هیمالیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۲۸°۰۰′ شمالی ۸۲°۰۰′ شرقی / ۲۸٫۰۰۰°شمالی ۸۲٫۰۰۰°شرقی / 28.000; 82.000

Himalayas Mountains
—  رشته‌کوه   —
هیمالیا
O
چشم‌انداز هیمالیا و اورست
Everest North Face toward Base Camp Tibet Luca Galuzzi 2006 edit 1.jpg
—  موقعیت سیاسی  —
کشور (ها)  افغانستان
 نپال
 پاکستان
 هند
 چین
 میانمار
منطقه تبت
شمال هند
جنوب غربی چین
بخشی از -
—  موقعیت جغرافیایی  —
بلندترین نقطه اورست
ارتفاع ۸۸۴۸ متر
هیمالیا.

رشته‌کوه هیمالیا (هیمالایا هم نوشته شده) (به هندی: हिमालय)، مرتفع‌ترین کوه‌های زمین یا به‌طور عامیانه بام دنیا هستند. این رشته‌کوه، خط جداکنندهٔ شبه‌قارهٔ هند از فلات تبت است. نام هیمالیا از واژهٔ سانسکریت himālaya (هیمالَیا) گرفته شده که به معنی «برفستان» است.

بسیاری از رودهای بزرگ آسیا، از این رشته کوه سرچشمه می‌گیرند. تا قبل از اختراع وسایل کوهنوردی، تنها تعداد انگشت‌شماری از کوهنوردان، موفق به صعود به قلل مرتفع هیمالیا شده بودند. در آنجا هیچ گونه جاده یا خط آهنی وجود ندارد و تنها راه ممکن، بالا رفتن از دامنه‌ها و صخره‌ها با پای پیاده است. بارها و اثاثیه نیز توسط اسب، قاطر، الاغ، بز و حتی گوسفند حمل می‌شوند. بلندترین قلهٔ جهان، اورست با ارتفاع ۸٫۸۴۸ متر در این رشته‌کوه قرار دارد. در رشته کوه هیمالیا ۱۴ قله وجود دارد که ارتفاع هر یک از آن‌ها بیش از هشت هزار متر است و اورست بلندترینِ آن‌هاست.

بوم‌شناسی[ویرایش]

گیاهان و جانورانِ هیمالیا نسبت به آب و هوا، بارش، ارتفاع و خاک متفاوت‌اند. محدوده آب و هوایی از مناطق گرمسیری در پایه کوه‌ها آغاز و تا یخ دائمی و برف در بالاترین ارتفاعات ادامه می‌یابد. مقدار سالانهٔ بارش از غرب به شرق در امتدادِ محدودهٔ جبهه جنوبی افزایش می‌یابد. این تنوعِ ارتفاع بهمراهِ بارش باران و شرایطِ خاک همراه با برف بسیار باعث تنوع جوامع گیاهی و حیوانی متمایز در منطقه هیمالیا می‌شود. به عنوان مثال ارتفاع بالا (بهمراهِ فشار اتمسفر کم) همراه با سرمای شدید تنها اجازهٔ زنده ماندن را به ارگانیسم‌های سخت جان می‌دهد.[۱]

زمین‌شناسی[ویرایش]

هیمالیا در میانِ جوان‌ترین رشته کوه‌ها در زمین هستند و از رسوب و رانش سنگ رسوبی و سنگ دگرگونی بوجود آمده‌اند. بر اساسِ تئوری مدرنِ تکتونیک صفحه‌ای، شکل‌گیری آن‌ها در نتیجه برخورد قاره‌ای و کوهزایی در امتداد مرز همگرای میانِ صفحهٔ هند و استرالیا و صفحه اوراسیایی است.

در طول آخرین عصر یخبندان ، یک جریان یخ متصل از یخچال‌های طبیعی بین کانگچن جونگا در شرق و نانگا پاربات در غرب موجود بوده‌است.[۲]

آب‌شناسی[ویرایش]

هیمالیا سومین سپرده یخ و برف در جهان را پس از قطب جنوب و قطب شمال داراست.[۳] دامنه هیمالیا در حدودِ ۱۵۰۰۰ یخچال طبیعی دارد و ذخیره‌ای حدود ۱۲۰۰۰ کیلومتر مکعب آب تازه را در خود نگه داشته‌است.[۴]

دریاچه‌ها[ویرایش]

دریاچه هیمالیایی در ارتفاع حدود ۵۰۰۰ متری سیکیم، هند.

