موسیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

موسیر
Allium stipitatum 'Mt Everest'1.jpg
قله اورست
آرایه‌شناسی edit
فرمانرو: گیاه
کلاد: گیاهان گلدار
کلاد: تک‌لپه‌ای‌ها
راسته: مارچوبه‌سانان
تیره: نرگسیان
زیرخانواده: پیازیان
سرده: سیر (سرده)
ادوارد آگوست فون رگل[۱][۲]
گونه: A. stipitatum
نام علمی
Allium stipitatum

این گیاه با نام علمی آلیوم ستیپیتاتوم[الف] بومی ایران، کشورهای آسیای میانه، هند و خاور دور است. بزرگ‌ترین صادرکننده جهانی موسیر تازه چین است. موسیر تازه اکثراً در سبدهای حصیری کوچک که داخل یک تور قرار دارد در فروشگاههای کشورهای غربی بفروش می‌رسد. احتمالاً سؤتفاهم هایی در مورد نامگذاری این گیاه وجود دارد. ویکیپدیای انگلیسی حاوی دو مقاله مختلف در مورد این گیاه است یکی A stipitatum و دیگری solo garlic. در روی بعضی از بسته‌بندها نام A ampeloprasum نوشته شده. در کشورهای غربی موسیر تحت نام سیر سولو یا سیر تک حبه‌ای Solo garlic، Singel bulb garlic بفروش می‌رسد. در ویرایشهای قبلی فارسی نام شالوت استفاده شده که کاملاً اشتباه است. شالوت یک پیاز نسبتاً کوچک، باریک و بلند با رنگ پیاز قرمز معمولی است و مثل گروه پیازها لایه لایه است. موسیر خشک شده که از ایران صادر می‌شود گاهی به شکل سیر وحشی wild garlic ترجمه شده است.

موسیر دارای اسیدهای چرب و عناصر معدنی (پتاسیم، سدیم، منیزیم، آهن، مس، روی و منگنز) می‌باشد.

هفده توده موسیرهمدان روستا سولان کنگاور، دلفان، الشتر, سیاخ‌دارنگون، صحنه، آشتیان، دشت‌ارژن، کوهرنگ، سپیدان، دیواندره، بروجرد، خمین، یاسوج، نهاوند، خوانسار، هرسین، اراک و کوهمره‌سرخی در ایران وجود دارد.

آخرین پژوهش ها روی موسیر، نشان داد که بیشترین و کمترین درصد ماده خشک (۷۱/۳۶٪ و ۱۵/۲۹٪) به‌ترتیب مربوط به توده‌های هرسین و دشمن‌زیاری بود. توده کنگاور و روستا سولان همدان دارای بیشترین درصد آهن و مس و توده کوهرنگ همدان روستا سولان دارای بیشترین مقدار منیزیم بود.

بیشترین مقدار سدیم در توده هرسین اندازه‌گیری شد. توده صحنه دارای حداکثر مقدار پتاسیم و منگنز و توده خمین دارای بیشترین مقدار روی بود. اندازه‌گیری اسیدهای چرب با گاز کروماتوگرافی نشان داد که بیشترین درصد لینولنیک اسید (امگا-۳) و لینولئیک اسید (امگا-۶) به‌ترتیب در توده‌های آشتیان و سپیدان مشاهده شد. این پژوهش نشان داد که توده‌های موسیر از نظر داشتن عناصر معدنی و اسیدهای چرب ضروری حایز اهمیت بوده و برای تغذیه انسان توصیه می‌شوند. مرکز خرید وفروش موسیر ایران در استان همدان؛ روستا سولان میباشد

خواص دارویی گیاه موسیر

از فراورده‌های موسیر برای کم کردن قند خون در افراد دیابتی مورد استفاده‌است و هم چنین از خواص گندزدائی آن برای دفع انگل‌ها همراه غذا از آن استفاده می‌شده‌است و علاوه بر آن برای ضدعفونی کردن آب مورد استفاده داشته‌است. افزایش دفع ادرار، التیام دهنده و ترمیم‌کننده زخمها و تسکین دهنده التهاب طحال و کبد. تأثیر مثبت آن بر دستگاه اعصاب مرکزی، کاهش سردردهای میگرنی، کمک به سیستم قلبی- عروقی، کمک به کاهش چربیهای خون و پیشگیری از تصلب شرائین و تنظیم فشار خون هم قابل توجه‌است[نیازمند منبع].

موسیر تازه محصول چین
موسیر تازه محصول چین

نگارخانه

پانویس

  1. Allium stipitatum (یا A hirtifolium)

منابع

  1. Eduard August von Regel. 1881. Trudy Imperatorskago S.-Peterburgskago Botaniceskago Sada. Acta Horti Petropolitani 7: 546
  2. http The International Plant Names Index
  3. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام wcspf وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
پیاز شالوت
پیاز شالوت

پیوند به بیرون