اکالیپتوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اکالیپتوس
Eucalyptus flowers2.jpg
شاخ و برگ و گل‌های درخت اکالیپتوس
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: موردسانان
تیره: اکالیپتیان
سرده: Eucalyptus
L'Hér.
گونه‌ها

حدود ۷۰۰ نگاه کنید به فهرست گونه‌های اکالیپتوس

Distribution.eucalyptus.png
پراکندگی طبیعی

اُکالیپتوس[۱] (به انگلیسی: Eucalyptus)؛ به پارسی: بیدبویه و یا پَشه رَم[۲]) سرده‌ای از درختان از خانواده اکالیپتیان (Eucalypteae) می‌باشد که اصلش از استرالیا است و در آن سرزمین تشکیل جنگل‌های انبوهی می‌دهد و گاهی اوقات ارتفاع آن به ۵۰ متر هم می‌رسد چوب این درخت بسیار سخت و در برابر پوسیدگی مقاوم است. پوست آن رنگ قهوه‌ای مایل به زرد دارد و به راحتی از ساقه جدا می‌شود. رنگ برگ آن نیز بسته به سن درخت (در آغاز سبز مایل به آبی و به مرور زمان سبز مایل به سفید) است. ناگفته نماند که برگ این گیاه دارای طلا است محققان سازمان تحقيقات صنعتي و علمي استراليا اعلام كردند: بررسي آنها در منطقه 'كالگورلي' واقع در غرب استراليا انجام گرفت كه در دهه 1800 ميلادي، محل معادن طلا بود.

دكتر 'مل لينترن' گفت: به نظر مي رسد اين درخت ها، ذرات طلا را به وسيله ريشه هاي خود از عمق 30 متري زمين جذب كرده اند.

وي مي گويد: درخت اوكاليپتوس همانند يك پمپ هيدروليك عمل مي كند و ده ها متر به عمق زمين فرو مي رود و ذرات طلا را بالا مي كشد.

از آنجاييكه طلا احتمالا براي اين گياه سمي است اين فلز به برگ ها و شاخه هاي اوكاليپتوس حركت مي كند تا در آنجا بتواند آزاد شود و يا بر زمين بريزد.

محققان خاطر نشان كردند: ذرات برگ به خودي خود يك جريان جديد طلا را به وجود نمي آورند زيرا پهناي آنها تنها يك پنجم پهناي تار موي انسان است و تنها از طريق تصويربرداري هاي پيشرفته اشعه ايكس قابل رويت هستند.

اما دانشمندان با استفاده از روشي به نام 'نمونه برداري بيوشيميايي' به نشانه اي از وجود طلا در زير سطح زمين پي بردند.

لينترن گفت: با نمونه برداري و تجزيه پوشش گياهي براي جستجوي رده هاي مواد معدني مي توانيم بدون نياز به حفاري به ايده اي در مورد اتفاقي كه در زير سطح زمين مي افتد، برسيم.

اکالیپتوس شامل درختان یا درختچه‌های تک‌ساقه‌ای یا چند ساقه‌ای در است و در هر دو شکل خزان پذیر و همیشه سبز وجود دارد. با برگ‌های دُم‌برگ‌دار و متناوب و سرنیزه‌ای و گل‌های بی‌گلبرگ با پرچم‌های پرشمار به رنگ‌های سفید یا کرم یا زرد یا قرمز و میوه‌های پوشینه‌ای و مخروطی و چوبی و دریچه‌دار در انتها و دانه‌های براق به طول حدود ۱ میلی‌متر.[۳]

خواص

گروهی از پژوهشگران استرالیایی در مقاله‌ای که تحت عنوان «ذرات طلای طبیعی در برگ اوکالیپتوس و ارتباط آن با اکتشاف ذخایر زیرزمینی طلا» در نشریه علمی نیچر منتشر کرده‌اند، مدعی شده‌اند که درخت اوکالیپتوس می‌تواند طلای موجود در عمق زمین را جذب و به سطح زمین منتقل کند و به این ترتیب، اکتشاف معدن از این طریق را امکان‌پذیر کند.[۴]

نگارخانه

جستارهای وابسته

منابع

  1. «اکالیپتوس» [گیاهان دارویی] هم‌ارزِ «Eucalyptus»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ اکالیپتوس)
  2. واژه نامه پارسی سره فرهنگستان زبان و ادب پارسی.
  3. واژه‌های مصوّب فرهنگستان تا پایان دفتر دوازدهم فرهنگ واژه‌های مصوّب
  4. درخت اوکالیپتوس محل ذخایر طلا را نشان داد، بی‌بی‌سی فارسی
  • فرهنگ معین (مالکیت عمومی) نوشته محمد معین نشر سرایش صفحهٔ ۱۳۰