دره‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دره شهر
(درهٔ شر)
Darreh Shahr View to North.jpg
کشور  ایران
استان ایلام
شهرستان دره شهر
بخش مرکزی
نام(های) دیگر ماداکتو، سیمره، داراشهر
نام(های) قدیمی ماداکتو
مردم
جمعیت ۵۹۵۵۱ نفر[۱]
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱۴۸۰
ارتفاع از سطح دریا ۱۱۵۰
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۵
میانگین بارش سالانه ۴۷۰
روزهای یخبندان سالانه ۴۰
اطلاعات شهری
شهردار محمدرضالرستانی
ره‌آورد برساق، ترخینه٬ شله
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۴۳
وبگاه شهرداری دره شهر
تابلوی خوش‌آمد به شهر
Ilam Prov DS Location.png

دَرّه‌شهر یکی از شهرهای کوهپایه کبیرکوه از سلسله جبال زاگرس و مرکز شهرستان دره‌شهر است. این شهر درحاشیه رودخانه سیمره و در شرق حوزه جغرافیایی استان ایلام واقع شده است. دره شهر از شرق به استانهای لرستان وخوزستان واز غرب به شهرستان ایلام محدود است. زبان مردمان این شهر لکی و گویش لری واقلیت جمعیت با زبانهای عربی وکردی تکلم می‌کنند.نیمه بیشتر دره شهر(مهرگان)به زبان لکی و نیمه دیگر شهرستان که لر میباشند نیز دارای پیشینه ای لکی و اداب و رسوم لکی میباشند زیر اکثرا زینی وندهای زیعلی درهشهر و ماژین هستند که جز ایل بزرگ بیرانوند هستند و بر اثر تبعید های بیرانوند توسط رضاخان ؛تغییر زبان داده اند به زبان لری . کبیرکوه امتدادجنوبی شهرستان رااحاطه که پوشش جنگلی آن موجب تلطیف هواوزیبایی منطقه بخصوص درفصول زمستان (اواخرفصل) و بهارشده است.[۲][۳][۴] بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان دره شهر در سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۹٫۵۵۱ نفر بوده‌است و جمعیت مرکز شهرستان حدود ۲۴٬۰۰۰ نفر است.

تاریخ[ویرایش]

دره شهر در دوره ساسانی یکی از پایتخت‌های ایران بوده واز دوره مس سنگی سابقه سکونت وشهری داشته. این شهر درحال حاضر به لحاظ زمین‌شناسی بزرگترین ژئوپارک دنیا محسوب می‌شود و همچنین بزرگترین شهرتاریخی غرب کشوربه شمار می آیدضمن آنکه دومین شهر بزرگ استان بعدازشهر ایلام (به لحاظ گستردگی شهر) می‌باشد.[نیازمند منبع]

دره‌شهر در زمان‌های مختلف تاریخی به علل متعدد بارها ویران و آباد گشته، از جمله عوامل مؤثر در ویرانی آن می‌توان لشکر کشی سپاهیان آشور و اعراب را نام برد. دره شهر محل شهر باستانی ماداکتو پایتخت عیلامیان بوده‌است.[نیازمند منبع] به نظر می‌رسد که این شهراولین شهر عیلامی بوده‌است که در حمله آشور بانی پال ویران شده و در زمان حکومت هخامنشیان یا اهمیت گذشته را نداشته و یا همچنان در ویرانی به سر می‌برده‌است، ولی در زمان اشکانیان دوره تجدید حیات آن بوده و در عهد ساسانیان نیز مجدداً آباد گردیده و رونق یافته‌است.
دره شهریکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی در ایران می‌باشد که در گذشته با نام سیمره شناخته می‌شد و بعد از حمله مغول به ایران همیشه جزئی از لرستان بوده و تا زمان حکومت پهلوی تحت سلطه اتابکان لر بوده‌است و بعد از تصویب ایجاد استان ایلام از لرستان جدا و جزئی استان ایلام گردید.[نیازمند منبع]

در ویرانه‌های به جای مانده از این شهر در زمان ساسانیان، آثار شهرسازی که در آن دوره معمول بوده به چشم می‌خورد. سکه‌های یافت شده در خرابه‌های دره شهربه خسرو سوم و جانشینان او متعلق است. شهرکنونی دره شهردردامنه کبیرکوه ودرحاشیه شهر باستانی آن دوره خود (دوره ساسانی) و رودخانه سیمره قرار دارد، و از استعداد کشاورزی، منابع آب غنی، مراتع سبز و جنگل‌های انبوهی برخوردار است.

مناطق دیدنی[ویرایش]

 1. سدونیروگاه سیمره
 2. تنگ بهرام چوبین وآثاربی نظیر تاریخی ارتفاعات تنگه
 3. رودخانه سیمره
 4. شهرتاریخی ماداکتو
 5. آتشکده چهار طاقی در روستای سرخ‌آباد
 6. قلعه شیخ مکان
 7. امامزاده باباسیف‌الدین
 8. پل تاریخی گاومیشان مربوط به دوره ساسانیان در مسیر پلدختر
 9. قلعه هاشم‌آباد
 10. ارتفاعات زیبای کبیرکوه
 11. تنگه ماژین
 12. قلعه زینل در چمکلان
 13. آبشار هفت آسیاب کبیر کوه
 14. تپه‌های باستانی شهرستان دره شهر
 15. سراب کبیرکوه
 16. پشته فرهادآباد
 17. پارک تفریحی توریستی وگردشگری سراب
 18. پارک تفریحی ارم در ارمو
 19. آبشارماربره درارمو
 20. قلعه سه کسان
 21. موزه تاریخی دره شهر
 22. قلعه گل
 23. قلعه هزاردر
 24. عمارت حاج علی

منابع[ویرایش]

 1. پورتال شهرداری دره شهر
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ «شهرشناسی غرب ایران» در سایت تخصصی مردم‌شناسی «انسان و فرهنگ»
 3. «LORI DIALECTS»(انگلیسی)‎. iranica. بازبینی‌شده در ۱۲ فوریه ۲۰۱۳. 
 4. «LORI LANGUAGE ii. Sociolinguistic Status of Lori»(انگلیسی)‎. Iranica. بازبینی‌شده در ۲ فوریه ۲۰۱۳.