عروسک پشت پرده (گیاه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گیاه پشت پرده یا فانوس چینی
PhysalisAlkekengi-balloon.jpg
عروسک پشت پرده
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاه
راسته: بادنجان‌سانان
تیره: بادنجانیان
سرده: فیسالیس
Species: P. alkekengi
نام علمی
Physalis alkekengi
نوعی عروسک پشت پرده کوهستان الوند

عروسک پشت پرده (Physalis alkekengi نام یکی از گیاهان دارویی است.

مشخصات[ویرایش]

نام‌های دیگر «کاکُنه»، «گیلاس جهودان»، «کچومن» و معرب آن «کاکِنَج» و عربی آن «جوزالمزج» و «حب اللهو» و چینی برگردانده به فارسی «گیاه فانوس» می‌باشد. گیاهی علفی پایا از تیره سیب زمینی با ریزومی خزنده و ساقه ای گوشه‌دار و راست است. برگی دم‌دار و در گروه دوتائی قرار گرفته‌اند.

مراحل رشد و نمو[ویرایش]

عروسک پشت پرده که کاکنج نیز نامیده می‌شود گیاهی است یک ساله یا چند ساله، زیبا و به بلندی کمتر از نیم متر. گل‌های آن سفید وکوچک هستند. کاسه گل پس از گرده افشانی و لقاح می‌روید، درشت، متورم و رنگین می‌شود و به رنگ نارنجی تند با برگ‌های برجسته در می‌آید. درون آن میوه گیاه به شکل سته نارنجی رنگی تشکیل می‌شود. معمولأ در پاییز پارانشیم کاسه گل تحت تأثیر فعالیت‌های باکتری‌های سلولز خوار تجزیه می‌شود، در نتیجه فقط شبکه رگبرگ‌های کاسه به شکل تور سفید رنگ ظریف و نازکی باقی می‌ماند و میوه گرد درون آن نمایان می‌شود. به همین علت است که این گیاه را عروسک پشت پرده می‌نامند.

در ایران[ویرایش]

این گونه از عروسک پشت پرده در جنگل‌های شمال و ارسباران می‌روید. این میوه در استان چهار محال و بختیاری برای اولین بار توسط موسسه خیریه علی ابن ابی طالب شهر وردنجان و برای درآمد زایی جهت امور خیریه در شهر وردنجان توسط رحمن توکلی کشت شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • کتاب معارف گیاهی، جلد پنجم، حسین میر حیدر

پیوند به بیرون[ویرایش]