سید حسین میرشمسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سید حسین میرشمسی (زادهٔ ۱۲۹۳ در اصفهان - درگذشتهٔ ۲۳ آذر ۱۳۸۷ در تهران) از چهره‌های ماندگار، و دانشمندان معاصر ایران بود. او را «پدر واکسن ایران» می‌دانند.[۱] دکتر میرشمسی به دلیل تلاش برای تولید واکسن‌های دامی، واکسن و سرم دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، و همچنین تولید واکسن برای بیماری‌های ویروسی سرخک، فلج اطفال، سرخجه، و اوریون و انتقال دانش فنی ساخت این واکسن‌ها به ایران، پدر واکسن این کشور خوانده می‌شود.تیم تحقیقاتی دکتر میرشمسی در این راه دکتر جواد رضوی و دکتر عباس شفیعی بودند [۲] او بنیانگذار تولید واکسن‌های انسانی در مؤسسه تحقیقات و سرم‌سازی رازی بود.[۳] از او بعنوان افتخار دامپزشکان ایران یاد می شود. دکتر میرشمسی همزمان عضو پیوسته فرهنگستان علوم و عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی بود. وی به عنوان اولین برگزیده فرهنگستان علوم در مراسم بزرگداشت مشترک فرهنگستان ها تجلیل شد.

او دیپلم خود را در سال ۱۳۱۴ دریافت کرد و تحصیلات آکادمیک خود را در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران شروع کرد. او در سال ۱۳۲۰ توانست دکتری خود را دریافت کند. او به مدت ۹ سال در مؤسسه سرم و واکسن سازی رازی در حصارک مشغول به کار بود و در پی آن جهت گرفتن تخصص به کشور فرانسه رفت.

در مدت‌ها در دانشگاه‌های کشورهای مختلف به تحقیق پرداخت. او در سال ۱۳۷۴ توانست لوح تقدیر و نشان درجه اول پژوهشی را دریافت کند. او هفت سال نیز به عنوان استاد مدعو در دانشکده پزشکی، دامپزشکی و کشاورزی دانشگاه تهران تدریس کرد. دکتر حسین میرشمسی در ۲۳ آذر ۱۳۸۷ در ۹۴ سالگی درگذشت.[۴]

پانویس و منابع[ویرایش]

  1. «پدر واکسن ایران در گذشت». وب‌گاه همشهری‌آنلاین. ۲۴ آذر ۱۳۸۷. دریافت‌شده در ۱۳ آذر ۱۳۸۷.[پیوند مرده]
  2. «'پدر واکسن ایران' در گذشت». بی‌بی‌سی فارسی. دریافت‌شده در ۲۳ آذر ۱۳۸۷.
  3. «"پدر واکسن ایران" در گذشت». ایرنا (کد خبر: ۲۶۲۱۶۷ مورخ ۲۳ آذر ۱۳۸۷). دریافت‌شده در ۲۳ آذر ۱۳۸۷.[پیوند مرده]
  4. «زندگینامه: حسین میرشمسی (۱۲۹۳–۱۳۸۷)». وب‌گاه همشهری‌آنلاین. ۲۴ آذر ۱۳۸۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ دسامبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱۳ آذر ۱۳۸۷.