شهرستان گلبهار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرستان گلبهار
Golbahar County Locator Map (2020).svg
اطلاعات کلی
کشورFlag of Iran.svg ایران
استانخراسان رضوی
مرکز شهرستانگلبهار
سایر شهرهاگلبهار، گلمکان
بخش‌هامرکزی، گلمکان
سال تأسیس۱۳۹۹
اداره
فرماندارمهدی دونده
مردم
جمعیت۱۰۲۰۰۰

شهرستان گلبهار در استان خراسان رضوی ایران واقع است. این شهرستان مرکب از دو بخش مرکزی و گلمکان به مرکزیت شهر گلبهار در ۱۲ آبان ۱۳۹۹ با جدایی از شهرستان چناران ایجاد شد.[۱]

موقعیت شهرستان گلبهار[ویرایش]

شهرستان گلبهار از شمال و شمال شرقی به مشهد، از جنوب شرقی به طرقبه شاندیز، از غرب به چناران، از جنوب به زبرخان و از جنوب غربی به نیشابور متصل است.

شهرستان زیبای گلبهار دارای آب و هوای دلپذیر، از جاذبه‌های گردشگری فراوانی برخوردار است. آب و هوای خوب، وجود فرودگاه هواپیماهای آموزشی سبک و تفریحی، دریاچه زیبای گلبهار، پیست اسکی شیرباد، آرامگاه گهواره گر، دریاچه چشمه سبز، رودخانه های گلمکان و فریزی، اردوگاه های متعدد دانش آموزی، نزدیکی به آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی مشهد، پروژه های شرکت عمران شهر جدید گلبهار، وجود چندین شهرک صنعتی مخصوصا شهرک صنعتی فناوری های نوین، وجود چندین دانشگاه از جمله مجتمع بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی خراسان در گلبهار، بزرگترین سایت مسکن مهر و اقدام ملی مسکن خراسان رضوی، ساخت نخستین متروی حومه ای خراسان رضوی و ... موقعیت برجسته ای به این شهرستان داده است.

مسیرهای ارتباطی[ویرایش]

این شهرستان در شمال استان خراسان رضوی واقع شده است و از جاده ٢٢ می توان به آن دسترسی داشت. با افتتاح بزرگراه جدید مشهد به گلبهار، چناران و قوچان، دسترسی به گلبهار سریع تر می شود.

منابع[ویرایش]

  1. «تصویبنامه درخصوص برخی تقسیمات کشوری در استان خراسان رضوی». پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور. ۱۷ آبان ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۲۶ آبان ۱۳۹۹.