جلیل رسولی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جلیل رسولی
کارهای برجستهکتابت داستان فرود شاهنامهٔ فردوسی، کتابت گلشن راز و گردآوری مجموعه آثار در کتاب‌های جان جانان، چهار فصل، یادگار عشق، نور علی نور، (و همچنین مرقع برگ سبز)
جایزه(ها)دریافت نشان درجه یک هنری

محمد جلیل رسولی (زاده ۴ مهر ۱۳۲۶) چهرهٔ ماندگار خوشنویسی[۱][۲] ایرانی است که در شهر همدان متولد شد. او همزمان با شروع تحصیلاتش در عرصه هنر خوشنویسی فعال گردیده و در زمینه نقاشی‌خط آثاری را ارائه کرده‌است. رسولی از شاگردان سیدحسن میرخانی است.[۳] آثار متعددی از وی در داخل و خارج از ایران به نمایش گذاشته شده‌است.[۴] از فعالیت‌های شاخص وی، تولید «نام نوشت» فیلم محمد، ساختهٔ مجید مجیدی،[۵][۶][۷] و همچنین خوشنویسی بیتی از فردوسی نقش بسته بر پشت اسکناس پنج هزار تومانی را می‌توان نام برد.[۸] این هنرمند خوشنویس دارنده نشان درجه یک هنری می‌باشد و در سال ۱۳۸۲ به عنوان چهره ماندگار خطاطی برگزیده شده‌است.[۹][۱۰] بزرگداشت وی در سال ۱۳۹۳ برگزار شد.[۱۱][۱۲]

زندگی‌نامه[ویرایش]

محمد جلیل رسولی در ۴ مهر سال ۱۳۲۶ زاده شد. تحصیلات ابتدایی را در شهر همدان به پایان رساند و در سال ۱۳۳۵ همراه با خانواده به تهران مهاجرت کرد و تحصیلات متوسطه خویش را در تهران ادامه داد. او که از سال ۱۳۳۲ در همدان در زمینه خوشنویسی فعالیتش را آغاز کرده بود؛ از سال ۱۳۴۷ با سیدحسن میرخانی آشنا شد و تا سال ۱۳۵۱ در نزد او به یادگیری خطاطی پرداخت و از شاگردان موفق میرخانی شد. رسولی در ارتباط با رشته نقاشی‌خط نیز تجربیاتی داشته و در این شاخه نیز فعال بوده‌است. آثار نقاشی‌خط جلیل رسولی در داخل و خارج از کشور بارها در نمایشگاه‌های مختلفی برگزار شده و مورد بازدید مخاطبان خارجی و داخلی قرار گرفته‌است.[۱۳][۱۴] یکی از مهم‌ترین موضوعات آثار جلیل رسولی آیات قرآنی است.[۱۵] تابلوی معروف خوشنویسی «ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة» از آثار هنری برجسته او با موضوع عاشورا و حسین بن علی است.[۱۶][۱۷][۱۸][۱۹][۲۰]

آثار[ویرایش]

او درطول سال‌های فعالیت هنری‌اش آثار گوناگونی را خلق کرده است. تعدادی از این آثارش عبارتند از:[۲۱]

نام نوشت فیلم محمد[ویرایش]

