جنگل (رشتخوار)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جنگل
جِنگَل
کشور ایران
استانخراسان رضوی
شهرستانرشتخوار
بخشجنگل
مردم
جمعیت6650 نفر (1395)
رشد جمعیت۲٪+ (۵سال)
شناسهٔ ملی خودرو ایران
کد آماری۲۶۰۶
آب انبار مرکزی شهر جنگل

جنگل شهری در جنوب استان خراسان رضوی و در 219 کیلومتری مشهد مقدس قرار دارد. وجه تسمیه این شهر به دلیل وجود طاقزارها و درختان فراوان بنه، گز و زیتون وحشی در گذشته‌است که در حاشیه کال پرآب سالار قرار داشتند. قدمت شهر جنگل باتوجه به آثار کشف شده حداقل به دوران اشکانیان(۲۵۰۰ سال قبل) برمیگردد.

پنیه یکی از مهم ترین محصولات شهر جنگل و توابع آن می‌باشد. از دیگر محصولات مهم آن می‌توان به پسته(در آینده ای نزدیک قطب پسته کشور را کسب خواهد کرد به دلیل زیر کشت رفتن باغ های وسیع)، گندم، جو، چغندر، ذرت، هندوانه، خربزه و... نام برد.

شهر جنگل دارای چندین آب انبار می باشد که مهمترین آن آب انبار بزرگ مرکزی می باشد که از یادگارهای دوره ی قاجار است. این سازه آبی شامل مخزن آجری بزرگ با عمق زیاد می‌باشد که به دلیل گنجایش بسیار آب در آن به آب انبار مرکزی معروف شده است.

مجموعه آب انبارهای شهر جنگل و اطراف آن، بازدید از باغات پسته وگندم زارهای سبز در شمال و شرق شهر و کویر زیبا و بکر، از دیدنی‌های این شهر است.

دامپروی در بخش جنگل همانند سایر شهرهای استان خراسان رونق دارد. دامپروران شهر جنگل هر ساله در اردیبهشت ماه از قشلاق(محل زندگی) به ییلاق (مکانی مناسب در بیرون شهر که دارای زمین‌های سرسبزتر نسبت به سایر مناطق است) کوچ می‌کنند و تا اوایل پاییز در آن جا می‌مانند.

تقریبا تمام مردم شهر جنگل مسلمان شیعه می‌باشند و زبان اصلی آنان فارسی می‌باشد.

از سوغات شهر جنگل می‌توان کشک(زبان محلی قروت)،کشک زرد،بلغورشیر ,کلوچه زنجبیلی، ماست (انوع ماست شامل ماست کره، ماست چکیده مشگی و...)، روغن و کره گوسفندی، قره قروت و... نام برد.

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۶٬۶۵۰ نفر (در ۱٬۷۳۷ خانوار) بوده‌است.[۱]

یک منزل مسکونی در شهر جنگل
جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۸۵۶٬۲۳۲—    
۱۳۹۰۶٬۴۹۰+۴٫۱٪
۱۳۹۵۶٬۶۵۰+۲٫۵٪

منابع[ویرایش]

  1. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار.