دانشگاه علوم پزشکی گناباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی گناباد
تأسیس ۱۳۶۵
نوع سراسری (دولتی)
معاون آموزشی دکتر مجتبی کیان مهر
معاون دانشجویی دکتر محمدحسن مینوئیان
هیئت علمی ۱۱۰ نفر
کارمندان ۱۷۰۰
دانشجویان ۱۸۰۰
مکان گناباد ایران پرچم ایران
وب‌گاه [۱]

دانشگاه علوم پزشکی گناباد یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شهر گناباد است.

این دانشگاه در سال ۱۳۹۳ در رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران از سطح ۳ به سطح ۲ ارتقاء یافته‌است.[۱]

پیشینه[ویرایش]

این دانشگاه در سال ۱۳۶۵ به عنوان دانشکده پرستاری و مامایی با پذیرش ۴۲ دانشجو در رشته کاردانی پرستاری و زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت خود را آغاز نمود که این دوره در سال بعد به کارشناسی پرستاری ارتقاء یافت. از سال ۱۳۷۴ با منفک شدن از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بعنوان یکی از چهل و دو دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی مستقل کشور زیر نظر مستقیم وزارت متبوع و تحت عنوان دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فعالیت خود را در ابعاد بهداشت، درمان و آموزش عالی ادامه داد. از سال ۱۳۸۴ به تدریج به تعداد رشته‌های این دانشکده افزوده یا سطح آنها ارتقاء یافت به طوری که در سال ۱۳۸۷ شورای عالی گسترش دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور با ارتقاء دانشکده به دانشگاه و تأسیس سه دانشکده مستقل پیراپزشکی، بهداشت و پرستاری و مامایی موافقت نمود. همچنین این شورا در پایان این سال، مجوز پذیرش دانشجوی پزشکی و تأسیس دانشکده پزشکی را نیز صادر نمود.[۲]

دانشکده‌ها[ویرایش]

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده پیراپزشکی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده بهداشت

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی[ویرایش]

 • بیمارستان آموزشی، پژوهشی، درمانی علامه بهلول گنابادی
 • بیمارستان آیت الله مدنی
 • مرکز خدمات سرپایی ۲۲ بهمن
 • مرکز فوریت‌های پزشکی

بیمارستان‌های علامه بهلول گنابادی و آیت‌ا… مدنی در مجموع با بیش از ۳۸۰ تخت فعال، دارای بهترین و مجهزترین امکانات در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی و درمانی است. معاون کل وزارت بهداشت در بازدید سرزده خود از بیمارستان علامه بهلول گنابادی، آن را یکی از بیمارستان‌های مجهز کشور برشمرد و گفت: بیمارستان علامه بهلول با برخورداری از تجهیزاتی مثل MRI یک و نیم تسلا، سی تی اسکن ۱۶ اسلایس، جزو مجهزترین بیمارستان‌های کشور است که با بهترین بیمارستان‌های تهران و مشهد برابری می‌کند. دکتر ایرج حریرچی افزود: گناباد با وسعت و جمعیتی که دارد، از امکانات بیمارستانی، بهداشتی و آموزشی بسیار خوبی برخوردار است و شهرستانی با این ویژگی‌ها نداریم که ازهمه این امکانات در کنار هم برخوردار باشد.[۳]

بیمارستان علامه بهلول گنابادی یکی از بزرگترین بیمارستان‌های جنوب استان خراسان رضوی می‌باشد این بیمارستان در زمینی به مساحت ۸۰۰۰۰ و زیر بنای ۲۴۰۰۰ مترمربع در هفت طبقه در بلوار وحدت شهرستان گناباد احداث و در فروردین ۱۳۹۶ با حضور وزیر بهداشت دکتر هاشمی افتتاح و فعالیت خود را آغاز نمود این بیمارستان با دارا بودن ۳۲۰ تخت مصوب به عنوان یک بیمارستان جنرال و درجه یک به عنوان یکی از بزرگترین مراکز آموزشی ودرمانی جنوب استان خراسان رضوی می‌باشد. بطوریکه این مرکز علاوه بر درمان بیماران مراجعه کننده از شهرهای مختلف بعنوان یک پایگاه تحقیقات آموزش پزشکی و یک مرکز تعلیم و تربیت دانشجویان به ویژه دانشجویان رشته پزشکی که تحت آموزشهای علوم بالینی قرار می‌گیرند، می باشد.

این بیمارستان دارای بخشهای درمانی اورژانس و ۴ بخش جراحی و ۳ بخش داخلی و بخش اطفال، زایشگاه، مامایی، اتاق‌های عمل، همودیالیز، داروخانه، NICU, CCU, ICU و همچنین بخش‌های پاراکلینیک مشتمل بر آزمایشگاه مرکزی، رادیولوژی (شامل رادیولوژی دیجیتال، ماموگرافی، سونوگرافی، فلوروسکوپی، OPG, CT scan , MRI) می‌باشد همچنین واحدهای مختلف دیگری در این مجتمع درمانگاهی مستقر می‌باشد که وظیفه خدمات حمایتی و اداری بیماران بعهده این واحدها می‌باشد از جمله واحد پذیرش و اسناد پزشکی، بهبود کیفیت و اعتباربخشی، کارشناسی امور بیمه گری و مددکاری اجتماعی

کلینیک‌های تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان دارای بخش‌های: ارتوپدی، ارولوژی، جراحی عمومی، پوست، چشم پزشکی، جراحی مغز و اعصاب، داخلی، گوش و حلق و بینی، زنان و زایمان، اعصاب و روان، داخلی اعصاب، قلب، عفونی، فوق تخصص داخلی کبد و گوارش، فوق تخصص روماتولوژی، بیهوشی و اطفال می‌باشد.

