پرویز دوامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پرویز دوامی (۱۱ خرداد ۱۳۲۰، تهران[۱] -)، استاد دانشکده مهندسی و علم و مواد دانشگاه صنعتی شریف و از اعضای پیوستهٔ فرهنگستان علوم ایران است. وی یکی از چهره‌های ماندگار[۲] و دارای نشان درجهٔ یک دانش[۳] است.

تحصیلات[ویرایش]

پرویز دوامی، مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ مهندسی متالورژی از دانشسرای عالی صنعتی تهران[۳] (دانشگاه علم و صنعت فعلی) و در سال ۱۳۴۴ دریافت کرد. او مدرک دکتری را در سال ۱۹۷۳ از دانشگاه لیدز در انگلستان دریافت کرد.[۴]

پرویز دوامی، ۹ کتاب، ۷۳ مقالهٔ انگلیسی و ۱۷۱ مقالهٔ فارسی نوشته‌است. او همچنین ۲ حق امتیاز (Patent) ثبت شده دارد.[۴] وی از سال ۱۳۴۴ تا کنون در دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی شریف به تدریس و پژوهش اشتغال داشته و یکی از قدیمی‌ترین استادان این دانشگاه است.[۳] او همچنین از سال ۱۳۶۳ مدیرعامل مرکز پژوهش متالورژی رازی بوده و از شهریور سال 1392 از این مرکز جدا شده و بنیاد علوم کاربردی رازی را تاسیس کرده است.[۴]

سمت‌ها[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ ۱٫۵ «هشتمین بزرگداشت پیشگامان علم و ادب و هنر». وب‌گاه رسمی فرهنگستان هنر. بازبینی‌شده در مرداد ۱۳۹۰. 
  2. «دکتر پرویز دوامی». وب‌گاه آفتاب. بازبینی‌شده در مرداد ۱۳۹۰. 
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ «نشان درجه یک دانش به استاد دانشگاه صنعتی شریف اعطا شد». وب‌گاه بانک مقالات، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در مرداد ۱۳۹۰. 
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ ۴٫۳ «Prof. Parviz Davami»(انگلیسی)‎. وب‌گاه رسمی فرهنگستان علوم ایران. بازبینی‌شده در مرداد ۱۳۹۰.