پرویز جبه‌دار مارالانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پرویز جبه‌ دار مارالانی
زادروز۱۳۲۰
تبریز، ایران
ملیتپرچم ایران ایرانی
پیشهاستاددانشگاه تهران
نهاددانشکده فنی دانشگاه تهران

پرویز جبه‌ دار مارالانی متولد سال ۱۳۲۰ در تبریز به عنوان یکی از چهره‌های شاخص مهندسی برق- گرایش کنترل در ایران شناخته می‌شود. وی تحصیلات کارشناسی خود را در سال۱۳۴۲ در دانشکده فنی دانشگاه تهران با کسب رتبه اول در رشته الکترومکانیک به پایان رساند. پس از آن با کسب بورس تحصیلی، تحصیلات خود را در دانشگاه کالیفرنیا-برکلی تا مقطع دکترا ادامه داد. سپس در آزمایشگاه‌های بل زیر نظر اساتید بنام خود پروفسور مهدی دهقان تنها و جواد دهقانپور مشغول به کار شد که پس از مدتی ترجیح داد به ایران برگردد و به عنوان استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران به کار مشغول شود.

پرویز جبه‌دار چندین کتاب در زمینه مهندسی برق ترجمه و تألیف کرده‌است که از اکثر آن‌ها (به خصوص کتاب مدارهای الکتریکی، دو جلد) در دانشکده‌های مهندسی برق ایران به عنوان مرجع استفاده می‌شود. همچنین دو عدد از این کتب («روش‌های کامپیوتری طرح و تحلیل مدار» و «سیستم‌های کنترل نوین» در سال‌ها ۱۳۶۷ و ۱۳۷۰ به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی معرفی گشته‌است.[۱]

وی به عنوان استاد ممتاز و نمونه دانشگاه تهران و به عنوان اولین چهره ماندگار در رشته مهندسی برق نیز انتخاب شده‌است.[۲]

او عضو فرهنگستان علوم ایران، شورای انتشارات دانشگاه تهران، هیأت مدیره انجمن مهندسان برق و الکترونیک ایران، کمیته مهندسی برق شورایعالی برنامه‌ریزی و سرپرست کمیته علمی رشته مهندسی برق، المپیاد علمی دانشجویی و...نیز بوده‌است.

تالیفات[ویرایش]

  • ترجمه: نظریه اساسی مدارها و شبکه‌ها۱و۲ - نویسنده: چارلز دسور - ارنست کوه
  • ترجمه :الکترومغناطیس میدان‌ها و امواج-نویسنده: چنگ
  • ترجمه:سیگنال‌ها وسیستم‌ها -نویسنده:آلن وی اپنهایم
  • مدار الکتریکی (ویژه آمادگی در کنکور ارشد برق) سوالات چهار گزینه‌ای طبقه‌بندی شده-انتشارات: مؤسسه آموزشی نصیر

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]