دنیای اقتصاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دنیای اقتصاد
Donya-e-Eqtesad Logo.png
دنیای اقتصاد به شما قدرت پیش‌بینی می‌دهد.
گونهروزنامه
صاحب امتیازعلیرضا بختیاری
ناشرگروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد تابان
سردبیر ارشدعلی میرزاخانی
نویسندگان۲۰۰ نفر (۲۰۱۵)
بنیان‌گذاری۲۰۰۲؛ ۲۰ سال پیش (۲۰۰۲)
زبانزبان فارسی
ستادتهران، ایران
روزنامه‌های خواهرفایننشال تریبون
تجارت فردا
وبگاه رسمیwww.donya-e-eqtesad.com

دنیای اقتصاد، روزنامه اقتصادی ایرانی است که در سال ۲۰۰۲ توسط علیرضا بختیاری راه‌اندازی شد. در رتبه‌بندی روزنامه های ایران بر پایه عملکردشان در بازهٔ نیمه دوم سال ۱۳۹۵ توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دنیای اقتصاد با ۸۸/۴ امتیاز، رتبهٔ دوم را دریافت کرده‌است.

مأموریت اصلی دنیای اقتصاد، به عنوان یک گروه رسانه‌ای خبری- تحلیلی، بسط و ترویج دانش اقتصادی با هدف افزایش رفاه و کاهش فقر است. پایبندی به اصول اقتصاد رقابتی فلسفه بنیادین «دنیای اقتصاد» است که همواره ثابت خواهد ماند و تغییرات احتمالی صرفاً در شیوه نشر اخبار و ارائه تحلیل‌ها با رعایت اصول و استانداردهای حرفه‌ای خواهد بود. ما برای ارائه تحلیل‌ها از بهترین گروه‌های تخصصی بهره می‌بریم و با دقت در ارائه مطالب از عبارات و واژه‌های مناسب و بدیع استفاده می‌کنیم. در این راه ما تلاش می‌کنیم از خلاقانه‌ترین روش‌های ممکن با رعایت اصول حرفه‌ای و اخلاقی استفاده کنیم. اصول فکری «دنیای اقتصاد» منشعب از نگاه علمی به مقوله‌های اقتصاد، روزنامه‌نگاری و مخاطب‌شناسی است. «دنیای اقتصاد» از همان ابتدای فعالیت با نگاهی فراتر از منافع کوتاه‌مدت و با دیدی همراستا با منافع ملی که هیچ‌وقت از نگاه مخاطبان تیزبین پنهان نبود قدم در این راه نهاد.

تیتر روزنامه دنیای اقتصاد در 2 مهر 1398

وب‌گاه رسمی روزنامه دنیای اقتصاد توسط سیستم مدیریت محتوای خبر آسام[۱] طراحی و اجرا شده است.

آموزش[ویرایش]

مدیریت آموزش روزنامه دنیای اقتصاد فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۹۲ آغار کرد و در این مدت کوتاه نیز بیش از صدها دورهٔ آموزشی در گروه‌های آموزشی مدیریت و اقتصاد، مالی، بورس، سرمایه‌گذاری و بانکی، مدیریت بازاریابی، فروش، تبلیغات و مشتری مداری مدیریت منابع انسانی، ارتباطات و روزنامه‌نگاری برگزار نموده. اهداف و برنامه‌ها: ارتقاء سطح دانش، بینش و مهارتهای تخصصی افراد جامعه به منظور افزایش کارایی آنان ارتقاء سطح دانش، بینش و افزایش بهره‌وری شاغلین دولتی و غیردولتی مرتبط با حوزه‌های مختلف و ایجاد مهارتهای شغلی در آنان پرورش نیروی متخصص، خلاق، کارآمد و توانمندسازی و توسعه دانش تخصصی مدیران، کارشناسان و کارکنان دستگاه‌های اجرایی عناوین خدمات ما: برگزاری دوره‌های کوتاه مدت در حوزه‌های مرتبط با بازارهای مسکن، خودرو، طلا، ارز و سرمایه؛ برگزاری سمینارها و دوره‌های آموزش تخصصی در حوزه‌های مختلف؛ برگزاری دوره‌های مشترک با موسسات آموزشی معتبر و طراز اول کشور؛ برگزاری دوره‌های آموزش کاربردی - تخصصی سازمانی برای موسسات و نهادهای دولتی و خصوصی؛ برگزاری دوره‌های مجازی تدوین و تولید دوره‌های آموزش تصویری – لوح فشرده استودیوی مجازی برگزاری نشست‌های تخصصی- آموزشی با بزرگان و متخصصان اقتصاد، بازار سرمایه، صنعت به منظور انتقال دانش و تجربه. تمام دوره‌های این مرکز با ارائه گواهینامه‌های صلاحیت آموزش کارکنان دولت از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و همچنین سازمان بورس اوراق بهادار و روزنامه دنیای اقتصاد ارائه می‌شود مدیریت آموزش روزنامه دنیای اقتصاد آمادگی خود را به منظور تدوین و برگزاری دوره‌های ویژه اختصاصی برای شرکت‌ها، سازمانه‌ها و موسساتی که تمایل به برگزاری دوره اختصاصی برای مدیران، کارشناسان و کارکنان خود را دارند اعلام می‌نماید.

انتشارات[ویرایش]

انتشارات دنیای اقتصاد فعالیت خود را پائیز ۱۳۹۰ آغاز کرد. از آبان آن سال تا اردیبهشت سال ۱۳۹۱، فعالیت‌ها عمدتاً معطوف به مطالعه بازار نشر ایران و شناسایی بازار هدف بود. پس از این مطالعات، سه فعالیت موازی یعنی ایجاد نمایشگاه و فروشگاه کتاب، تألیف و ترجمه کتاب، و تدوین دانشنامه بزرگ اقتصاد، آغاز شد.

