا منابع را در بخش تحقیقاتی صرف می‌کنند که نتیجه آن، راهکاری برای گشودن گره‌ای از نظام ارائه خدمت باشد. نظام تحقیقاتی دانشگاهی کشور در این راستا چه کرده‌است؟ کدام مقاله را به وزیر وقت داده که اگر این کار را انجام دهی، نظام ارائه خدمت به سمت و سوی بهتری می‌رود؟»[۲۲] نمکی در سخنرانی خود با انتقاد از ملک‌زاده او را متهم به «پیش‌بینی‌های غلط دربارهٔ کرونا» کرد.[۱۷]او در ادامه سخنرانی خود بیان کرد که از ابتدای شیوع کرونا «۱۰ مدل اپیدمیولوژیک» به وزرات بهداشت ارائه شده که «هیچ‌کدام صحیح نبوده و برای هیچ اقدامی مناسب نبوده.»[۱۷]همچنین نمکی ادعا کرد که در ابتدای شیوع کرونا نامه ای به ملک‌زاده نوشته‌است که توسط ملک‌زاده پاسخ داده نشده‌است.[۱۷]

پس از استعفای ملک‌زاده پژمان‌فر، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، نوشت که ۴۰ شکایت از او در کمیسیون وجود دارد که پس از استعفا نیز رسیدگی ادامه پیدا می‌کند.[۲۳][۲۴]وزیر بهداشت هم فرید نجفی را جایگزین وی کرد و از او خواست تا «تراوشات غیرعالمانه تیم قبلی تکرار نشود.»[۲۵][۲۶]

پس از استعفای ملک‌زاده از سمت معاون وزیر بهداشت، رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران ملک‌زاده را متهم به دادن اطلاعات به بیگانه و مخالفت با خواست علی خامنه‌ای کردند.[۲۷]خبرگزاری‌های وابسته به سپاه پاسداران ملک‌زاده را متهم کردند که در جریان مشارکت در یک تحقیق بین‌المللی اطلاعات حیاتی را در اختیار کشورهای متخاصم قرار داده‌است.[۲۸]

منابع[ویرایش]

