صادق آیینه‌وند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صادق آیینه‌وند
زادهٔ۱۳۳۰
روستای قلعه امیر، تویسرکان، ایران
درگذشت۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ (۶۳ سال)
تهران، ایران
مدفنقطعه نام آوران بهشت زهرا
ملیتایرانی
پیشهرئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (‎۱۳۹۲-۹۴)
سازماندانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس
جایزه(ها)چهره ماندگار تاریخ (۱۳۸۵)، استاد نمونه کشوری (۱۳۷۳)

دکتر صادق آئینه‌وند (زاده ۱۳۳۰، تویسرکان – درگذشتهٔ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴، تهرانچهره ماندگار تاریخ، برگزیده جایزه علمی علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان و استاد دانشگاه تربیت مدرس و استاد مدعو دانشگاههای خوارزمی تهران،شهید بهشتی و تهران نیز بود. او دانش‌آموختۀ دانشگاه القدیس یوسف لبنان و دانشگاه تهران بود. آئینه‌وند در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۹۲، به عنوان رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منصوب شد و تا پایان عمر این سمت را بر عهده داشت.[۱][۲][۳]

زندگی[ویرایش]

صادق آئینه‌وند در سال ۱۳۳۰ ه. ش در یکی از روستاهای تویسرکان متولد شد. او تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش و دوران دبیرستان را در اسدآباد همدان به پایان رسانید. درهمین دوران بود که به فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی پرداخت و با کانون فعالیت‌های جوانان ولی‌عصر همدان ارتباط یافت.

آئینه‌وند در این سال در دانشگاه تهران به تحصیل در رشته ادبیات عرب پرداخت و فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی خود را نیز ادامه داد. تأسیس تشکلی اسلامی با عنوان کتابخانه دانشجویی «ن والقلم و ما یسطرون» از جمله فعالیت‌های او در دوران دانشجویی قبل از انقلاب است.

وی در همان دانشگاه به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ادبیات عرب پرداخت و همراه با آن، بخشی از دروس حوزوی را نیز خواند. در ۱۳۶۱ به عضویت هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس درآمد و در گروه تاریخ آن دانشگاه، مشغول به کار گردید. یک سال بعد، با سمت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، عازم سوریه شد و همزمان، در ۱۳۶۳ ش. به تحصیل در مقطع دکتری ادبیات عرب در دانشگاه قدیس یوسف لبنان پرداخت و پس از اتمام تحصیل و بازگشت به ایران در دانشگاه‌های تربیت مدرس، تهران، الزهراء و قم، دروس تاریخ اسلام و سیره نبوی و تاریخ‌نگاری در اسلام و ادبیات عرب تدریس کرد.

تا ۱۳۷۲ مسئولیت‌های فرهنگی متعددی از جمله مدیریت کل پژوهش‌ها و برنامه‌ریزی فرهنگی، ریاست مرکز سیاست علمی و پژوهشی وزارت آموزش عالی و ریاست دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس را برعهده داشت. در سال ۱۳۷۳ به عنوان استاد نمونه کشور به دریافت لوح تقدیر از ریاست جمهوری وقت، هاشمی رفسنجانی، نایل آمد و تاکنون مقالات گوناگونی از او در نشریات معتبر داخلی و خارجی منتشر شده‌است. آئینه‌وند در چندین کنگره بین‌المللی به عنوان داور و عضو هیئت علمی حضور داشته که از جمله آن‌ها بوده‌است؛ تاریخ پزشکی در اسلام، سید جمال الدین اسدآبادی، خوارزمی، امام خمینی و فرهنگ عاشورا. او از کنگره تاریخ پزشکی و نیز از ریاست دانشگاه باقرالعلوم، لوح تقدیر دریافت کرده‌است.[۴]

وی در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ در سن ۶۳ سالگی به دلیل ابتلا به بیماری نارسایی خونی در بیمارستان لاله تهران درگذشت. پیکر آئینه وند در ۲۰ اردیبهشت در پژوهشگاه علوم انسانی و سپس در دانشگاه تربیت مدرس تشییع گردید و در قطعه نام آوران بهشت زهرا به خاک سپرده شد.[۵][۶]

مراحل تحصیلی[ویرایش]

آثار علمی[ویرایش]

تألیف و ترجمه بالغ بر ۳۴ جلد کتاب و انتشار ۹۶ مقاله از آثار علمی صادق آئینه‌وند است. او راهنمایی ۲۵ پایان‌نامه دکتری و ۷۵ پایان‌نامه کارشناسی ارشد را به عهده داشته‌است. وی عضو هیئت تحریریه مجله مدرس، مجله مقالات و بررسی‌ها، مجله العلوم الإنسانیه و ۷ مجله دیگر، مدیر مسئول مجلة العلوم الإنسانیة / علوم انسانی (به دو زبان به دو زبان عربی و انگلیسی) و سر دبیر مجله آفاق الحضارة الإسلامیة (به زبان عربی) بوده‌است. ریاست «انجمن ایرانی تاریخ» و عضویت در هیئت مدیره «انجمن ایرانی تاریخِ اسلام» و «انجمن ایرانی مطالعات زنان» از دیگر مسئولیت‌های علمی او بوده‌است.

عناوین علمی[ویرایش]

 • پدر علم تاریخ اسلام در ایران
 • چهره ماندگار ۱۳۸۵[۷]
 • هیئت علمی نمونه کشوری وزارت علوم ۷۳– ۱۳۷۲
 • چهره فرهیخته استان همدان ۱۳۸۴
 • پیشکسوت علوم انسانی ایران جشنواره فارابی۱۳۹۰
 • برگزیده جایزه علمی علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان ۱۳۹۰
 • موسس رشته مطالعات زنان در ایران

پانویس[ویرایش]

 1. «اعضای هیئت علمی». دانشگاه تربیت مدرس.
 2. «رئیس پژوهشگاه علوم انسانی برکنار شد». انتخاب.
 3. برکناری رئیس پژوهشگاه علوم انسانی
 4. «صادق آئینه وند». مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۲.
 5. «دکتر صادق آئینه‌وند دار فانی را وداع گفت».
 6. «دکتر صادق آئینه‌وند درگذشت».
 7. «چهره‌های ماندگار حوزه علوم انسانی». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ مه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۲.