حوزه علمیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حوزهٔ علمیه نهادی آموزشی-مذهبی برای آموزش طلاب در زمینهٔ علوم دینی و آماده‌سازی آنان برای دریافت مقام علمی با عنوان روحانی می‌باشد.

اسلامی[ویرایش]

در حوزهٔ علمیه اسلامی دروس سطح عالی در زمینهٔ مذهب ارائه می‌شود و بعضی از طلاب در داخل حوزه در خوابگاه‌هایی با عنوان اختصاصی «حجره» زندگی و تحصیل می‌کنند. در حوزه‌های علمیه شیعه علوم اسلامی و دروسی همانند:

  1. ادبیات عرب (شامل علوم: ۱-صرف، ۲-نحو، ۳-معانی، ۴-بیان و ۵-بدیع) برای استفاده صحیح از قرآن و روایات اسلامی که منابع دین اسلام اند.
  2. منطق ارسطویی[نیازمند منبع] برای برداشت‌های علمی صحیح از منابع اسلامی.
  3. کلام (آشنایی با عقاید اسلام و شیعه).
  4. فقه اسلامی
  5. اصول فقه
  6. فلسفه اسلامی

به صورت تخصصی و فوق تخصصی و در سطوح عالی علمی در دوره‌ای ۱۰ ساله آموزش داده می‌شود؛ و در طول این مدت طلاب برای ورود به درس خارج که بالاترین تحصیلات علمی در حوزه و معادل دکتری دانشگاهی است آماده می‌شوند.

در حوزه‌های علمیه پس از طی پایه ۶ مدرک کاردانی علوم انسانی، پس از طی پایه ۹ مدرک کارشناسی علوم انسانی، پس از طی پایه ۱۰ مدرک کارشناسی ارشد علوم انسانی، داده می‌شود.[نیازمند منبع]

مسیحی[ویرایش]

در حوزه‌های علمیهٔ مسیحی، تأکید زیادی بر خواندن و فهمیدن انجیل و فراگیری مهارت‌های لازم برای انجام کار کشیشی صورت می‌گیرد.

مدارک معادل[ویرایش]

مراحل و مقاطع تحصیلی[ویرایش]

| مقدمات  (دیپلم)    = پایه 1و 2 و 3

|سطح ۱ (کاردانی)  =- پایه 4 و 5 و 6

|سطح ۲ (کارشناسی)    = پایه 7 و 8

|سطح ۳ (کارشناسی ارشد) = پایه 9و 10

|سطح ۴ درس خارج (دکترا) = دروس خارج

یعنی کسانی که موفق به طی پایه ۹ بشنود معادل لیسانس را دریافت میکنند و کسانی که پایه ۱۰را دریافت می‌کنند معادل فوق لیسانس می‌شود[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]