شهرستان سبزوار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرستان سبزوار
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان خراسان رضوی
نام‌های پیشین ساسویه آباد، بیهه و بیهق
شهرستان سبزوار بر ایران واقع شده‌است
شهرستان سبزوار
مردم
جمعیت ٣١٩٬٨٩٣ نفر[۱]

مختصات: ۳۶°۱۲′۴۹″ شمالی ۵۷°۴۰′۳۵″ شرقی / ۳۶.۲۱۳۵۰۸° شمالی ۵۷.۶۷۶۴۹۹° شرقی / 36.213508; 57.676499 شهرستان سبزوار یکی از شهرستان‌های بزرگ استان خراسان رضوی می‌باشد. جمعیت این شهرستان بر پایه سرشماری ۱۳۹۰ برابر ٣١٩٬٨٩٣ نفر گزارش شده‌است. که پس از مشهد دومین شهرستان بزرگ و پر جمعیت خراسان پیشین و رضوی فعلی می‌باشد[۲]مرکز این شهرستان، شهر سبزوار است.

نقش و جایگاه علمی[ویرایش]

شهرستان سبزوار به خاطر داشتن چندین دانشگاه بزرگ و پذیرفتن سالانه بیش از ۲۵ هزار دانشجود در دانشگاه‌های حکیم سبزواری ، علوم پزشکی، فنی امام خمینی، آزاد، پیام نور و... از اواسط دهه ۱۳۷۰ تازمان نوشتن این مقاله - ۱۳۸۹ - پس از شهر مشهد همواره جزء یکی از قطب‌های دانشگاهی شرق کشور محسوب شده‌است.

نقش و جایگاه فرهنگی[ویرایش]

شهرستان سبزوار در گذشته و اکنون به خاطر دارا بودن پتانسیل‌های فرهنگی مختلف از جمله پروراندن چهره‌های برجسته علمی و ادبی و تاریخی، چون دکتر علی شریعتی، حکیم سبزواری، ابوالفضل بیهقی، محمود دولت آبادی، دکتر بسکی و...، تشکیل حکومت شیعی سربه داران در این شهر و به پایتختی آن، داشتن مدارس علمیه فعال و دانشگاه‌های بزرگ در گذشته و امروز... همواره دارای یک نقش فرهنگی عمده بوده‌است چنانکه در اکثر برهه‌های تاریخی ایران و خراسان به عنوان یک فرهنگ شهر بزرگ محسوب می‌شده و هم اکنون نیز محسوب می‌شود.

نقش و جایگاه ارتباطی[ویرایش]

شهرستان سبزوار با قرار داشتن در محل عبور چندین جاده ارتباطی مهم کشور و استان و نیز به خاطر دارا بودن فرودگاه بین‌المللی - راه اندازی شده در سال‌های ابتدایی دهه ۱۳۸۰ - و نیز عبور خط آهن سراسری تهران - مشهد از نزدیکی این شهرستان دارای یک نقش ارتباطی است که سالانه میلیون‌ها مسافر از آن عبور می‌کنند.

نقش و جایگاه بازرگانی[ویرایش]

شهرستان سبزوار با دارا بودن محصولات کشاورزی گوناگون از جمله زیره، گندم،زعفران، انواع میوه جات، صیفی جات و برخی تولیدات با ارزش محلی از دیرباز دارای نقش بازرگانی و اقتصادی بوده‌است.

مشاهیر[ویرایش]

۱) دکتر علی شریعتی نویسنده روشنفکر و چیره دست ایرانی. اندیشه‌های انتقادی او از از محبوبیت بسیاری بین جوانان برخوردار است. از آثار ارزشمند او می‌توان به این کتاب‌ها اشاره کرد: کویر، فاطمه فاطمه‌است، حج و...

۲) استاد محمد تقی شریعتی(پدر دکتر علی شریعتی)

۳) حکیم حاج ملا هادی سبزواری

۴) محمود دولت آبادی رمان نویس چیره دست معاصر خالق اثر جاودانه کلیدر بزرگترین رمان فارسی است. از دیگر آثار او می‌توان به این موارد اشاره کرد: سفر، لایه‌های بیابانی، اتوبوس، مَرد، تنگنا و...

۵) ابوالفضل بیهقی (تاریخ نویس برجسته ایرانی مولف تاریخ مسعودی از معتبرترین کتب مربوط به وقایع تاریخی عهد غزنویان)

۶) زید بیهقی (ملقب به ابن فُندُق)

۷) ملا حسین واعظ کاشفی

۸) ابن یمین فریومدی (از بزرگترین شاعران دوران سربداران، چنان که از نام این شاعر قطعه سرای فارسی پیداست در روستای فریومد که در گذشته جزء آبادی‌های بیهق (سبزوار) بوده اما در تقسیمات کشوری جدید به شهرستان شاهرود ملحق شده‌است، زندگی می‌کرده‌است. نام او در تاریخ ادبیات فارسی در کنار قطعه سرایان بزرگی چون پروین اعتصامی و انوری آورده می‌شود)

۹) شیخ حسن جوری (از روحانیون مبارز زمان حمله مغول‌ها به ایران)

۱۰) علی امینی یکی از نخست وزیران محمد رضا شاه پهلوی. او مجری اصلی برنامه انقلاب سفید یا انقلاب شاه و مردم بود که در اواخر دهه ۱۳۳۰ و اوایل دهه ۱۳۴۰ شمسی در ایران اجرا می‌شد.

زبان[ویرایش]

در اکثر روستاها مردم به زبان فارسی (گویش سبزواری) و در روستاههای بخش شمالی شهرستان به زبان‌های ترکی و کرمانجی صحبت می‌کنند. در شهر سبزوار بیشتر به لهجهٔ سبزواری سخن می‌گویند. لهجهٔ سبزواری با لهجهٔ گنابادی شباهت‌هایی دارد.[نیازمند منبع]

آثار باستانی[ویرایش]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

از سال ١٣٨٧ تا سال ١٣٩١ پنج بخش جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد از این شهرستان جدا شده و به شهرستان ارتقا یافتند.

شهرها: سبزوار

شهرها: رودآب

نامشناسی[ویرایش]

سبزوار به دلیل آبادی زیاد به این نام خوانده می‌شود. نام‌های پیشین سبزوار ساسویه آباد، بیهه و بیهق بوده‌است.

منابع[ویرایش]