منطقه هیمالیا دارای صدها دریاچه است. بیشتر دریاچه‌ها در ارتفاعات کمتر از ۵۰۰۰ متر یافت می‌شود. دریاچه تیلیچو Tilicho در نپال یکی از بلند مرتبه‌ترین دریاچه‌ها در جهان است.

این تصویر نمایی ماهواره‌ای که دریاچه‌های یخچالی هیمالیای بوتان را نشان می‌دهد.

هیمالایا در مذهب هندو[ویرایش]

در آیین هندو، هیمالیا به عنوان خدای هیماوات، پدر گانگا و پارواتی تجسم یافته‌است.[۵]

کوه اورست[ویرایش]

کوه اورست با نام نپالی ساگارماتا (सगरमाथा به معنی سر آسمان) و نام تبتی چومولونگما بلندترین کوه کره زمین است. ارتفاع قله آن از سطح دریا معادل ۸٬۸۴۸ متر (۲۹٬۰۲۹ پا) می‌باشد. این کوه در رشته کوه‌های هیمالیا در مرز منطقه ساگارماتای نپال و تبت در کشور چین قرار گرفته‌است.

قله‌های بلند[ویرایش]

# نام ارتفاع کشور (ها)
۱ اورست ۸۸۴۸ متر  چین
 نپال
۲ کی۲ ۸۶۱۱ متر  پاکستان
 چین
۳ کنجچنجنگا ۸۵۸۶ متر  هند
 نپال
۴ لهوتسه ۸۵۱۶ متر  نپال
 چین
۵ ماکالو ۸۴۶۲ متر  نپال
 چین
۶ چو اویو ۸۲۰۱  نپال
 چین
۷ داولاگیری ۸۱۶۷ متر  نپال
۸ ماناسلو ۸۱۵۶ متر  نپال
۹ نانگا پاربات ۸۱۲۶  پاکستان
۱۰ آناپورنا ۸۰۹۱ متر  نپال
۱۱ گاشربروم ۱ ۸۰۸۰ متر  پاکستان
 چین
۱۲ برود پیک ۸۰۵۱ متر  پاکستان
 چین
۱۳ گاشربروم ۲ ۸۰۳۵ متر  پاکستان
 چین
۱۴ شیشاپانگما ۸۰۱۳ متر  چین
۱۵ گیاچونگ کانگ ۷۹۵۲ متر  نپال
 چین
۱۶ گاشربروم ۴ ۷۹۲۵ متر  پاکستان
 چین
۱۷ ماشربروم ۷۸۲۱ متر  پاکستان
۱۸ ناندا دوی ۷۸۱۷ متر  هند
۱۹ راکاپوشی ۷۷۸۸ متر  پاکستان
۲۰ تیریچ میر ۷۷۰۸ متر  پاکستان

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Hogan، C. Michael (۲۰۱۰). Monosson، E.؛ Cleveland، C.، ویراستاران. «Archaea». Encyclopedia of Earth. Washington DC: National Council for Science and the Environment.
  2. Kuhle، M. (۲۰۱۱). «The High Glacial (Last Ice Age and Last Glacial Maximum) Ice Cover of High and Central Asia, with a Critical Review of Some Recent OSL and TCN Dates». در Ehlers، J.؛ Gibbard، P.L.؛ Hughes، P.D. Quaternary Glaciation – Extent and Chronology, A Closer Look. Amsterdam: Elsevier BV. صص. ۹۴۳–۹۶۵. (glacier maps downloadable)
  3. "The Himalayas". Nature on PBS. Retrieved 21 January 2014.
  4. «the Himalayan Glaciers». Fourth assessment report on climate change. IPPC. ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۴.
  5. Dallapiccola، Anna (۲۰۰۲). Dictionary of Hindu Lore and Legend. شابک ۰-۵۰۰-۵۱۰۸۸-۱.