دانشگاه علوم پزشکی گناباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی گناباد
تأسیس ۱۳۶۵
نوع سراسری (دولتی)
معاون آموزشی دکتر مجتبی کیان مهر
معاون دانشجویی دکتر محمدحسن مینوئیان
هیئت علمی ۱۰۶نفر
کارمندان ۱۷۰۰
دانشجویان ۱۸۰۰
مکان گناباد ایران پرچم ایران
وب‌گاه [۱]

دانشگاه علوم پزشکی گناباد یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شهر گناباد است.

این دانشگاه در سال ۱۳۹۳ در رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران از سطح ۳ به سطح ۲ ارتقاء یافته است.[۱]

پیشینه[ویرایش]

این دانشگاه در سال ۱۳۶۵ به عنوان دانشکده پرستاری و مامایی با پذیرش ۴۲ دانشجو در رشته کاردانی پرستاری و زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت خود را آغاز نمود که این دوره در سال بعد به کارشناسی پرستاری ارتقاء یافت. از سال ۱۳۷۴ با منفک شدن از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بعنوان یکی از چهل و دو دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی مستقل کشور زیر نظر مستقیم وزارت متبوع و تحت عنوان دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فعالیت خود را در ابعاد بهداشت، درمان و آموزش عالی ادامه داد. از سال ۱۳۸۴ به تدریج به تعداد رشته های این دانشکده افزوده و یا سطح آنها ارتقاء یافت به طوری که در سال ۱۳۸۷ شورای عالی گسترش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور با ارتقاء دانشکده به دانشگاه و تاسیس سه دانشکده مستقل پیراپزشکی، بهداشت و پرستاری و مامایی موافقت نمود. همچنین این شورا در پایان این سال، مجوز پذیرش دانشجوی پزشکی و تاسیس دانشکده پزشکی را نیز صادر نمود.[۲]

دانشکده‌ها[ویرایش]

  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده پیراپزشکی
  • دانشکده پرستاری
  • دانشکده بهداشت

بیمارستان ها و مراکز درمانی[ویرایش]

  • بیمارستان آموزشی، پژوهشی، درمانی علامه بهلول گنابادی
  • بیمارستان آیت الله مدنی
  • مرکز خدمات سرپایی ۲۲ بهمن
  • مرکز فوریت های پزشکی

امکانات[ویرایش]

این دانشگاه دارای سه مرکز تحقیقاتی (مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت، مرکز تحقیقات زعفران، SDH مرکز رشد گیاهان دارویی و تجهیزات پزشکی)، ۱۰۶ عضو هیئت علمی و حدود ۱۸۰۰ نفر دانشجو، ۲۳ رشته روزانه در مقاطع دکتری عمومی، دکتری تخصصی پژوهش محور، کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی می‌باشد. همچنین پوشش خوابگاهی دانشجویان دانشگاه با احتساب خوابگاه‌های دولتی استیجاری و خود گردان ۱۰۰ درصد دختران و ۸۰ درصد پسران است. گفتنی است که این دانشگاه دارای بیمارستان ۳۲۰ تخت خوابی به مساحت ۲۴ هزار متر مربع در ۶ طبقه میباشد که در سال ۹۶ با حضور وزیر بهداشت در شهرستان گناباد افتتاح شد. این بیمارستان دارای بخش های NICU,ICU,CCUداخلی، اطفال، زنان، گوش و حلق و بینی، چشم، جراحی، ارتوپدی، اورولوژی، زایشگاه، دیالیز، اتاق عمل، رادیولوژی، اعصاب و روان و درمانگاه های تخصصی است. هچنین بخش آنژیوگرافی و جراحی قلب باز و بخش سوختگی این بیمارستان هم در حال ساخت می باشد. این بیمارستان به دلیل قرار گرفتن در منطقه جنوب خراسان و شرق کشور مورد توجه ویژه دولت بوده و روند توسعه آن به سرعت در حال انجام است. . در سال ۹۷ اورژانس هوایی به همت مسئولین دانشگاه و شهرستان و درمانگاه های تخصصی و فوق تخصصی این بیمارستان و ساختمان جدید دانشکده پزشکی با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت افتتاح شد.

نواحی تحت پوشش[ویرایش]

دانشگاه علوم پزشکی گناباد در حال حاضر شهرستان گناباد و شهرستان بجستان را تحت پوشش دارد. این دانشگاه به واسطه موقعیت جغرافیایی ممتاز خود، تا شعاع ۱۰۰ کیلومتر از اطراف، جمعیتی بیش از ۱۰۰ هزار نفر را پوشش می‌دهد.

منابع[ویرایش]