کیسه کشیش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کیسه کشیش
کیسه کشیش، Capsella bursa-pastoris
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاه
راسته: کلم‌سانان
تیره: شب‌بویان
گونه: C. bursa-pastoris
نام دوبخشی
Capsella bursa-pastoris

کیسه کشیش (نام علمی: Capsella bursa-pastoris) یکی از گیاهان است.

گیاهی یک ساله است که با بذر تکثیر می‌یابد. دارای ریشه‌ای دوکی‌شکل، در تمام خاک‌ها رشد می‌نماید و نیاز کمی در خاک دارد، ولی خاک ترد و پوک را ترجیح می‌دهد. ارتفاع ۱۰ تا ۴۰ سانتی متر . علف هرز مزارع و باغات است و در کنار جوی ها دیده می شود . گلها سفید رنگ، گل آذین خوشه میوه خورجینک مثلثی یا قلبی واژگون.

ترکیبات شیمیایی[ویرایش]

دارای تانن، اسید بورساسیک، یک ماده رنگی و یک آلکالویید، کولین، استیل کولین، تیرامین است.

خواص درمانی[ویرایش]

بند آورنده خون به صورت ضماد در رفع التهابهای سطحی بدن و جوشانده آن در اخلاط خونی، خونرویهای رحمی (خونروی در فواصل قاعدگی) و کلیه خونروی توصیه می شود.

ویژگی‌ها[ویرایش]

دوره رویش: تقریباً در تمام طول سال مخصوصاً پاییز
برگها کوتیلدونی: تخم مرغی کشیده، خیلی کوچک، برگ دم کوتاه
برگ‌های شاخه: در ابتدا مدور یا قاشقی‌شکل، اولین برگ معمولاً کامل و بدون دندانه، برگ‌های بعدی کشیده، دندانه دار یا با لوب‌های حاشیه مواج تا عمیقاً شکاف دار، همه برگ‌ها دارای برگ دم، برگ‌های ساقه نیزه‌ای اغلب بدون شکاف، بدون برگ سر نیزه‌ای شکل.
ساقه: افراشته، ساده یا با یکی دو انشعاب آشکار، صاف یا با کرک‌های پراکنده، بلندی تا ۵۰ سانتی متر
گل: کوچک، سفید، انتهایی، در آرایش خوشه‌ای
دوره گلدهی: تقریباً در تمام مدت سال
مشخصات دانه: میوه خورجینک قلبی‌شکل، به طول ۹-۴ میلی متر، ریشه‌چه به وسیله یک شیار باریک محدود می‌شود. ریشه چه به انداره لپه‌ها یا کمی بلند تر از لپه هاف به رنگ زرد تا قهوه‌ای، مات، صاف تا کمی زبر
مناطق انتشار در ایران: در تمام نواحی ایران از جمله: تهران، کرج، غرب ایران، کرمانشاه، گیلان، مشهد، نیشابور، کرمان، همدان و دیگر نقاط.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. مدیریت ترویج و نظام بهره‌برداری استان مرکزی[پیوند مرده]، جمع‌آوری اطلاعات: لیلا فراهانی- کارشناس گیاه‌پزشکی، الهام فراهانی- کارشناس ارشد اصلاح نباتات، بازدید: دسامبر ۲۰۰۸.