همچنین عملیات اجرایی مرکز جراحی قلب باز و آنژیوگرافی بیمارستان علامه بهلول گنابادی با اعتیار اولیه ۵۰ میلیارد ریال و نیز بخش‌های سوختگی و روانپزشکی این بیمارستان با با مساحت ۲۵۰۰ مترمربع آغاز شده‌است. این بیمارستان به دلیل قرار گرفتن در منطقه جنوب خراسان و شرق کشور مورد توجه ویژه دولت بوده و روند توسعه آن به سرعت در حال انجام است. . در سال ۹۷ اورژانس هوایی این بیمارستان نیز افتتاح گردید. بالگرد اورژانس هوایی گناباد جزء ۶ فروند بالگرد پیشرفته و جدید اورژانس هوایی است که بعد از دو سال تلاش و مذاکره از اروپا خریداری شد؛ این بالگرد یکی از بهترین نمونه‌های اورژانس هوایی در جهان است که وزن سبک، سرعت بالا در پرواز، صدای کم و قدرت مانور بالا در محیط‌های شهری و بیمارستان‌ها از مهمترین ویژگی‌های آن به‌شمار می‌رود.

امکانات[ویرایش]

این دانشگاه دارای سه مرکز تحقیقاتی (مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت، مرکز تحقیقات زعفران، SDH مرکز رشد گیاهان دارویی و تجهیزات پزشکی)، ۱۱۰ عضو هیئت علمی و حدود ۱۸۰۰ نفر دانشجو، ۲۷ رشته در مقاطع دکتری عمومی، دکتری تخصصی، کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی می‌باشد و اقدامات مختلفی برای افزایش رشته‌های تحصیلات تکمیلی و همچنین موافقت با پذیرش در رشته‌های دستیاری در دست پیگیری است. همچنین دارای دو خوابگاه فجر ۱ و ۲ ویژه دختران در پردیس دانشگاه و خوابگاه ناصری ویژه پسران می‌باشد. همچنین این دانشگاه دارای کتابخانه مرکزی، مرکز همایش‌های کوثر، تالار دکتر روحانی، تالار دکتر قهرمانی، تالار دکتر سالاری، مجموعه ورزشی پوریا و … می‌باشد. گفتنیست که دانشجویان این دانشگاه در سال‌های اخیر افتخارات مختلفی را در زمینه‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و ورزشی کسب کرده‌اند.

معرفی کتابخانه مرکزی :

کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی گناباد در سال ۱۳۶۵ همزمان با تأسیس دانشگاه فعالیت خود را آغاز نمود و کلیه امور ذیل شامل:

 • تهیه و گردآوری منابع اطلاعاتی
 • سازماندهی و آماده‌سازی منابع
 • و اشاعه دانش را بر عهده دارد.

اکنون کتابخانه دارای مجموعه ای غنی شامل:

۱. کتاب: ۵۴۰۰۰ نسخه (فارسی و لاتین) با ۲۲۵۰۰ عنوان.

۲. محصولات الکترونیکی اشتراکی (ژورنالها، کتب، تصاویر، و …): ۶۱۰۹ عنوان.

۳. کتب الکترونیکی: ۳۲۴۶۰ عنوان.

۴. نشریات چاپی فارسی دانشگاهی: ۱۶۰ عنوان.

۵. طرحهای تحقیقاتی و پایان‌نامه: ۵۶۰ عنوان.

۶. CDهای آموزشی: ۲۱۳۰ حلقه.

می‌باشد. کتابخانه در راستای اهداف و خدمات خود دارای بخشهایی در ۴ طبقهٔ مجزا، از جمله:

طبقه ۱- : مخزن بسته (راکد).

طبقه همکف :بخش ژورنال، سالنهای مطالعه نشریات (خواهران و برادران)، بخش آماده‌سازی، بخش سفارشات و استنساخ دیجیتالی، صحافی و تکثیر، آرشیو ژورنال و روزنامه.

طبقه اول :بخش مخزن و گردش کتاب، سالنهای مطالعه خواهران و برادران.

طبقه دوم :مدیریت پایگاه عرضه اطلاعات پزشکی، بخش خدمات فنی، بخش دیداری و شنیداری و بانک‌های اطلاعاتی، موزه مفاخر و مرکز اسناد، بخش دریافت و ضبط برنامه‌های ماهواره ای، تالار محققان خواهران و برادران، اتاق سرور.

می‌باشد که در ساعات کاری خود (همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت ۳۰: ۷ الی ۱۸) آماده خدمت به مراجعین است.

همچنین این دانشگاه با ۱۵ پایگاه اورژانس جاده ای و شهری و یک پایگاه اورژانس هوایی، به نسبت جمعیت رتبه اول کشور را داراست.

نواحی تحت پوشش[ویرایش]

این دانشگاه، بواسطه موقعیت جغرافیایی ممتاز خود، علاوه بر آنکه شبکه بهداشت و درمان شهرستان بجستان را تحت پوشش رسمی دارد، می‌تواند در محدوده شعاع ۱۰۰ کیلومتری از مرکز شهرستان، جمعیتی حدود یک میلیون نفر را از خدمات خود بهره‌مند سازد.

منابع[ویرایش]

 1. ارتقای جایگاه دانشگاه علوم پزشکی گناباد در سال ۹۳ خبرگزاری مهر
 2. http://www.gmu.ac.ir/درباره-دانشگاه
 3. «معاون کل وزارت بهداشت: بیمارستان علامه بهلول گنابادی از مجهزترین بیمارستان‌های کشور است». webda.gmu.ac.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۰۳.