نام نوشت فیلم محمد رسول‌الله اثر جلیل رسولی

وی دربارهٔ چگونگی ایجاد نام نوشت فیلم محمد گفت: «پس از مدتی یک محمد رسول‌الله گرافیکی نوشتم که به نظرم کار خوب و متفاوتی بود و از آثاری که داوری کرده بودیم نیز قوی‌تر آمد اما بعد از آنکه چند روز به این اثر فقط نگاه می‌کردم به این نتیجه رسیدم که از جنس فیلم نیست و با وجود آنکه نام‌نوشت خوبی است اما نمی‌تواند پیام فیلم را منتقل کند. وی ادامه داد: در نهایت به خود پیامبر توسل کردم و ناخودآگاه یک مرکب قهوه‌ای رنگ را جلوی خودم گذاشتم و با انگشت اشاره‌ام شروع به نوشتن کردم که برای اولین بار در تمام طول خوشنویسی‌ام این شیوه را اجرا می‌کردم. در هنگام نوشتن ابتدا انگشتم به لرزش افتاد که برای خودم هم تعجب‌برانگیز بود چرا که من به قدرت دست مشهور بودم اما بعد از مدتی تمام تنم به لرزش افتاد و متوجه شدم کاری که دارم انجام می‌دهم درست است و با اتمام آن به آرامش رسیدم. آقای رسولی در خاتمه گفت: برای من باعث افتخار است که اسم‌نوشت من بر پیشانی این فیلم نقش خواهد بست و مطمئن هستم فیلم محمد رسول‌الله در جهان اسلام باعث افتخار خواهد شد.»[۲۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «چهره های ماندگار در عرصه ی هنر خوشنویسی ایران که تا کنون این عنوان به ایشان اعطا شده». آثار هنرمندان ایران - عزیزی هنر. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۶.
 2. «چهره ماندگار خوشنویسی: عشق تنها راه موفقیت در هنر است/ جزو فراموش‌شدگانم». www.iscanews.ir. ۲۰۱۷-۰۲-۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۶.
 3. «زندگینامه: محمد جلیل رسولی(۱۳۲۶-)». همشهری آنلاین. ۲۰۱۱-۰۱-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۶.
 4. اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد. «محمد جلیل رسولی». وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۶.
 5. «جلیل رسولی و هنر خوشنویسی». تبیان.
 6. «بیوگرافی و گالری تابلوهای استاد جلیل رسولی». تبیان.
 7. «ندگینامه: محمد جلیل رسولی(1326-)». همشهری.
 8. «طرح اسکناس 5000 تومانی تغییر کرد + عکس». خبرگزاری ایسنا.
 9. «خلق ۱۶ اثر عاشورایی طی ۸ سال/ در انتظار زمان مناسب نمایش هستم». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۱۸-۰۹-۱۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۶.
 10. "استاد جلیل رسولی :خلق ۱۶ اثر عاشورایی طی ۸ سال/ در انتظار زمان مناسب نمایش هستم". انجمن خوشنویسان ایران (به انگلیسی). Retrieved 2024-02-16.
 11. «زرگداشت جلیل رسولی پیشکسوت هنر نقاشی‌خط». خبرگزاری مهر.
 12. «گفتگو با جلیل رسولی». وبگاه موزه هنرهای معاصر. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ ژانویه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۹ ژانویه ۲۰۱۵.
 13. «زندگینامه: محمد جلیل رسولی(۱۳۲۶-)». همشهری آنلاین. ۲۰۱۱-۰۱-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۶.
 14. «محمد جلیل رسولی». مجله هنر. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۶.
 15. اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد. «محمد جلیل رسولی». وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۶.
 16. "استاد جلیل رسولی :خلق ۱۶ اثر عاشورایی طی ۸ سال/ در انتظار زمان مناسب نمایش هستم". انجمن خوشنویسان ایران (به انگلیسی). Retrieved 2024-02-16.
 17. «خلق ۱۶ اثر عاشورایی طی ۸ سال/ در انتظار زمان مناسب نمایش هستم». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۱۸-۰۹-۱۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۶.
 18. «خلق ۱۶ اثر عاشورایی طی ۸ سال/ در انتظار زمان مناسب نمایش هستم». خبرگزاری ایسنا. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۶.
 19. «جلیل رسولی راهی مسکو می‌شود/حضور 50 هنرمند در هفته فرهنگی ایران در روسیه». خبرگزاری هنر ایران. ۲۰۲۴-۰۲-۱۶. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۶.
 20. «نمايشگاه آثار مدرن و سنتي نقاشيخط هنرمند ايراني در روسيه برگزار مي شود». www.irna.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۶.
 21. «محمد جلیل رسولی». مجله هنر. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۲-۱۶.
 22. «هنگام طراحی نام‌نوشته تمام تنم می‌لرزید روایت استاد جلیل رسولی از نام نوشته فیلم محمد رسول‌الله -». فارس.