 1. «گفتگوی خبرنامه شماره 18: دکتر رضا ملکزاده، معاون پژوهشی فرهنگستان علوم پزشکی». مؤسسه فرزان. ۲۸ خرداد ۱۳۹۲.
 2. «تغییر در ترکیب شورای مرکزی حزب کارگزاران». ایران. سال بیستم (۵۶۴۸): ۲۳. ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ – به واسطهٔ مگ‌ایران.
 3. http://www.farzaninstitute.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1176
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ «نا گفته‌های معاون وزیر بهداشت دربارهٔ کرونا». آنا. ۲۳ اسفند ۱۳۹۸.
 5. «وبگاه فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران - تاریخ بازدید ۱۳۹۲/۷/۷». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۳.
 6. «برگزیدگان دوره۱۴ جشنواره رازی». همشهری آنلاین.
 7. https://www.alef.ir/news/3990829075.html
 8. «چگونه ۳۵ میلیون ایرانی کرونا گرفتند؟ | بهبودیافتگان ایمن شده‌اند | ایرانی‌ها موش آزمایشگاهی کرونا شده‌اند؟». همشهری آنلاین. ۲۰۲۰-۱۰-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱.
 9. «جوابیه تند معاون مستعفی وزیر بهداشت به نمکی | واقعیات فعلی کرونا همان هشدارهایی‌است که جدی نگرفتید». همشهری آنلاین. ۲۰۲۰-۱۱-۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ «معاون وزارت بهداشت در نامه استعفا خطاب به نمکی: مدیریت غلط شما سبب تلفات انسانی بسیار شده‌است». ایران اینترنشنال. ۲۰۲۰-۱۱-۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱.
 11. ۱۱٫۰ ۱۱٫۱ ۱۱٫۲ ۱۱٫۳ ۱۱٫۴ ۱۱٫۵ ۱۱٫۶ «اعضای سابق شورای عالی اتقلاب فرهنگی (دکتر ملک‌زاده)». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ ژوئن ۲۰۰۹.
 12. «دکتر رضا ملک‌زاده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ مه ۲۰۱۲.
 13. «رئیس و دبیر هیئت اجرایی جشنواره منصوب شدند». ایسنا.
 14. «واکنش تند WHO به تلاش برای دستیابی به ایمنی گله‌ای». مشرق نیوز. ۲۰۲۰-۱۰-۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱.
 15. «پاسخ ملک‌زاده به انتقادها: در حضور روحانی با ایمنی گله‌ای مخالفت کردم- اخبار پزشکی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnim». خبرگزاری تسنیم - Tasnim. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۶.
 16. «پاسخ معاون مستعفی وزیر بهداشت به برخی از انتقادات». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۶.
 17. ۱۷٫۰ ۱۷٫۱ ۱۷٫۲ ۱۷٫۳ «کرونا در ایران؛ رضا ملک‌زاده، معاون وزارت بهداشت در اعتراض به وزیر استعفا کرد». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱.
 18. «معاون وزارت بهداشت ایران در اعتراض به رویکرد غلط در مدیریت کرونا استعفا داد». euronews. ۲۰۲۰-۱۱-۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱.
 19. Welle (www.dw.com)، Deutsche. «استعفای معاون وزارت بهداشت در اعتراض به مدیریت بحران کرونا | DW | 20.11.2020». DW.COM. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱.
 20. «استعفای معاون وزیر بهداشت ایران در اعتراض به «مدیریت غلط» بحران کرونا». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱.
 21. «فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توییتری». مشرق نیوز. ۲۰۲۰-۱۱-۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱.
 22. «کدام وزیری با چنین یافته‌هایی می‌تواند بخش سلامت را اداره کند؟». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۲۰-۱۱-۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱.
 23. https://www.alef.ir/news/3990901084.html
 24. www.tabnak.ir https://www.tabnak.ir/fa/news/1016443/توئیت-پژمانفر-درباره-شکایت-از-ملک-زاده-به-مجلس. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 25. www.alef.ir https://www.alef.ir/news/3990901081.html. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 26. ««فرید نجفی» سرپرست معاونت تحقیقات وزارت بهداشت شد/ تأکید نمکی بر پایان روند قبلی تحقیقات در حوزه سلامت- اخبار پزشکی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnim». خبرگزاری تسنیم - Tasnim. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱.
 27. «رسانه‌های نزدیک به سپاه معاون مستعفی وزارت بهداشت را به دادن اطلاعات به بیگانگان و مخالفت با خواست خامنه‌ای متهم کردند». ایران اینترنشنال. ۲۰۲۰-۱۱-۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۱.
 28. «بحران کرونا؛ معاون مستعفی وزارت بهداشت به دادن اطلاعات به کشورهای متخاصم و تخلفات دارویی متهم شد». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۲۶.

پیوند به بیرون[ویرایش]

سِمَت‌های علمی
پیشین:
محمدرضا فرتوک‌زاده
رئیس دانشگاه شیراز
۱۳۶۶–۱۳۶۳
پسین:
عبدالحمید ریاضی
عنوان جدید رئیس پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد
۱۴۰۰–۱۳۷۷
پسین:
علیرضا دلاوری
پیشین:
اسماعیل یزدی
معاون پژوهشی فرهنگستان علوم پزشکی
۱۳۸۸–۱۳۸۴
پسین:
فریدون عزیزی
پیشین:
علی نوبخت حقیقی
دبیر فرهنگستان علوم پزشکی
۱۳۹۰–۱۳۸۸
پسین:
سید محمدرضا کلانتر معتمدی
پیشین:
سید حسین میرمجلسی
رئیس انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران
اکنون–۱۳۹۰
در حال تصدی
مناصب سیاسی
پیشین:
فریدون نوحی
معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
۱۳۶۹–۱۳۶۸
پسین:
محمدرضا فرتوک‌زاده
پیشین:
ایرج فاضل
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
۱۳۷۲–۱۳۶۹
پسین:
سید علیرضا مرندی
پیشین:
مصطفی قانعی
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
۱۳۹۹–۱۳۹۲
پسین:
فرید نجفی