شهرستان مشهد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کلانشهر مشهد
موقعیت در استان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانخراسان رضوی
سایر شهرهامشهد، توس، شهر جدید بینالود، رضویه، ملک‌آباد،
بخش‌هامرکزی، احمدآباد، رضویه
سال تأسیس۱۳۱۶[۱]
اداره
فرماندارمحسن داوری
حوزهٔ انتخابیهمشهد و کلات و همچنین فریمان و سرخس
مردم
جمعیت4,000,000 نفر[۲]
مذهبشیعه دوازده امامی
جغرافیای طبیعی
مساحت۹۱۶۹[۳] کیلومتر مربع
داده‌های دیگر
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۵۱
وبگاهفرمانداری مشهد

کلانشهر مشهد اولین کلانشهر استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران است. این کلانشهر در تاریخ ۱۳۱۶ در دومین قانون تقسیمات کشوری ایران ایجاد گردید.[۴]

جمعیت[ویرایش]

بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، جمعیت این شهرستان بالغ بر ۳٬۳۷۲٬۰۰۰ نفر بوده که از این تعداد، ۳٬۰۱۲٬۰۰۰ نفر در شهر مشهد ساکن بوده‌اند.[۵] دو شهر جدید (نوین شهر) گلبهار و بینالود برای اسکان سرریز جمعیت مشهد ساخته شده‌است. تغییرات جمعیت شهرستان مشهد در دهه‌های اخیر در جدول زیر دیده می‌شود.

سال جمعیت (نفر) رشد جمعیت توضیحات
۱۳۶۵ ۲۰۲۲۹۶۶[۶]
۱۳۷۵ ۲۲۴۷۹۹۶[۷] جمعیت فریمان حذف شده
۱۳۸۵ ۲۸۴۸۶۳۷[۸] جمعیت کلات حذف شده
۱۳۹۰ ۳۰۶۹۹۴۱[۹] جمعیت طرقبه شاندیز حذف شده

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرستان مشهد در سال ۱۳۱۶ تأسیس شده‌است.[۴] این شهرستان از غرب با شهرستان چناران و شهرستان گلبهار و شهرستان طرقبه شاندیز و شهرستان زبرخان و از شمال با شهرستان کلات و شهرستان درگز از شرق با شهرستان سرخس و شهرستان صالح‌آباد و از جنوب غربی با شهرستان تربت جام و از جنوب با شهرستان فریمان و شهرستان تربت حیدریه همسایه است. مشهد در سال ۱۳۶۹ دارای پنج بخش مرکزی، احمدآباد، کلات، طرقبه و فریمان بود.[۱۰] در سال ۱۳۷۰، بخش رضویهٔ شهرستان مشهد تأسیس شد.[۱۱] بخش فریمان در سال ۱۳۷۲،[۱۲] بخش کلات در سال ۱۳۸۱[۱۳] و بخش طرقبه در سال ۱۳۸۶[۱۴] از شهرستان مشهد جدا شدند و به شهرستان ارتقا یافتند. در حال حاضر، شهرستان مشهد دارای سه بخش، یازده دهستان و سه شهر است:

شهر: مشهد

شهرها: ملک‌آباد، بینالود

شهر: رضویه

گردشگری[ویرایش]

بزرگ‌ترین مرکز جذب گردشگر در شهرستان مشهد، حرم امام رضا در شهر مشهد است. افزون بر مراکز تفریحی مشهد، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی گوناگونی در شهرستان مشهد وجود دارند. بخشی از این جاذبه‌ها شامل مکان‌های زیر هستند:

 • آرامگاه فردوسی در شهر طوس
 • سد کلاته منار (در دست ساخت)
 • امامزاده یحیی در میامی
 • سد ارداک و سد کارده در نزدیکی جاده مشهد-کلات
 • بزرگ‌ترین پارک آبی سر پوشیده جهان به نام موجهای خروشان در منطقه شاندیز
 • سد تفریحی چالیدره (مجهز به تله سیژ)
 • پارک آبی سرزمین موجهای آبی
 • باغ مطالعات گیاه‌شناسی به مساحت ۲۵ هکتار با فضای تفریحی زیبا
 • کوه پارک مشهد
 • پارک کوهسنگی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «بانک اطلاعات تقسیمات کشوری». وبگاه رسمی وزارت کشور ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ مه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۳ آبان ۱۳۸۹.
 2. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۹۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی (اکسل) در ۲۰ شهریور ۱۴۰۲.
 3. سالنامهٔ آماری استان خراسان – ۱۳۹۷، ص ۳۳
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ «قانون تقسیمات کشور و وظایف فرمانداران و بخشداران». مرکز پژوهشها. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ اكتبر ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۵ اکتبر ۲۰۲۳. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)
 5. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۹۰» (اکسل). درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۰ شهریور ۱۴۰۲.
 6. «جمعیت برحسب جنس و سن شهرستان مشهد ۱۳۶۵». مرکز آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲ آذر ۱۳۹۴.
 7. «جمعیت برحسب سن و جنس شهرستان مشهد - آبانماه ۱۳۷۵». مرکز آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲ آذر ۱۳۹۴.
 8. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.
 9. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۹۰» (اکسل). درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۰ شهریور ۱۴۰۲.
 10. «تصویب سازمان و سلسله تابعیت عناصر و واحدهای تقسیمات کشوی استان خراسان به مرکزیت شهر مشهد». مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲ آذر ۱۳۹۴.
 11. «تصویب اصلاحاتی در دهستانهای استان خراسان». مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲ آذر ۱۳۹۴.
 12. «ایجاد و تأسیس شهرستان فریمان به مرکزیت شهر فریمان در تابعیت استان خراسان». مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ نوامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲ آذر ۱۳۹۴.
 13. «شماره:.65777ت23410 ه‍». مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲ آذر ۱۳۹۴. کاراکتر zero width joiner character در |عنوان= در موقعیت 21 (کمک)
 14. «تصویب‌نامه درخصوص اصلاحات تقسیمات کشوری در استان خراسان رضوی شهرستان مشهد». مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲ آذر ۱۳۹۴.