روزنامه Financial Tribune[ویرایش]

روزنامه Financial Tribune از نیمه نخست سال ۱۳۹۳ به عنوان اولین روزنامه اقتصادی ایران برای مخاطبان انگلیسی زبان، آغاز به کار کرد. این روزنامه، همچنین نخستین روزنامه انگلیسی زبان متعلق به بخش خصوصی در ایران است. هدف از اننشارTribune Financial معرفی ظرفیت‌های دیده نشده اقتصاد ایران به منظور کمک به تعامل منطقی فعالان اقتصادی جهان به ویژه سرمایه‌گذاران خارجی با بخش‌های مختلف اقتصادی ایران است.

تجارت فردا[ویرایش]

هفته‌نامه تجارت فردا در تابستان سال ۱۳۹۱ با صاحب امتیازی شرکت دنیای اقتصاد تابان شروع به فعالیت کرد و تاکنون به صورت مستمر در روزهای شنبه هر هفته منتشر می‌شود. کار تجارت فردا تجزیه و تحلیل مهم‌ترین رویدادهای اقتصادی ایران و جهان است.

برند دنیای اقتصاد[ویرایش]

برند دنیای اقتصاد در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد.[۲]

باشگاه اقتصاددانان[ویرایش]

این نشریه در بخشی از مطالب روزانه خود صفحه‌ای را به مصاحبه و انتشار مقالات اقتصاددانان ایرانی و خارجی اختصاص داده‌است، در این بخش هر روز پیرامون یک حوزه یا یک موضوع مرتبط با اقتصاد و اقتصاد سیاسی مقالات و گفت‌وگوهایی منتشر می‌شود.[۳]

ویژگی‌ها[ویرایش]

گروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد، مباحث و تحولات پیچیده اقتصادی را با ادبیاتی مناسب به عموم مخاطبان خود عرضه می‌کند؛ ولی در انجام این مأموریت به هیچ وجه کیفیت علمی مطالب را قربانی ژورنالیسم ساده انگارانه نمی‌کند. هدف ما ارائه مفیدترین بسته‌های خبری-تحلیلی برای رویدادهای ایران و جهان به محض اطلاع از آنها است. تمرکز تحلیل‌ها روی مباحث اقتصادی و مالی است؛ اما در عین حال اخبار مهم حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و فناوری نیز منعکس می‌شود و از نگاه اقتصادی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. ما محصولات خود را در قالب روزنامه، هفته‌نامه، سایت فضای مجازی، همایش، آموزش، کتاب، بولتن‌های تخصصی و محصولات جانبی به زبان‌های فارسی و انگلیسی و در صورت لزوم به سایر زبان‌های زنده دنیا عرضه می‌کنیم. هدف ما انتقال صحیح، دقیق و سریع اطلاعات است تا مخاطبان قادر باشند به بهترین نحو ممکن از اخبار مطلع شوند.

اصول بنیادین[ویرایش]

صحت و درستی[ویرایش]

ما صحت و درستی را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده‌ایم و تلاش می‌کنیم تا همه واقعیت را به مخاطبان خود ارائه کنیم. به این منظور اصول زیر را رعایت می‌کنیم: ۱- دقت در ارائه مطالب و انعکاس بهنگام اطلاعات مهم ۲- بررسی و کنترل دوباره داده‌ها ۳- اجتناب از دستکاری‌های محتوایی از جمله تغییر در متن، صدا و تصویر (به جز ارتقای کیفیت عکس‌ها و فیلم‌ها) ۴- اصلاح اشتباهات به محض کشف ۵- حصول اطمینان از معتبر بودن منابع و در صورت لزوم مستند بودن شواهد.

استقلال حرفه‌ای[ویرایش]

استقلال حرفه‌ای مبنای فعالیت‌های «دنیای اقتصاد» است. علایق تجاری، سیاسی و مالی بر جهت‌گیری تحلیلگران و نویسندگان «دنیای اقتصاد» حاکم نیست. در تحلیل‌های منتشرشده از جانبداری نسبت به تأمین‌کنندگان آگهی یا سایر گروه‌های ذی‌نفع پرهیز می‌شود. همچنین مدیریت و تحریریه «دنیای اقتصاد» در فعالیت‌های اقتصادی به ویژه در بازار سرمایه و سایر فعالیت‌های سوداگرانه که مغایر با استقلال حرفه‌ای باشد، مشارکت نخواهند کرد.

بی‌طرفی نسبت به منافع خاص[ویرایش]

بی‌طرفی نسبت به منافع خاص و پرهیز از تحریف حقایق جزو اصول بنیادین «دنیای اقتصاد» است. نقد و بررسی جریان‌ها و تشکل‌های اقتصادی و سیاسی صرفاً بر اساس فلسفه بنیادین «دنیای اقتصاد» و پایبندی به اصول «اقتصاد رقابتی» خواهد بود. ما به هیچ حزب یا گروه سیاسی وابسته نبوده و تریبون هیچ جریانی نیستیم.

منابع[ویرایش]

  1. https://aasaam.com/product/cms/portfolio
  2. «برندهای ارزشمند ایران معرفی شدند». خبرآنلاین. ۲۱ دی ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۷ مرداد ۱۳۹۴.
  3. دنیای اقتصاد. «باشگاه اقتصاددانان».

پیوند به بیرون[ویرایش]