شهرستان گلبهار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرستان گلبهار
نمای ارک روستای اسجیل.jpg
Golbahar County Locator Map (2020).svg
موقعیت در استان
اطلاعات کلی
کشورFlag of Iran.svg ایران
استانخراسان رضوی
مرکز شهرستانگلبهار
سایر شهرهاگلبهار، گلمکان
بخش‌هامرکزی، گلمکان
سال تأسیس۱۳۹۹
اداره
فرماندارمحمدرضا حاجی‌زاده
حوزهٔ انتخابیهحوزه انتخابیه چناران و بینالود
مردم
جمعیت۱۰۰٬۳۰۰ (برآورد ۱۴۰۰)[۱]
مذهبشیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت۱۰۰۷[۲] کیلومتر مربع

شهرستان گلبهار در استان خراسان رضوی ایران واقع است. این شهرستان زیبا مرکب از دو بخش مرکزی و گلمکان به مرکزیت شهر مدرن گلبهار در ۱۲ آبان ۱۳۹۹ با جدایی از شهرستان چناران ایجاد شد.[۳]

موقعیت شهرستان گلبهار[ویرایش]

شهرستان گلبهار از شمال و شمال شرقی به شهرستان مشهد، از جنوب شرقی به شهرستان طرقبه شاندیز، از غرب به شهرستان چناران، از جنوب به شهرستان زبرخان و از جنوب غربی به شهرستان نیشابور متصل است. شهرستان گلبهار با وجود این که از نظر مساحت در بین ۳۳ شهرستان خراسان رضوی با ۱۰۰۷ کیلومترمربع به عنوان کوچک‌ترین شهرستان خراسان رضوی شناخته می‌شود ولی جمعیت آن ۱۲۰ هزار نفر است و روز به روز در حال افزایش است. شهرستان زیبای گلبهار دارای آب و هوای دلپذیر، از جاذبه‌های گردشگری فراوانی برخوردار است. آب و هوای خوب، وجود فرودگاه هواپیماهای آموزشی سبک و تفریحی، دریاچه زیبای گلبهار، پیست اسکی شیرباد، آرامگاه گهواره گر، دریاچه چشمه سبز، رودخانه‌های گلمکان و فریزی، اردوگاه‌های متعدد دانش آموزی، نزدیکی به آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی مشهد، پروژه‌های شرکت عمران شهر جدید گلبهار، وجود چندین شهرک صنعتی مخصوصاً شهرک صنعتی فناوری‌های نوین، وجود چندین دانشگاه از جمله مجتمع بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی خراسان در گلبهار، یکی از مهمترین مؤسسات آموزش عالی اشتغال محور دانشگاه فردوسی مشهد تحت عنوان مؤسسه آموزش عالی دولتی مهارت افزایی و اشتغال پذیری گلبهار، بزرگترین سایت مسکن مهر و اقدام ملی مسکن خراسان رضوی، ساخت نخستین متروی حومه ای خراسان رضوی و … موقعیت برجسته ای به این شهرستان داده‌است.

مسیرهای ارتباطی[ویرایش]

این شهرستان در شمال استان خراسان رضوی واقع شده‌است و از جاده ۲۲ می‌توان به آن دسترسی داشت. با افتتاح بزرگراه جدید مشهد به گلبهار، چناران و قوچان، دسترسی به گلبهار سریع تر می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. پیش‌بینی جمعیت و خانوار به تفکیک مناطق شهری و روستایی، استان و شهرستان - سال ۱۴۰۰
  2. سالنامهٔ آماری استان خراسان رضوی – ۱۳۹۷، ص ۳۳
  3. «تصویبنامه درخصوص برخی تقسیمات کشوری در استان خراسان رضوی». پایگاه ملی اطلاع‌رسانی قوانین و مقررات کشور. ۱۷ آبان ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۲۶ آبان ۱۳۹۹.