ارسلان قهرمانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ارسلان قهرمانی
زادهٔ۱۳۱۸
محل زندگیشیراز
ملیتایرانی
پیشهاستاد دانشگاه
وبگاه

ارسلان قهرمانی استاد دانشگاه شیراز و از برگزیدگان همایش چهره‌های ماندگار است.[۱][۲]

زندگی[ویرایش]

متولد ۱۳۱۸ است که در هفتمین همایش چهره‌های ماندگار، روز ۱۹ آبان ماه ۱۳۸۷ در رشته مهندسی عمران گرایش ژئوتکنیک به عنوان چهره‌ی ماندگار علمی کشور برگزیده شد.[۳] وی استاد دانشگاه شیراز است.

فعالیت‌ها[ویرایش]

پروفسور ارسلان قهرمانی یکی از نخستین چهره‌های مهندسی ژئوتکنیک و ژئومکانیک ایران است که به عنوان پدر مکانیک خاک و ژئومکانیک ایران شناخته می‌شود. او مدرک لیسانس خود را از دانشگاه امریکایی بیروت و مدارک فوق‌لیسانس و دکترای خود را از دانشگاه پرینستون آمریکا دریافت نموده است. دکتر قهرمانی خدمات ارزنده‌ای را به کشور ایران مبذول داشته‌است که از جمله آن می‌توان به مشارکت در طراحی بسیاری از سدها و سازه‌های آبی کشور و طراحی فونداسیون برج میلاد تهران اشاره نمود. پروفسور ارسلان قهرمانی بنیانگذار نخستین آزمایشگاه مکانیک خاک کشور است ایشان برای نخستین بار مقاطع تحصیلات تکمیلی در گرایش مهندسی ژئوتکنیک را در دهه‌ی ۱۳۵۰ شمسی در دانشگاه شیراز راه‌اندازی نمودند و اولین دانش‌آموخته‌ی دکترای این رشته را تقدیم جامعه‌ی علمی جهانی کردند. همچنین دانشجویان سابق او که موفق به گذراندن دوره دکترای خود به راهنمایی پروفسور ارسلان قهرمانی بوده‌ اند، در بسیاری دانشگاه‌های ایران و جهان مشغول به امور آموزش و پژوهش هستند. زمینه‌های تخصصی اصلی پروفسور ارسلان قهرمانی مکانیک خاک، مکانیک سنگ، آنالیز حدی و ژئوتکنیک لرزه‌ای است. مقالات متعدد دکتر قهرمانی در زمینهٔ خطوط تغییرطول صفر یا Zero Extension Line در سال‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۰ روش ZEL را به عنوان یک روش مستقل در تحلیل بسیاری مسایل پایداری در مکانیک خاک شناسانده است.[۴][۵][۶][۷][۸][۹][۱۰][۱۱]

شایان ذکر است که پروفسور ارسلان قهرمانی به عنوان یک چهره شاخص علمی، دارای محبوبیت بسیاری در بین همکاران و دانشجویان خود در دانشگاه شیراز است و همیشه به عنوان یک مرجع علمی و اخلاقی از او یاد می‌شود.

منابع[ویرایش]

 1. «برندگان همایش چهره‌های ماندگار در سایت چهره‌های ماندگار، بازدید ۱۳۹۶». بایگانی‌شده از اصلی در ۷ اکتبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۷ اکتبر ۲۰۱۷.
 2. «درباره ارسلان قهرمانی در سایت دانشگاه شیراز، بازدید ۱۳۹۶». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۷ اكتبر ۲۰۱۷. تاریخ وارد شده در |بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
 3. اسامی برگزیدگان همایش چهره‌های ماندگار - Tabnak.IR | تابناک
 4. «ASCE Journal of Geotechnical Engineering, 1974». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۴.
 5. «ASCE Journal of Geotechnical Engineering, 1979». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۴.
 6. «ASCE Journal of Geotechnical Engineering, 1980». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۴.
 7. ASCE Journal of the Geotechnical and Geoenvironmental Engineering, 2006 [۱]
 8. Soils and Foundations, The Japanese Geotechnical Society, 1972,1973
 9. Iranian Journal of Science and Technology, 1997
 10. KSCE Journal of Civil Engineering, 2010
 11. KSCE Journal of Civil Engineering, 2012

پیوند به بیرون[ویرایش]