سید حسین میرشمسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سید حسین میرشمسی
زادهٔ۱۲۹۳

اصفهان
درگذشت۲۳ آذر ۱۳۸۷

تهران
محل زندگیکرج
ملیتایرانی
شناخته‌شده برایپدر واکسن ایران
جایزه(ها)عضویت فرهنگستان علوم پزشکی
پیشینه علمی
شاخه(ها)استاد ویروس‌شناسی
محل کارموسسه رازی

زنده‌یاد دکتر میرشمسی چهره‌ای ماندگار و «پدر واکسن ایران» بود.[۱]

زندگی علمی[ویرایش]

سید حسین میرشمسی دیپلم خود را در سال ۱۳۱۴ دریافت کرد و تحصیلات آکادمیک خود را در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران شروع کرد. او در سال ۱۳۲۰ توانست دکتری خود را دریافت کند. او به مدت ۹ سال در موسسه رازی در کرج مشغول به کار بود و در پی آن جهت گرفتن تخصص به کشور فرانسه رفت.

وی مدت‌ها در دانشگاه‌های کشورهای مختلف به تحقیق پرداخت. او در سال ۱۳۷۴ توانست لوح تقدیر و نشان درجه اول پژوهشی را دریافت کند. او هفت سال نیز به عنوان استاد مدعو در دانشکده پزشکی، دامپزشکی و کشاورزی دانشگاه تهران تدریس کرد. دکتر حسین میرشمسی در ۲۳ آذر ۱۳۸۷ در ۹۴ سالگی درگذشت.[۲]

افتخارات[ویرایش]

دکتر میرشمسی به دلیل تلاش برای تولید واکسن‌های دامی، واکسن و سرم دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، و همچنین تولید واکسن برای بیماری‌های ویروسی سرخک، فلج اطفال، سرخجه و اوریون و انتقال دانش فنی ساخت این واکسن‌ها به ایران، پدر واکسن این کشور خوانده می‌شود. تیم تحقیقاتی دکتر میرشمسی در این راه دکتر جواد رضوی و دکتر عباس شفیعی بودند[۳] او بنیانگذار تولید واکسن‌های انسانی در مؤسسه تحقیقات و سرم‌سازی رازی بود.[۴] از او بعنوان افتخار دامپزشکان ایران یاد می‌شود. دکتر میرشمسی همزمان عضو پیوسته فرهنگستان علوم و عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی بود. وی به عنوان اولین برگزیده فرهنگستان علوم در مراسم بزرگداشت مشترک فرهنگستان‌ها تجلیل شد.


پانویس و منابع[ویرایش]

  1. «پدر واکسن ایران در گذشت». وبگاه همشهری‌آنلاین. ۲۴ آذر ۱۳۸۷. دریافت‌شده در ۱۳ آذر ۱۳۸۷.[پیوند مرده]
  2. «زندگینامه: حسین میرشمسی (۱۲۹۳–۱۳۸۷)». وبگاه همشهری‌آنلاین. ۲۴ آذر ۱۳۸۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ دسامبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱۳ آذر ۱۳۸۷.
  3. «'پدر واکسن ایران' در گذشت». بی‌بی‌سی فارسی. دریافت‌شده در ۲۳ آذر ۱۳۸۷.
  4. «"پدر واکسن ایران" در گذشت». ایرنا (کد خبر: ۲۶۲۱۶۷ مورخ ۲۳ آذر ۱۳۸۷). دریافت‌شده در ۲۳ آذر ۱۳۸۷.[پیوند مرده]