علی ملک‌حسینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
علی ملک‌حسینی
Dr Malekhoseini.jpg
متولد۱۳۲۸ خورشیدی
روستای چشمه چنار شهرستان بویراحمد
جوایز برجستهچهره‌های ماندگار

سیدعلی ملک‌حسینی (بویراحمدی) جراح و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و از چهره‌های ماندگار،[۱] همچنین از اعضای اولیه کادر پزشکی بیمارستان دنا در شیراز می‌باشد[۲]

ملک حسینی نخستین پیوند کبد در ایران از فرد زنده به زنده را انجام داد و در دائرةالمعارف پزشکی به عنوان پدر پیوند کبد در ایران معرفی شد.[۳]

زندگی‌نامه[ویرایش]

سید علی ملک حسینی اصالتاً (بویر احمدی) فرزند سید حبیب اله ملک حسینی و نوه سید صدرالدین ملک حسینی (آصدرا) در سال ۱۳۲۸ خورشیدی در روستای چشمه چنار شهرستان بویراحمد متولد شد.

او در روستای گوشه امامزاده قاسم و در جوار حرم جدش دوران نوجوانی خود را سپری نمود و در روستای مادوان در چند کیلومتری شهر یاسوج دوران دبستان خود را گذراند پدر و اجدادش از علمای بزرگ منطق بودند.

وی پس از طی دوره متوسطه در شیراز به دانشسرای عشایری راه پیدا کرد و سپس به یاسوج برگشت و به مدت دو سال در روستای مزدک به حرفه معلمی اشتغال داشت در سال ۱۳۵۰ جهت انجام خدمت سربازی و به منظور ادامه تحصیل به سپاه دانش پیوست و برای گذراندن دوره دو ساله سپاه دانش به دورترین نقاط مسجد سلیمان عازم شد به دلیل علاقه وافر به تحصیل دروس مختلف و تحقیق پرداخت سپس در آزمون کنکور شرکت و به رشته دامپزشکی دانشگاه تهران راه پیدا کرد؛ این دوران مصادف شد با مرگ ناب هنگام مادرش که بر اثر بیماری کبد درگذشت.

او که از شوق خدمت به هموطنان لبریز بود در همان سال مجدداً در آزمون کنکور شرکت و در سال ۱۳۵۳ در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد، دوران پزشکی عمومی خود را با رتبه ممتاز گذراند و پس از اتمام دوره پزشکی دوره طرح خود را به مدت یکسال در شهر یاسوج گذراند. پس از شرکت در آزمون دستیاری دانشگاه شیراز موفق به اخذ تخصص جراحی عمو می با رتبه ممتاز شد. استاد در دوران دفاع مقدس به عنوان دستیار همراه تیم جراحی عازم جبهه شد و این امر موجب آشنائی او با دکتر ایرج فاضل از استادان بنام آن زمان گردید و با پیشنهاد دکتر فاضل به تحصیل در رشته جراحی عروق و پیوند اعضاء پرداخت.

دوره فوق تخصصی جراحی عروق و پیوند کلیه را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران گذراند و در همان سال به عنوان استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به تدریس مشغول شد در سال ۱۳۶۹ جهت طی دوره فوق تخصصی پیوند کبد راهی آمریکا شد و پس از بازگشت به ایران تیم پیوند کبد را در بیمارستان نمازی شیراز تشکیل داد در اردیبهشت ماه ۱۳۷۲ نخستین پیوند کبد در ایران و خاورمیانه را به انجام رساند و لقب پدر پیوند کبد در ایران را از آن خود نمود.

در سال ۱۳۷۲ پس از کسب اجازه از آیت الله علی خامنه‌ای و اخذ فتوای وی در خصوص انجام پیوند کبد در ایران وی دوره تکمیلی پیوند کبد را در ایران و بسیاری ازکشورها از جمله انگلستان سپری نمود و در دومین دوره چهره‌های ماندگار به عنوان چهره ماندگار در عرصه جراحی عروق و پیوند اعضای حیاتی شناخته شد در راستای خدمات علمی اولین پیوند کبد از انسان زنده به انسان زنده و اولین پیوند کبد به دو نفر از آثار اوست. او به همراه همکاران پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیمارستان خیریه ابن سینا را پایه‌ریزی کرد.

مسئولیت‌ها[ویرایش]

 1. ریاست بیمارستان شهید فقیهی (سعدی) شیراز
 2. معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 3. ریاست دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 4. عضو هیئت ممتحنه (بورد) تخصصی جراحی کشور
 5. عضو هیئت امناء دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
 6. عضو هیئت امناء دانشگاه آزاد اسلامی یاسوج
 7. عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی ایران
 8. عضو انجمن پیوند اعضاء ایران
 9. عضو انجمن پیوند اعضاء خاورمیانه
 10. عضو انجمن پیوند اعضاء اروپا
 11. رئیس انتخابی پیوند اعضاء خاورمیانه برای چهار سال
 12. عضو هیئت امناء پژوهشی مخترعین و مکتشفین دفتر نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران

بیمارستان ابن سینا[ویرایش]

وی یکی از بنیانگذاران بیمارستان پیوند اعضا ابوعلی سینا شیراز است.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. صدا و سیمایِ کهگیلویه و بویراحمد- مشاهیر و بزرگان استان
 2. بیمارستان دنا[پیوند مرده]
 3. صدا و سیمای کهگیلویه و بویراحمد- مشاهیر و بزرگان استان
 4. «بخش خیریه دیالیز بیمارستان ابوعلی سینا شیراز افتتاح شد». دریافت‌شده در ۲۰۱۱-۰۶-۲۲.