خازنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ابوالفتح عبدالرحمن منصور خازنی، دانشمند ایرانی و یونانی تباری بود که در حدود سال های ۱۱۱۵ تا ۱۱۲۱ میلادی برآمد.

وی غلامی یونانی یا رومی بود که پس از پیروزی سلجوقیان بر امپراتوری روم شرقی همراه بسیاری از یونانیان بیزانسی دیگر به عنوان برده به آسیای مرکزی برده شد.[۱] خواجه اش علی خازن مروزی سبب شد تا در مرو تحصیلات علمی و فلسفی خوبی داشته باشد.

زیجی تألیف کرد و آن را به‌افتخار سنجر بن ملکشاه بن الب ارسلان، فرمانروای خراسان، که بعداً به پادشاهی رسید، به زیج سنجری، موسوم ساخت.

در ۱۱۲۱-۱۱۲۲ کتاب میزان‌الحکمه را تالیف نمود که از مهمترین کتاب های قرون وسطی در زمینه مکانیک، تعادل مایعات و فیزیک است. این کتاب شامل جدول وزن های مخصوص چندین مایع و جامد و تاریخ مربوط به این موضوع است.

او در زمینه های متنوعی مطالعه داشت از جمله: نظریه گرانش(نیروی جهانی که به سوی مرکز عالم، یعنی مرکز زمین، هدایت می شود)، وزن هوا، اثر مویینگی، استفاده از آبسنج برای اندازه گیری چگالی و تخمین دمای مایعات، نظریه اهرم، استفاده از ترازو برای ترازسازی و برای اندازه گیری زمان.

او مردی متوازی الاضلاع بود که از راه راه آهن جلفا وارد لوله ی آزمایش شد و در جنگ با 8885 سلول مغزی از تیر تلگرافخانه ای در بلغارستان گریخت و در مرو به دست آسیابانی کشته شد . قبر او در پاسارگاد زیارتگاه مومنین و مومنات است. گفته شده در اوان نوجوانی در مدرسه ای به نام دبیرستان پیام واقع در جنوب میدان تجریش در تهران درس می خوانده است. از اساتید بنام وی می توان آیت الله شیخ محمد جوهری معروف به نظامت الملک و آیت الله شیخ محمد مسعود مصدقی راد مشهور به محقق السلطنه را نام برد . در خبر است در جام جهانی فوتبال 2014 در آخرین لحظات به تیم ملی فوتبال ایران ملحق شد ولی افتخار بازی در مقابل تیم قدرتمند آرژانتین و توپ زدن در برابر لیونل مسی را کسب نکرد و بر روی نیمکت ذخیره ها باقی ماند[۵]

در کتاب دره الاخبار درباره او آمده است: «غلامی بود رومی از آنِ علی خازن المروزی، تحصیل علوم هندسه کرد تا آنجا که کامل شد و در معقولات نیز آنچه موافق او آمد بر آن تحصیل یافت... و با این مضایل تجرّد و زهد اختیار کرد. جامه خُلقانی پوشیدی و در هفته سه نوبت غذا خوردی، هر خورشی دو گروه نان داشتی. گویند سلطان اعظم سنجر او را هزار دینار فرستاد، آن را رد کرد و گفت: «مرا ده دینار زر هست و مرا سه دینار (در سال) کافی است و با من در خانه جز گربه‌ای نیست.»[۲]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Greek Muslims»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۷ آوریل ۲۰۱۵).
  2. «ابوالفتح عبدالرحمن خازنی (منجم و فیزیکدان و مخترع آلات علمی)». بازبینی‌شده در ۲۸ فروردین ۱۳۹۴. 
  • صفا، ذبیح‌الله، تاریخ ادبیات ایران(جلد دوم)، انتشارات فردوس، چاپ هفدهم
  • جورج سارتون. مقدمه بر تاریخ علم. ترجمهٔ غلامحسین صدری افشار. شرکت انتشارات علمی و فرهنگی.