بلوچ‌های خراسان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بّلوچ‌های خُراسان به گروهی از مردم بلوچ که در خراسان اند گفته می‌شود. این گروه از بلوچستان به خراسان مهاجرت کرده‌اند و عمدتاً در استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی در شهرستان‌های بیرجند،قوچان، سرخس و شهرهای دیگر خراسان ساکن شدند. بلوچ‌های ساکن استان گلستان در ایران نیز از مهاجران بلوچ از خراسان‌اند. فرهنگ و زبان بلوچ‌های خراسان همانند بلوچ‌های دیگر می‌باشد و تفاوت‌های جزئی دارد.

پیشینه[ویرایش]

بلوچ‌ها از زمان صفویه به قصد جلوگیری از حمله افغان‌ها بدین خطه آمده اندو چون شغل عمده آن‌ها دامداری بود ییلاق وقشلاق داشتند. ساخت خانه‌های گلی ازحدود سال‌های ۱۳۱۳ رواج یافت ویکجانشین شدند. پس ازاصلاحات ارضی با خرید اراضی یکجانشینی رواج یافت. بلوچ‌های قاینات، شامل طوایف، نوتانی،کلندرزهی(قلندرزهی)، بهرام بلوچ و براهوئی می‌باشند. همچنین بلوچ‌های قاینات مردمی مسلمان، متدین واکثراً اهل تسنن‌اند . بلوچ های مه ولات اما شیعه مذهب و به صورت پراکنده در مناطقی چون شادمهر ، زرمهر ، علی آباد و ... مستقرند . خاندان بلوچ اصالتا ریشه ایرانی دارند و تعداد آنها در ایران حدود ۲ میلیون نفر تخمین زده میشود.

گروه‌ها و قبیله‌ها[ویرایش]

قبیله (در خراسان) شهرستان
بایزیدی شهرستان تربت حیدریه شهرستان قائن _ شهرستان مه ولات _ جلگه رخ
کلندرزهی(قلندرزهی) شهرستان تربت سربیشه شهرستان خواف و تایباد
جان میر زایی شهرستان تربت حیدریه
رحیم خانی شهرستان تربت حیدریه و شهرستان سرخس
براهویی شهرستان تربت حیدریه
کورخیلی ( سالار خانی ) شهرستان خواف.شهرستان تربت حیدریه.فریمان و توابع
حسن زایی شهرستان سبزوار و شهرستان نیشابور
جان بیگی شهرستان رشتخوار و شهرستان تربت حیدریه
زائی، گرگ زائی و اسماعیل زائی شهرستان کاشمر

مراکز[ویرایش]

در خراسان جنوبی بلوچها به صورت عشایر و در شهرهای خراسان جنوبی به صورت گروهی زندگی می‌کنند در بیرجند قائن نهبندان و تربت جام مناطق بلوچ‌نشین هست که به صورت متراکم در کنار دیگر اقوام زندگی می‌کنند.

منابع[ویرایش]