یونسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یونسی
کشور  ایران
استان خراسان رضوی
شهرستان بجستان
بخش یونسی
مردم
جمعیت ۳٬۴۲۶ نفر (۱۳۹۵)
رشد جمعیت ۲٪- (۵سال)
اطلاعات شهری
شهردار مهندس حميد زارع حسينى
تأسیس شهرداری ١٣٨٣
شناسهٔ ملی خودرو  ایران
کد آماری ۲۶۱۰

یونسی شهری در بخش یونسی شهرستان بجستان استان خراسان رضوی ایران است. یونسی با روستاهای مرندیز (در غرب) و میاندهی (در شرق) همسایه است. فاصله‌اش با مرکز شهرستان ۴۵ کیلومتر با مرکز استان ۲۳۰ کیلومتر و با پایتخت نزدیک به ۱۰۰۰ کیلومتر است و شهردار فعلى آن مهندس حميد زارع حسينى است.

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۳٬۴۲۶ نفر (در ۱٬۱۱۳ خانوار) بوده‌است.[۱]

جمعیت تاریخی
سال جمعیت
۱۳۸۵ ۳٬۳۴۹
۱۳۹۰ ۳٬۵۰۴ ۴٫۶ ٪
۱۳۹۵ ۳٬۴۲۶ ۲٫۲ ٪ −

آب وهوا[ویرایش]

آب وهوای یونسی گرم وخشک است و زمستان‌هایی بسیار سرد وتابستان‌هایی بسیار گرم دارد که این بیشتر بخاطر قرار گرفتنش درکویر بجستان است.

آثار تاریخی[ویرایش]

از آثار تاریخی یونسی می‌توان به آب انبارمعروف به «حوض نو»، کاروانسرای شاه عباسی، پل قدیمی معروف به «پول کال»، و قلعهٔ قدیمی اشاره کرد که در حال ویرانی است.

سه کوه معروفش زهلی، خر پشت و کمر زردک نام دارد. غاربلور:ارتفاع دهانه غار از سطح دریا: ۹۸۵ متر - طول غار: ۱۲۱ متر - عمق غار: ۳۶ متر. ورودی غار دارای ۲ چاه ۵ و ۱۴ متری متوالی است. وجود این چاه‌ها باعث شده تا افراد عادی نتوانند وارد غار شوند و اغلب زیبایی‌های غار سالم و دست نخورده باقی مانده‌است. غاتکسرا:این غار زیبا در ۸ کیلومتری جنوب شهر یونسی شهرستان بجستان می‌باشد ودارای استلاگتیت واستلاگمیتهای متنوع و فراوان است… این غار ۳۰۰ متر طول داشته و دارای دو چاه می‌باشد غارفنی بوده و امکان بازدید بدون تجهزات امکان‌پذیر نمی‌باشد. دهانه آن در ارتفاع قرارداشته و برای ورود باید به صورت عمودی و با طناب وارد آن شد. این غار راه فرعی نداشته ولی در طی مسیر با قندیل‌های بسیار و زیبا مواجه خواهید شد. مسیر آن دارای شیب بودی به‌طوری‌که انتهای غار با دهانه آن ۶۰ متر اختلاف ارتفاع دارد. دمای داخل غار عکس دمای خارج آن می‌باشد

کشاورزی[ویرایش]

از محصولات کشاورزی می‌توان به پسته، گندم، جو، پنبه، چغندر اشاره کرد. یونسی دو قنات داشته‌است که یکی به کلی خشک و دیگری تا حد زیادی کم‌آب شده‌است. شغلهای اصلی مردم یونسی کشاورزی، دامداری و دامپروری است.

منابع[ویرایش]