دره‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دره شهر
دره ی شر
کشور  ایران
استان ایلام
شهرستان دره شهر
بخش مرکزی
نام(های) دیگر سیمره-مهرجان(مهرگان)-ماداکتو
نام(های) قدیمی ماداکتو
مردم
جمعیت 59551 نفر[۱]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا 680متر
اطلاعات شهری
شهردار کیانوش محمد نژاد
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۴۲
وبگاه شهرداری دره شهر
تابلوی خوش‌آمد به شهر
به شهر تاریخی دره شهر خوش آمدید

دَرّه‌شهر یکی از شهرهای استان ایلام و مرکز شهرستان دره‌شهر است. گویش مردمان این شهر لری [۳][۴] و لکی[۵] بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان دره شهر در سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۹٫۵۵۱ نفر بوده‌است و جمعیت آن طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ حدود ۲۰،۰۰۰ نفر است.

تاریخ[ویرایش]

دره‌شهر در زمان‌های مختلف تاریخی به علل متعدد بارها ویران و آباد گشته، از جمله عوامل موثر در ویرانی آن می‌توان لشکر کشی سپاهیان آشور و اعراب را نام برد. بنا به نظری، دره شهر محل شهر باستانی ماداکتو پایتخت عیلامیان بوده‌است.[نیازمند منبع] به نظر می‌رسد که دره شهر اولین شهر عیلامی بوده‌است که در حمله آشور بانی پال ویران شده و در زمان حکومت هخامنشیان یا اهمیت گذشته را نداشته و یا همچنان در ویرانی به سر می‌برده‌است، ولی در زمان اشکانیان دوره تجدید حیات آن بوده و در عهد ساسانیان نیز مجدداً آباد گردیده و رونق یافته‌است.
دره شهر یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی در ایران می‌باشد که در گذشته با نام سیمره شناخته می‌شد و بعد از حمله مغول به ایران همیشه جزئی از لرستان بوده و تا زمان حکومت پهلوی تحت سلطه اتابکان لر بوده‌است و بعد از تصویب ایجاد استان ایلام از لرستان جدا و جزئی استان ایلام(همان پشتکوه لرستان) گردید.[نیازمند منبع]

در ویرانه‌های به جای مانده از یک شهر در زمان ساسانیان، آثار شهرسازی که در آن دوره معمول بوده به چشم می‌خورد. سکه‌های یافت شده در خرابه‌های دره شهر به خسرو سوم و جانشینان او متعلق است. در حال حاضر این شهر که در دامنه کوه خرابه‌های شهر باستانی دوره ساسانی و رودخانه سیمره قرار دارد، و از استعداد کشاورزی، منابع آب غنی، مراتع سبز و جنگل‌های انبوهی برخوردار است.

== نماینده مجلس دکتر علی محمد احمدی

مناطق دیدنی[ویرایش]

 1. تنگ بهرام چوبین
 2. رودخانه سیمره
 3. بقایای شهرتاریخی ماداکتو
 4. آتشکده چهار طاقی در روستای سرخ‌آباد
 5. قلعه شیخ مکان
 6. امامزاده باباسیف‌الدین
 7. پل تاریخی گاوميشان مربوط به دوره ساسانیان در مسیر پلدختر
 8. قلعه هاشم‌آباد
 9. ارتفاعات زیبای کبیرکوه
 10. تنگه ماژین
 11. قلعه زینل در چمکلان
 12. آبشار هفت آسیاب کبیر کوه
 13. تپه‌های باستانی شهرستان دره شهر
 14. سراب کبیرکوه
 15. پشته فرهادآباد

منابع[ویرایش]