دانشگاه علوم پزشکی گناباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی گناباد
تأسیس ۱۳۶۶
نوع سراسری (دولتی)
معاون آموزشی دکتر مجتبی کیان مهر
معاون دانشجویی دکتر محمدحسن مینوئیان
هیئت علمی ۶۱ نفر
مکان گناباد ایران پرچم ایران
وب‌گاه [۱]

دانشگاه علوم پزشکی گناباد یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شهر گناباد است.

این دانشگاه در سال ۱۳۹۳ در رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران از سطح ۳ به سطح ۲ ارتقاء یافته است.[۱]

پیشینه[ویرایش]

این دانشگاه در سال ۱۳۶۵ با عنوان دانشکده پرستاری و مامایی با پذیرش ۴۲ دانشجودر رشته کاردانی پرستاری و زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت خود را آغاز نمود که در سال ۱۳۶۶ این دوره به سطح کارشناسی پرستاری ارتقاء یافت. از سال ۱۳۷۴ با منفک شدن از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بعنوان یکی از چهل و دو دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی مستقل کشور ادامهٔ فعالیت داد.

در سال ۱۳۸۷ شورای عالی گسترش دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، ارتقاء آن را به دانشگاه تصویب نمود. تأسیس سه دانشکده مستقل پیراپزشکی، بهداشت و پرستاری و مامایی نیز از دیگر رویدادهای مهم این سال بود. سال ۱۳۸۹ نیز دانشکده پزشکی به مجموع دانشکده‌ها افزوده شد.[۲]

دانشکده‌ها[ویرایش]

  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده پیراپزشکی
  • دانشکده پرستاری
  • دانشکده بهداشت

امکانات[ویرایش]

این دانشگاه دارای سه مرکز تحقیقاتی (مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت، مرکز تحقیقات زعفران، SDH) مرکز رشد گیاهان دارویی و تجهیزات پزشکی،این دانشگاه دارای 61 عضو هیئت علمی و حدود ۱۶۰۰ نفر دانشجو، ۲۳ رشته روزانه در مقاطع دکتری عمومی، دکتری تخصصی پژوهش محور، کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی می‌باشد. همچنین پوشش خوابگاهی دانشجویان دانشگاه با احتساب خوابگاه‌های دولتی استیجاری و خود گردان ۱۰۰ درصد دختران و ۸۰ درصد پسران است. این دانشگاه به واسطه موقعیت جغرافیایی ممتاز خود، تا شعاع ۱۰۰ کیلومتر از اطراف، جمعیتی حدود ۱٫۵ میلیون نفر را پوشش می‌دهد.گفتنی است که این دانشگاه دارای بیمارستان 320 تخت خوابی به مساحت 24 هزار متر مربع میباشد که در سال 96 با حضور وزیر بهداشت در شهرستان گناباد افتتاح شد. این بیمارستان دارای بخش های NICU،ICU،CCU ودیالیز نیز میباشد.در سال 97 اورژانس هوایی این بیمارستان به همت مسئولین دانشگاه و شهرستان نیز افتتاح شد.

نواحی تحت پوشش[ویرایش]

دانشگاه علوم پزشکی گناباد در حال حاضر شهرستان گناباد و شهرستان بجستان را تحت پوشش دارد.

منابع[ویرایش]