گردشگری در ارمنستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خور ویراپ و کوه آرارات
قفس لاشخورها یا کرکس ها در باغ وحش ایروان از جاذبه های گردشگری ارمنستان
قفس لاشخورها در باغ وحش ایروان از جاذبه های گردشگری ایروان پایتخت ارمنستان

گردشگری در ارمنستان یکی از منابع اصلی درآمد کشور ارمنستان می‌باشد که نقش مهمی در اقتصاد ارمنستان ایفا می‌کند. در سال‌های اخیر، ورود گردشگران خارجی به این کشور افزایش داشته‌است. عمده گردشگران خارجی حاضر در ارمنستان، از کشورهای منطقه به این کشور سفر می‌کنند که بر اساس آمار سال ۲۰۱۴ (میلادی)، ۴۴ درصد آنها از روسیه، ۲۸ درصد از گرجستان، ۱۲ تا ۱۴ درصد از اتحادیه اروپا و ۷ درصد از ایران می‌باشند. از عوامل مؤثر در رونق صنعت گردشگری در این کشور، می‌توان به توسعه زیرساخت‌های لازم، تنوع‌بخشی به محصولات گردشگری، شناساندن مناسب این کشور در رسانه‌های جهان، لغو روادید برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورها و اعطای آسان ویزا برای مسافران بیشتر کشورها و اتخاذ سیاست آسمان باز؛ اشاره کرد.

بنا بر آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱٬۲۶۰٬۰۰۰ نفر به کشور ارمنستان سفر کرده‌اند که نسبت به سال قبل ۶ درصد افزایش داشته‌است،[۱] این آمار در سال ۲۰۱۷ به ۱٬۴۹۴٬۷۷۹ نفر رسیده‌است.

گردشگران در ارمنستان[۲]
سال تعداد
۲۰۰۷ ۵۱۰٬۰۰۰ -
۲۰۰۸ ۵۸۸٬۰۰۰ + ۱۵٪
۲۰۰۹ ۵۷۵٬۰۰۰ - ۲٪
۲۰۱۰ ۶۷۸٬۰۰۰ + ۱۸٪
۲۰۱۱ ۷۵۸٬۰۰۰ + ۱۲٪
۲۰۱۲ ۸۴۴٬۰۰۰ + ۱۱٪
۲۰۱۳ ۱٬۰۸۲٬۰۰۰ + ۲۸٪
۲۰۱۴ ۱٬۲۰۴٬۰۰۰ + ۱۱٪
۲۰۱۵ ۱٬۱۹۲٬۰۰۰ - ۱٪
۲۰۱۶[۱] ۱٬۲۶۰٬۰۰۰ + ۶٪
۲۰۱۷ ۱٬۴۹۴٬۷۷۹ + ۱۸٫۷٪
۲۰۱۸[۳] ۱٬۶۵۱٬۷۸۲ + ۱۰٫۵٪

میراث جهانی یونسکو در ارمنستان[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Number of tourists visited Armenia in 2016 increases by 5,7 %". armenpress.am. 4 February 2017.
  2. "Զբոսաշրջությունը Հայաստանում. "Նախնյաց հայրենիքի կանչը" չի փրկում ներգնա զբոսաշրջությունն անկումից". tert.am. 31 March 2016. Archived from the original on 27 April 2016.
  3. LLC, Helix Consulting. "The number of tourists visiting Armenia increased by 10.5% in 2018". www.panorama.am (به انگلیسی). Retrieved 2019-07-26.

پیوند به بیرون[ویرایش]