کندر (گیاه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گیاه کندر.

کُندُر (Olibanum) گیاهی دارویی از راسته افراسانان (Sapindales) است. یکی از مزایای آن تقویت حافظه بوده و از شیره آن هم به عنوان خوشبوکننده استفاده‌می‌شود. شیره کندر را معمولاً با اسپنددانه می‌جوشانند و مصرف می‌کنند. [۱][۲]

نام علمی این گیاه Boswellia thurifera یا B. sacra و همچنین B. carterii است. طعم این عصاره تلخ است.

کاربردهای پزشکی و دارویی[ویرایش]

میوهٔ این گیاه را (که پوسته‌ای چرب دارد و به اندازهٔ یک نخود است) خام می‌خورند. همچنین در فارس میوه آن را می‌کوبند و غذایی به نام او بنه (آب بنه) از آن بدست می‌آورند. میوهٔ نرسیده و خام آن را بنوشکه گویند که نوعی ترشی به همان نام از آن درست می‌کنند و با دانه‌های رسیدهٔ آن بنه شور درست می‌کنند که نوعی تنقلات است. همچنین، کندر پس از جوشاندن به ماده‌ای به نام سقز تبدیل می‌شود که مانند آدامس حالت ارتجاعی دارد، با این تفاوت که سقز بعد از فرودادن هضم می‌شود. طبق تحقیقات جدید تأثیر خوبی بر التهاب روده دارد.[۳][۴]

صمغ کُندُر یَمَنی

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Weeks, A., Daly, D.C. and B.B. Simpson. 2005. The phylogenetic history and biogeography of the frankincense and myrrh family (Burseraceae) based on nuclear and chloroplast sequence data. Molecular Phylogenetics and Evolution, 35: 85-101.
  2. Quattrocchi, Umberto (29 November 1999). CRC World Dictionary of Plant Names: Common Names, Scientific Names, Eponyms, Synonyms, and Etymology. ISBN 9780849326738.
  3. Thulin, Mats; Beier, Björn-Axel; Razafimandimbison, Sylvain G.; Banks, Hannah I. (2008). "Ambilobea, a new genus from Madagascar, the position of Aucoumea, and comments on the tribal classification of the frankincense and myrrh family (Burseraceae)". Nordic Journal of Botany. 26 (3–4): 218–229.
  4. «آشنایی با خواص کندر». همشهری آنلاین. ۲۰۱۳-۰۶-۱۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۱۱.