پوش‌برگ (گیاه‌شناسی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ذرت در حیاط یک کشاورز از مردم دونقان در قرقیزستان پوست‌کنی می‌شود.

پوش‌بَرگ (به انگلیسی: Husk)، در گیاه‌شناسی پوستک خارجی یا پوسته یک بذر است. در ایالات متحده، اصطلاح پوش‌برگ اغلب به پوشش برگی بیرونی گوش ذرت اشاره دارد که روی گیاه رشد می‌کند. به معنای واقعی کلمه، پوش‌برگ شامل پوشش محافظ خارجی یک بذر، میوه یا سبزی است. همچنین می‌تواند به افکنه حشرات یا سایر حیوانات کوچک پس از پوست‌اندازی اشاره کند.

در پخت‌وپز، پوش‌برگ همچنین می‌تواند به دیگر قسمت‌های زائد میوه‌ها و سبزیجات، به‌ویژه کلاهک یا کاسبرگ توت‌فرنگی اشاره کند. پوش‌برگ حبوبات و برخی میوه‌های مشابه را غلاف می‌نامند.

پوست‌کنی و پوسته‌گیری[ویرایش]

پوست‌کنی ذرت فرایند از بین بردن پوش‌برگ آن است و فقط لپه یا بذرهای ذرت باقی می‌ماند. پوسته‌گیری فرایند از بین بردن پوش‌برگ (یا کُلَش) از لوبیا و بذرهای دیگر است. این کار بعضی اوقات با استفاده از دستگاهی معروف به پوسته‌گیر (huller) انجام می‌شود. در آماده کردن بذرها برای گرفتن روغن، آنها تمیز می‌شوند تا هر جسم اضافی از بین برود. بعد پوش‌برگ، پوسته‌ها یا پوشش‌های خارجی آنها برداشته می‌شود.

سه نوع سیستم پوسته‌گیری وجود دارد که می‌توان از آنها برای پردازش دانه‌های سویا استفاده کرد: پوسته‌گیری داغ، پوسته‌گیری گرم و پوسته‌گیری سرد.

  • پوسته‌گیری داغ (Hot dehulling) فرایندی است که در مناطقی که فرآوری لوبیا مستقیم در مزرعه انجام می‌شود ارائه می‌گردد.
  • پوسته‌گیری گرم (warm dehulling) اغلب توسط پردازنده‌هایی که سویای خود را وارد می‌کنند استفاده می‌شود.
  • پوسته‌گیری سرد (cold dehulling) در گیاهانی استفاده می‌شود که تجهیزات خشک‌کن و تهویه مطبوع وجود دارند اما برای تولید خوراک پروتئین بالا نیاز به افزودن تجهیزات پوسته‌گیری دارند.

گزینه‌های مختلف دمای پوسته‌گیری برای انواع مختلف تولید، لوبیاها و تجهیزات آماده‌سازی است. در کشورهای جهان سوم، پوست‌کنی و پوسته‌گیری اغلب با دست و با استفاده از یک هاون و دسته بزرگ انجام می‌شود. اینها معمولاً از چوب ساخته می‌شوند و توسط یک یا چند نفر اداره می‌شوند.

پوش‌برگ زیست‌تجزیه‌پذیر است و به کمپوست تبدیل می‌شود.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. Cote, Wilfred (2013-12-01). Biomass Utilization (به انگلیسی). Springer Science & Business Media. ISBN 9781475708332. Archived from the original on 2017-12-12.